SamochodyElektryczne.org

Wyniki finansowe Altairnano za pierwszy kwartał 2013r.

Altair Nanotechnologies mimo wzrostu przychodów do 1,9 mln USD po raz kolejny z rzędu przynosi kilkumilionowe straty. Produkcja akumulatorów przenoszona jest z USA do Chin

Producent akumulatorów litowo-jonowych Altair Nanotechnologies w pierwszym kwartale tego roku odnotował wzrost przychodów do poziomu 1,9 mln USD, co w porównaniu z zaledwie 0,3 mln USD rok wcześniej oraz poprzednim kwartałem (wcześniejszy wpis) oznacza istotny postęp. Tradycyjnie koszty okazały się znacznie większe, przez co strata netto przekroczyła 3,4 mln USD.

Chiński właściciel stara się ograniczyć wydatki oraz stopniowo realizuje plan całkowitego przeniesienia działalności produkcyjnej do Chin. W sprzedanym już zakładzie w Reno w stanie Nevada (wcześniejszy wpis) w kwietniu rozpoczęto demontaż linii produkcyjnej. Sprzęt ma zostać wkrótce zainstalowany w powstającym w Chinach zakładzie spółki córki Northern Altair Nanotechnologies Co. (Northern Altair).

Zarząd Altair Nanotechnologies liczy, że rok 2013 okaże się punktem zwrotnym w historii firmy. Nadzieję na to mają ponoć dawać nowe zamówienia zarówno w USA jak i w Chinach.

Jeśli chodzi o pojazdy elektryczne - nowa umowa z firmą Proterra zakłada, że w tym roku zakupione zostaną akumulatory dla autobusów EcoRide BE35 za przynajmniej 3,2 mln USD.

Swego rodzaju ciekawostką jest opublikowany wczoraj komunikat o możliwości zakupu przez firmę Tauron Polska Energia S.A. stacjonarnego magazynu energii Altair Nanotechnologies ALTI-ESS ADVANTAGE (2 MW, 397 kWh). Na razie podpisano w tej sprawie wstępne porozumienie.

Komunikat prasowy firmy Tauron Polska Energia S.A. [3]

TAURON rozpoczyna magazynowanie energii

TAURON Dystrybucja podpisał list intencyjny z amerykańską firmą Altairnano. Dokument dotyczy współpracy w obszarze stacjonarnych systemów magazynowania energii oraz systemów stabilizacji mocy opartych o baterie litowo-tytanowe.

Spółki ustaliły w liście intencyjnym, że na wstępie przeprowadzą analizę potrzeb oraz określą zakres wdrożenia pilotażowego systemu demonstracyjnego. Dzięki wdrożeniu TAURON Dystrybucja zdobędzie cenne doświadczenie w zakresie magazynowania energii elektrycznej oraz stabilizacji pracy sieci.

- Jesteśmy świadomi rosnącej roli odnawialnych źródeł energii w krajowej energetyce oraz ich wpływu na pracę sieci elektroenergetycznej. Zaawansowane technologie stacjonarnego magazynowania energii będą miały kluczowe znaczenie dla pracy sieci dystrybucyjnej, dlatego już dziś zajmujemy się tymi zagadnieniami - mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

- Współpraca z Altairnano pomoże nam w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu możemy realnie wykorzystywać systemy magazynowania energii do stabilizacji pracy sieci i poprawy jakości energii – mówi Piotr Kołodziej, prezes zarządu TAURON Dystrybucja. – Wykorzystanie takich systemów będzie jednym z niezbędnych elementów inteligentnych sieci (Smart Grid), ponieważ same inteligentne systemy pomiarowe nie wystarczą do dobrej współpracy Operatora Systemu Dystrybucyjnego z prosumentami.

Opracowanie struktury oraz zakresu przyszłego pilotażowego systemu demonstracyjnego może zakończyć się jeszcze w 2013 roku. Kolejna faza projektu związana będzie z wdrożeniem programu, który obejmie rozwój sieciowych usług pomocniczych, magazynowanie energii poza godzinami szczytu (w szczególności pochodzącej z odnawialnych źródeł energii) oraz stabilizację sieci.

– Cieszymy się, że możemy współpracować ze spółką TAURON Dystrybucja nad opracowaniem programu, który pomoże spełnić rosnące wymagania w zakresie jakości energii dostarczanej klientom oraz umożliwi lepszą pracę odnawialnych źródeł energii przyłączanych do sieci dystrybucyjnej – informuje Alexander Lee, prezes Altairnano. – Program pilotażowy wykaże ponadto, że nasza opatentowana technologia nano-litowo-tytanowa idealnie nadaje się do zastosowania w sieciach elektroenergetycznych, dzięki zdolności magazynowania oraz szybkiego ładowania i oddawania energii z powrotem do sieci.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.