SamochodyElektryczne.org

W Göteborgu w Szwecji jeżdżą już elektryczne autobusy Volvo ElectriCity

Pierwsze całkowicie elektryczne autobusy Volvo są już demonstrowane w regularnej służbie w Szwecji, na seryjną produkcję będzie jednak trzeba zaczekać jeszcze około dwa lata

Volvo ElectriCity - zobacz całą galerię

Zgodnie z zapowiedzią (wcześniejszy wpis) 15 czerwca w Göteborgu w Szwecji na linii nr 55 do regularnej służby weszły trzy pierwsze w historii Volvo autobusy elektryczne. Chodzi o model ElectriCity Concept Bus, który mimo rozmiaru 10,7 m mieści 86 pasażerów.

Pojazdy są wyposażone w system błyskawicznego ładowania w kilka minut na końcu linii. Identyczny system został zastosowany w siedmiu 12-metrowych autobusach hybrydowych Volvo 7900 Electric Hybrid (także kursujących na linii nr 55).

Volvo 7900 Electric Hybrid zbliża się do komercjalizacji, a montaż pojazdów odbywa się w Polsce. W przypadku autobusów całkowicie elektrycznych, Volvo planuje rozpocząć sprzedaż w 2017r. Możliwe jednak, że nowe projekty pilotażowe podobne do ElectriCity, zaczną się pojawiać wcześniej.

Volvo ElectriCity Volvo ElectriCity
Volvo ElectriCity Volvo ElectriCity
Volvo ElectriCity Volvo ElectriCity

Komunikat prasowy firmy Volvo [2]

Nowy autobus elektryczny Volvo: Zaprojektowany, aby zapewnić pasażerom przyjemną podróż

Zachęcenie większej ilości osób do korzystania z transportu publicznego jest jednym z najważniejszych aspektów mających na celu zapewnienie w przyszłości zrównoważonego transportu oraz zrównoważonych miast. Volvo wkracza w przyszłość ze swoim nowym autobusem elektrycznym, dbając nie tylko o środowisko, ale również o design i rodzaj wykorzystywanych materiałów. Jasne i przestronne wnętrze ze współgrającymi ze sobą zestawieniami kolorystycznymi, wygodne fotele wykonane z naturalnych materiałów, możliwość naładowania telefonu komórkowego i surfowania w internecie w trakcie jazdy - to tylko niektóre z cech pojazdu, które mają za zadanie zachęcić pasażerów do podróży.

- Podróż autobusem powinna być po prostu przyjemna. Pasażerowie powinni mieć pozytywne odczucia z jazdy oraz możliwość konstruktywnego wykorzystania czasu spędzonego w pojeździe. Poza tym wsiadanie i wysiadanie musi być jak najłatwiejsze - mówi Dan Frykholm, Design Director w Volvo Buses.

Elektryczny autobus już swoim wyglądem zapowiada niezwykłą przejażdżkę - i to nie tylko ze względu na bezemisyjną i cichą jazdę. Spójny i przyjemny wygląd zewnętrzny sprawiają, że autobus jest postrzegany pozytywnie w każdym wrażliwym środowisku miejskim. Cechy te są również zauważalne w środku. Szerokie, centralnie umieszczone drzwi oraz niskie wejście ułatwiają dostanie się do pojazdu i wyjście z niego.

Wystrój wnętrza autobusu jest jasny i przestronny. Tuż obok drzwi znajduje się duża przestrzeń idealna dla wózków dziecięcych lub osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Z przodu pojazdu zamontowano kilka składanych siedzeń, które podczas godzin szczytu można zsunąć i zablokować w złożonej pozycji, aby pomieścić większą ilość stojących pasażerów. Materiały i kolory całego wnętrza zostały dobrane ze szczególną troską.

- Aby stworzyć ciepłą atmosferę i poczucie przestronności w środku autobusu, wykorzystaliśmy biały, łukowaty dach wykonany z akrylu, w którym zamontowano oświetlenie dające przyjemne światło - opisuje Dan Frykholm.

W pozostałej części wnętrza dominują modne odcienie zieleni, która odzwierciedla ekologiczność autobusu i dodatkowo koresponduje z zielonym kolorem nadwozia. Wspólny graficzny wzór można zaobserwować na zewnątrz i wewnątrz pojazdu - jest to zarys miasta, który ukazuje obszar pracy autobusu. Deseń obecny jest również na obiciach siedzeń.

Zrównoważona jakość

- Skupiliśmy się na harmonii całości, tworzącej miłą atmosferę wewnątrz autobusu. Wzory i kolory są dość dyskretne, jednakże przy bliższym spojrzeniu można dostrzec dbałość o najdrobniejsze szczegóły. Nawet dobór materiałów przyczynia się do wzmocnienia dobrego doświadczenia z jazdy. Całkowicie skupiliśmy się zrównoważonej jakości - mówi Ingrid Karlsson, odpowiedzialna za design materiałów wykorzystanych w elektrycznych autobusach.

Tapicerka siedzeń jest tego idealnym przykładem - to żakardowa tkanina ze stuprocentowej wełny. - Wełna jest trwałym i naturalny materiałem, który dobrze się prezentuje i na którym wygodnie się siedzi. Gdy na zewnątrz jest chłodno - grzeje, a kiedy gorąco - chłodzi. Ponadto jest praktyczna i odporna na brud oraz wilgoć. Nadzwyczaj pasuje do autobusu zaprojektowanego dla zrównoważonego transportu.

Zadanie przeistoczenia życzeń projektantów w funkcjonalną tkaninę zostało powierzone tkalni Bogesunds w Ulricehamn. Zakład posiada długoletnie doświadczenie z zakresu opracowywania złożonych tkanin, nie tylko dla przemysłu motoryzacyjnego.

- Wyraźnie widzimy jak wielką uwagę producenci autobusów, pociągów czy samolotów przykładają do wystroju wnętrz, który ma przyciągnąć pasażerów. Większą część pracy z tym związanej można wykonać jedynie przy użyciu odpowiedniego światła i materiałów - dobrym tego przykładem jest nowa tapicerka Volvo - mówi Tobias Torsborn, Sales Manager Transport w tkalni Bogesunds.

Dla mobilnego życia w mieście

Przejazd transportem miejskim powinien być postrzegany jako przyjemna podróż z punktu A do punktu B. Nawet jeśli pasażer spędza w pojeździe tylko chwilę, powinien mieć możliwość wykorzystania tego czasu w jak najbardziej efektywny i elastyczny sposób - poprzez pracę, surfowanie w internecie czy też ładowanie telefonu komórkowego. Elektryczny autobus Volvo wszystko to umożliwia. Zbudowany jest dla mobilnego stylu życia, w najszerszym tego słowa znaczeniu.

Elektryczny autobus Volvo jest częścią ElectriCity

Obecnie autobus elektryczny Volvo jest testowany w regularnym ruchu miejskim na trasie 55 w Göteborgu. To część ElectriCity - wspólnego przedsięwzięcia stowarzyszenia badawczego, przemysłu oraz społeczeństwa, mającego na celu rozwój, przedstawienie oraz ocenę nowych rozwiązań dla zrównoważonego transportu następnej generacji. Wśród uczestników projektu znajdują się Grupa Volvo, Chalmers, Szwedzka Agencja Energii, region Västra Götaland, Västtrafik, Keolis, miasto Göteborg, Göteborg Energi, Park Naukowy Lindholmen oraz Park Naukowy Johanneberg.

Komunikat prasowy firmy Volvo [3]

Volvo zaprezentowało elektryczny autobus na targach UITP w Mediolanie

Nowy autobus elektryczny Volvo był jedną z najważniejszych atrakcji targów UITP w Mediolanie, trwających od 8 do 10 czerwca. Udział w UITP wzięli reprezentanci sektora transportu publicznego z całego świata.

Cichy, bezemisyjny i przyjazny pasażerom elektryczny autobus stanowi najnowszy rezultat pracy szwedzkiego producenta skupiającego się na elektromobilności, obejmującej również autobusy hybrydowe oraz elektryczne hybrydy.

- W pełni elektryczny autobus dopełnia naszą gamę elektromobilnych pojazdów. Autobusy elektryczne, hybrydowe oraz elektryczne hybrydy pozwalają naszym klientom spełnić wszelkie wymagania, jakie stawia przed nimi zrównoważony transport miejski - mówi Håkan Agnevall, PrezesVolvo Buses, dodając:

- Ten gwałtowny postęp jest wynikiem naszego zdeterminowania, by stawić czoła największemu wyzwaniu dla ludzkości, jakim jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju. Uważamy, że jedna z najbardziej podstawowych potrzeb społeczeństwa, tj. swobodne poruszanie się w miastach, powinno odbywać się w sposób czysty i cichy tak, aby transport publiczny był niczym podróż w kierunku zrównoważonej przyszłości.

Pełna gama produktów to jedna z trzech fundamentalnych zasad strategii elektromobilności w Volvo Buses. Kolejną jest oferowanie kompleksowych rozwiązań, które obejmują zarówno autobusy, jak i infrastrukturę. Trzecią zasadą strategii Volvo Buses jest dążenie do stworzenia otwartych stacji ładowania, które pozwolą klientom na korzystanie z autobusów również od innych producentów.

Zasada wykonania „pod klucz" z silnymi partnerami

Wykonanie „pod klucz" zasadniczo oznacza, że klient korzysta z autobusów, a Volvo Buses zajmuje się resztą. Wraz ze swoimi globalnymi partnerami - Siemensem oraz ABB - Volvo ma możliwość zaoferowania całościowych rozwiązań dla infrastruktury elektrycznej, w tym inteligentne ładowanie przewodowe. Volvo Buses może również łączyć siły z lokalnymi partnerami w celu przeprowadzenia warsztatów, zapewnienia zajezdni czy też zarządzania ruchem.

Wprowadzenie na rynek komercyjny w 2017 roku

Gama zelektryfikowanych autobusów Volvo Buses obejmuje wprowadzoną wcześniej na rynek hybrydę Volvo 7900, która stanowi wielki sukces komercyjny z ponad dwoma tysiącami sprzedanych sztuk oraz elektryczną hybrydę Volvo 7900, wprowadzoną na rynek jesienią 2014 roku.

W przeciwieństwie do powyższych, nowy autobus elektryczny jest pojazdem koncepcyjnym. Pojazd ma 10,7 metrów długości (ponad metr mniej od konwencjonalnego autobusu) i może pomieścić do 86 pasażerów. Centralnie umieszczony fotel kierowcy zwiększa pojemność pasażerską pojazdu.

Zużycie energii w przypadku elektrycznych autobusów jest o około 80 procent niższe niż w przypadku autobusów z silnikiem diesla. Seryjna produkcja w całości elektrycznych autobusów Volvo zaplanowana jest na 2017 rok.

Elektryczny autobus jest częścią ElectriCity

Obecnie, w Göteborgu w Szwecji trwają testy nowych autobusów elektrycznych w regularnym ruchu miejskim. Wprowadzenie elektrycznych autobusów jest częścią przedsięwzięcia pod nazwą ElectriCity, które rozwija, przedstawia oraz ocenia innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonego transportu publicznego przyszłości.

Trzy w pełni elektryczne autobusy oraz siedem elektrycznych hybryd, wszystkie od Volvo Buses, będą obsługiwały nową trasę autobusową (55) pomiędzy kampusami Lindholmen oraz Chalmers, która przebiega przez centrum Göteborga. Wszystkie pojazdy są wyposażone w akumulatory, które można szybko naładować korzystając z energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych dostępnej na stacjach końcowych.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.