SamochodyElektryczne.org

Wielka Brytania przeznaczy 37 mln GBP na infrastrukturę

Rząd Wielkiej Brytanii przedstawił program, w ramach którego na budowę infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in przeznaczonych zostanie 37 mln GBP (w przeliczeniu ponad 175 mln zł)

Elektromotive Elektrobay - zobacz całą galerię

Rząd Wielkiej Brytanii przedstawił program, w ramach którego na budowę infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in przeznaczonych zostanie 37 mln GBP (w przeliczeniu ponad 175 mln zł). Środki, będące częścią szerszego projektu z zakresu obniżania emisji spalin o wartości 400 mln GBP, mają być dostępne do wykorzystania do kwietnia 2015r.

Dostępna pula ma zostać rozdysponowana na cztery główne cele:

  1. 13,5 mln GBP na 75% dopłaty do zakupu i instalacji terminali garażowych (maksymalnie 1000 GBP),
  2. 11 mln GBP dla organów samorządowych w Anglii na 75% dopłaty do zakupu i instalacji terminali ładowania, dla osób nie posiadających własnego garażu/miejsca parkingowego (maksymalnie 7,5 tys. GBP) oraz dla operatorów na publicznie dostępne punkty szybkiego ładowania w około 30 minut (maksymalnie 37,5 tys. GBP),
  3. 9 mln GBP na budowę infrastruktury do ładowania przy stacjach kolejowych,
  4. 3 mln GBP na budowę infrastruktury do ładowania przy obiektach administracji publicznej,

Dodatkowo władze zamierzają przyjrzeć się kryteriom zakupu samochodów służbowych, aby obniżyć emisję spalin, co potencjalnie może zwiększyć szansę zwycięstwa w przetargach aut elektrycznych i hybrydowych typu plug-in.

Warto w tym miejscu dodać, że Wielka Brytania już od pewnego czasu oferuje zachęty w wysokości 5 tys. GBP do zakupu osobowych aut elektrycznych i 8 tys. GBP w przypadku zakupu dostawczych aut elektrycznych (wcześniejszy wpis).

W dokumentacji określającej minimalne wymagania techniczne dla punktów ładowania, dla których można ubiegać się o dopłaty zapisano, że w przypadku terminali garażowych wystarczą urządzenia jednofazowe o mocy 3,6 lub 7,2 kW (brak wymagań odnośnie typu złącza). W przypadku terminali w przestrzeni publicznej (dla osób nie posiadających garażu) wymaga się urządzeń jednofazowych o mocy 7,2 kW oraz złącza IEC 62196-2 Typ 2 (VDE-AR-E 2623-2-2). Władze nie zamierzają natomiast stawiać wymagań odnośnie typu wtyczki w punktach szybkiego ładowania, które mają mieć moc minimum 43 kW (terminale prądu przemiennego) lub 50 kW (szybkie ładowarki). Oznacza to, że dofinansowanie będzie można otrzymać zarówno na szybkie ładowarki CHAdeMO jak i zgodne z nowym standardem Combo 2/CCS. Brak wymagań odnośnie wtyczki w przypadku terminali pądu przemiennego o mocy 43 kW jest jedynie pozorny, ponieważ jedynym standardem w Europie, który można racjonalnie zastosować jest Typ 2.

Niestety wydaje się, że maksymalna wysokość dopłat przypadających na jedno urządzenie jest bardzo wysoka - zarówno w przypadku terminali garażowych (blisko 5 tys. zł), wolnostojących (około 35 tys. zł) jak i szybkiego ładowania (blisko 180 tys. zł).

Dotychczas w Wielkiej Brytanii zainstalowano około 50-ciu szybkich ładowarek CHAdeMO (wcześniejszy wpis) oraz w ciągu kilku lat sprzedano kilka tysięcy pojazdów elektrycznych, a wielkość tamtejszego rynku powoli rośnie - w 2012r. o kilkadziesiąt procent (wcześniejszy wpis).

Swój osobny program wspierający elektryfikację transportu mają również władze Londynu, które rozważają możliwość utworzenia w centrum strefy niskiej emisji spalin (wcześniejszy wpis).

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.