SamochodyElektryczne.org

Zakup aut elektrycznych w Polsce z pełnym odliczeniem VAT od 1 maja 2017r.

Polska Agencja Rozwoju Samochodów Elektrycznych przeforsowała ustawę zwalniającą zakup aut elektrycznych z VATu!

Terminale ładowania ABB - zobacz całą galerię

Wpis primaaprilisowy!

Zapowiadany od dłuższego czasu pakiet rozwiązań ustawowych, mających na celu wspieranie rozwoju rynku aut elektrycznych w Polsce, powoli nabiera kształtu. Po rozpisaniu konkursu na zaprojektowanie narodowego samochodu elektrycznego na miarę naszych możliwości, Polska Agencja Rozwoju Samochodów Elektrycznych zapowiada wprowadzenie już od maja zwolnień podatkowych na zakup aut elektrycznych.

Najważniejszym punktem będzie zwolnienie z 23% VAT przysługujące zarówno dla firm jak i klientów indywidualnych. Tego typu rozwiązanie stosowane w takim wymiarze można było dotąd spotkać jednie w Norwegii, w której nawet co piąte nowe auto to EV. W Polsce pewnie z uwagi na niższą zamożność społeczeństwa nie będzie można mówić o tak wysokiej skali, ale na pewno sprzedaż wzrośnie.

Drugim punktem inicjatywy jest odliczenie zakupu auta elektrycznego od podatku dochodowego dla osób fizycznych, o ile jednak będzie to narodowy samochód elektryczny. Ograniczenie ma na celu wsparcie rodzimej konstrukcji. Odliczenie PITu będzie następowało dopiero z końcem roku, a zatem zostało jeszcze sporo czasu na zaprojektowanie auta i jego masową produkcję. Cel strategiczny to milion aut elektrycznych wyprodukowanych przed końcem dekady, czyli więcej niż jeździ obecnie w całej Europie.

Trzecim, ale nie mniej ważnym punktem będzie budowa narodowej sieci stacji szybkiego ładowania. Do końca 2018r. powstać ma aż 1000 ładowarek, rozmieszczonych w większości przypadków na stacjach państwowych koncernów paliowych. Do 2020r. liczba ta wzrosnąć ma 5-krotnie!

Źródła

Komentarze (9)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • Rosin

...a już planowałem zakup e-golfa lub tesli 3 za 80 tys ;)
  • alfK

No ładnie dałem się nabrać ;-\ a myślałem że cudotwórca Morawiecki jednak dokonał cudu... czyli zostajemy dalej przy swoich 15sto letnich fałvejach i skodach w tedeiku (niemiec płakał jak sprzedawał)...
  • RaveN

;)
  • Rosin

Zamiast znaków zapytania miały być uśmieszki
:-)
;-)
  • Rosin

Jasna cholera, przeczytałem ten artykuł 2 kwietnia i nie zwróciłem uwagi na notkę na górze. Znajomym zacząłem opowiadać to jako autentyk, dopiero żona zapytała czy to przypadkiem nie żart prima aprilisowy i wtedy sprawdziłem.... No udał wam się kawał prima sort! ????
Swoją drogą, może by tak podesłać ten artykuł do ministerstwa, niech przeprowadzą analizy, może coś się z tego urodzi. To by dopiero był żart z podwójnym dnem, gdyby z dowcipu powstał projekt. ????
  • Tadeo

Absolutnie złoty artykuł. :D
  • force

a o zwolnieniach z VAT na ładowarki samochodowe to już nikt ni pomyślał :(
  • RaveN

@tomasz_kombi
Fakt ;)
Raven.
Zapomniałeś dodać, że ten prąd do ładowania to będzie przez pierwszy rok bezpłatnie a osoby posiadające EV będą zwolnione z akcyzy i opłaty przesyłowej za prąd do gospodarstw domowych.;)