SamochodyElektryczne.org

We Wrocławiu powstaje sieć punktów ładowania

12 grudnia we Wrocławiu miało miejsce oficjalne otwarcie pierwszego punktu ładowania pojazdów elektrycznych należącego do Wrocławskiego Systemu Stacji Ładowania Pojazdów Elektrycznych (WSSŁPE)

Punkty ładowania sieci Galactico.pl - zobacz całą galerię

12 grudnia we Wrocławiu miało miejsce oficjalne otwarcie pierwszego punktu ładowania pojazdów elektrycznych należącego do Wrocławskiego Systemu Stacji Ładowania Pojazdów Elektrycznych (WSSŁPE). Terminal znajduje się przy CH Borek (ul. Hallera 52) i jak wynika z komunikatu [2] jest jednym z dwunastu już zainstalowanych.

WSSŁPE działa w ramach sieci Galactico.pl administrowanej przez firmę Galactico.pl Sp. z o.o., współpracującą z producentem terminali ładowania Ekoenergetyka - Zachód.

Każdy z terminali WSSŁPE posiada trzy wyjścia, co oznacza że potencjalnie może jednocześnie ładować do trzech pojazdów. Galactico.pl podaje jedynie typy wyjść - „schuko” lub „mennekes”, jednak nie określa ich mocy.

Terminal ładowania sieci Galactico.pl Terminal ładowania sieci Galactico.pl

Na stronie Galactico.pl znajduje się przydatna mapa, na której można zobaczyć zarówno położenie terminali jak i sprawdzić, czy są one aktualnie dostępne. Niestety podczas naszej dzisiejszej pierwszej wizyty przy jednym z terminali (przy ul. Bolesława Krzywoustego 250a) okazało się, że jego współrzędne na mapie są niepoprawne (przynajmniej o kilkadziesiąt metrów - współrzędne na mapie i współrzędne rzeczywiste) co zdecydowanie utrudnia jego znalezienie (problem dotyczy także innych punktów np. w Krakowie), a ponadto mimo, że urządzenie widnieje jako dostępne - było wyłączone. Możliwe jednak, że wkrótce tego typu błędy zostaną usunięte, bowiem system jest dopiero wdrażany. Poza tym sam terminal wygląda dosyć solidnie.

Możliwość rejestracji w systemie Galactico.pl w celu uzyskania karty dostępowej do sieci ma pojawić się dopiero 15 stycznia 2012r. Przez pewien okres (prawdopodobnie do końca roku) ładowanie ma być darmowe, a następnie odpłatne.

Według informacji mediów, które zostały zaproszone/powiadomione o grudniowej prezentacji WSSŁPE, całkowity koszt zakupu i instalacji jednego terminalu wynosił od 30 do 50 tys. zł [5, 6], z czego około 20 tys. zł [4, 6, 7, 8] dofinansował Wrocław.

Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia ogłosił nabór wniosków na budowę i uruchomienie sieci punktów ładowania pojazdów elektrycznych 31 sierpnia [3]. Podmioty, które zdecydowały się na zakup i instalację terminali ładowania oraz zobowiązały się do ich utrzymywania w ramach WSSŁPE przez 3 lata, miały otrzymać dotację wynoszącą 50% kosztów (nie więcej niż 20 tys. zł na jeden terminal wraz z instalacją). Budżet projektu wynosił około 400 tys. zł. Zakrawający na kpinę termin składania wniosków minął 15 września, a zadanie miało być zrealizowane do dnia 15 grudnia 2011r.Ogłoszenie Urzędu Miejskiego Wrocławia [2]

Wrocławskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych

Zaczynają działać wrocławskie Stacje Ładowania Pojazdów Elektrycznych. Już w tym tygodniu powstanie dwanaście takich stacji w mieście, następne są planowane także poza granicami Wrocławia. Przystąpienie do projektu jest bezpłatne, tak samo jak korzystanie z terminali w trakcie wdrażania projektu. Później opłaty zależne będą od zainteresowania użytkowników pojazdami na prąd. Pierwsza stacja stanęła właśnie przy centrum handlowym Borek.

Aby przystąpić do systemu Wrocławskiego Systemu Stacji Ładowania Pojazdów Elektrycznych (WSSŁPE) należy zerejestrować się na stronie www.galactico.pl. Każdy użytkownik otrzyma drogą pocztową dostępową kartę zbliżeniową (identyfikacyjną), za pomocą której będzie mógł ładować swój pojazd także poza granicami miasta.

W najbliższym czasie operator przewiduje także możliwość wyszukiwania oraz rezerwacji na konkretną godzinę danej stacji ładowania przez Internet lub smartphone. Dodatkowo będąc w podróży, aplikacja zainstalowana na smartphone z funkcją GPS sama będzie wskazywała najbliższą stację ładowania. Użytkownicy WSSŁPE będą mogli również skorzystać bezpłatnie z pomocy drogowej, gdy samochód rozładuje się przed dojechaniem do stacji.

System obejmie wszystkiej pojazdy elektryczne - rowery, skutery, seagway, samochody a stacje zlokalizowane zostaną początkowo w następujących lokalizacjach:

1. Hotel Scandic, ul. Piłsudskiego 49
2. CH Astra, ul. Horbaczewskiego 4-6
3. CH Borek, ul. Hallera 52
4. CH Tęcza, ul. Bajana 1
5. Salon Ford Germaz, ul. Strzegomska 145
6. Salon Suzuki JM Auta, ul. Bałtycka 15
7. Salon Subaru JM Auta, ul. Krakowska 1
8. Pol – Motors, ul. Bardzka 1
9. Salon Peugeot KIM, ul. Łagiewnicka 13
10. CH Marino, ul. Paprotna 7
11. Salon Opel Hornet, ul. Bolesława Krzywoustego 250a
12. Przychodnia Pulsantis, ul. Ostrowskiego 3

Wrocławski System Stacji Ładowania Pojazdów Elektrycznych (WSSŁPE) funkcjonuje w strukturze ogólnopolskiego operatora sieci ładowania pojazdów Galactico.pl. Oznacza to, że wraz z rozwojem sieci ładowania Galactico.pl użytkownicy WSSŁPE będą mieli możliwość ładowania swoich pojazdów także poza granicami Wrocławia, co pozwoli im na łatwiejsze i swobodniejsze poruszanie się pojazdami elektrycznymi na terenie kraju. Każda stacja ładowania pojazdów (WSSŁPE) posiada różne standardy ładowania (gniazda przyłączeniowe), które odpowiadają standardom wszystkich dostępnych na rynku pojazdów elektrycznych i hybrydowych. W momencie gdy pojawi się nowy standard gniazd, stacje ładowania będą odpowiednio modyfikowane i dostosowywane do nowych standardów.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.