SamochodyElektryczne.org

W Lublinie jeździ elektryczny autobus Ursus EkoVolt

Ursus EkoVolt wozi już pasażerów w regularnej służbie w Lublinie, a w ramach promocji do końca sierpnia elektrobusem Ursusa będzie można przejechać się za darmo

Ursus EkoVolt - zobacz całą galerię

W tym tygodniu w Lublinie na linii „EKO” służbę rozpoczął pierwszy autobus elektrycznych firmy Ursus - EkoVolt (wcześniejszy wpis). Pojazd ma ponoć zasięg około 50 km i na trasie będzie korzystał z szybkiej ładowarki. Jazda autobusem do końca sierpnia będzie darmowa.

Komunikat prasowy firmy MPK Lublin [1]

Elektryczny autobus na bezpłatnej linii „EKO”

Od poniedziałku, 8 czerwca br. pasażerowie komunikacji miejskiej mogą za darmo korzystać z linii „EKO” obsługiwanej elektrycznym autobusem Ekovolt. Uruchamiając elektryczne połączenie, Lublin dołącza do grona polskich miast, w których będą w niedalekiej przyszłości eksploatowane elektrobusy.

Trasa linii „EKO” prowadzi ulicami:

Krakowskie Przedmieście (Plac Litewski 03) - 3 Maja - Dolna 3 Maja - Wodopojna - Królewska - Narutowicza - Kapucyńska - Krakowskie Przedmieście (Pl. Litewski 03).

Linia kursuje w dzień powszedni oraz w sobotę, z częstotliwością co 20 minut.

Linia „EKO” umożliwia poruszanie się po centrum miasta bez samochodu, a po drugie ma na celu promocję transportu ekologicznego.

Od momentu uruchomienia linii do 31 sierpnia br., przejazd linią będzie bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych. Po tym okresie przejazd autobusem elektrycznym będzie odbywał się na bilecie za 1 zł.

Autobus elektryczny EKOVOLT jest efektem współpracy spółki Ursus z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym Sp. z o.o. w Lublinie oraz Politechniką Lubelską w ramach Konsorcjum - Autobus Elektryczny.

12- metrowy Ursus Ekovolt - niskopodłogowy autobus elektryczny - na pokład może zabrać 80 pasażerów, w tym 26 na miejscach siedzących. Dla komfortu podróżujących zastosowano klimatyzator przestrzeni pasażerskiej. Całkowita waga to 18 ton, a jego prędkość maksymalna to 70 km/h.

Zasilanie elektrycznego silnika zapewniają litowo-żelazowo-fosforowe baterie. Proces ładowania może odbywać się na dwa sposoby: pierwszy przez standardowe gniazdo sieciowe, drugi - z szybkiej ładowarki. Pełne ładowanie baterii z sieci elektrycznej trwa do 6 godzin i odbywa się na zajezdni, natomiast szybkie ładowanie ma miejsce na przystanku. Podczas trwającego 50 minut postoju pojazd będzie w stanie zmagazynować energię wystarczającą do przejechania kolejnych 50 km. Do tego celu pojazd wykorzystuje specjalną szybką ładowarkę, zasilaną z sieci trakcyjnej trolejbusów. Ładowarkę tego typu zainstalowano przy przystanku na al. Unii Lubelskiej.

Zewnętrznie elektryczny autobus nieco różni się od tych, które są w taborze, został bowiem pomalowany w zielone kwiaty, których kielichy mają kształt wtyczki. Na karoserii widnieje też napis „Ekologicznie w przyszłość, autobus na prąd, zero emisji spalin”. Autobus ma też swoje imię, nadane w konkursie przez mieszkańców Lublina - to Ekovolt.

Źródła

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

Co ciekawe na zajezdni pojawiły się City Smile Electric i trolejbus.