SamochodyElektryczne.org

R-EVC :: Kabel EVSE Typ 2 - 3f, 22 kW, z regulacją prądu (10 A, 13 A, 16 A, 23 A, 32 A)

W czerwcu 2017r. w Norwegii sprzedano rekordowo dużo aut elektrycznych

W czerwcu w Norwegii sprzedano więcej samochodów elektrycznych niż benzynowych oraz więcej niż samochodów z silnikami diesla

Opel Ampera-e - zobacz całą galerię

Norwegia pod względem udziału aut elektrycznych i hybrydowych z możliwością zewnętrznego ładowania w rynku nie ma sobie równych na świecie. W czerwcu sprzedaż poszybowała dodatkowo w górę do nowych rekordowych poziomów, a nie jest wykluczone, że w tym roku będzie jeszcze lepiej.

Prawie 4000 EV i ponad 2000 PHEV - łącznie 42% rynku w czerwcu

Liczba pierwszych rejestracji nowych osobowych aut elektrycznych wyniosła w ubiegłym miesiącu 3.946 (po odliczeniu dwóch aut z wodorowymi ogniwami paliwowymi). To absolutny rekord w Norwegii (poprzedni 3.391 padł w marcu 2015r.). Sprzedaż wzrosła o 107% rok do roku. Co więcej udział EV w rynku na poziomie 27,7% jest według komunikatu OFV wyższy niż udział w rynku aut benzynowych oraz na olej napędowy (obie kategorie z miesiąca na miesiąc zmierzają poniżej 25%).

W przypadku osobowych PHEV, rejestracji było 2.063 (wzrost o stosunkowo skromne 18,6%) przy udziale w rynku 14,5%.

Razem rejestracje nowych EV/PHEV osiągnęły rekord 6.009 i 42,2% rynku nowych samochodów osobowych.

Świetnie w Norwegii sprzedaje się Volkswagen e-Golf, BMW i3, Nissan Leaf, Renault Zoe, Tesla Model X - wszystkie z pierwszej piętnastki po pierwszym półroczu. Co ciekawe Tesli Model X zarejestrowano w czerwcu aż 609.

Tesla Model X Tesla Model X
BMW i3 2017 BMW i3 2017
Renault Zoe Renault Zoe

W Norwegii tradycyjnie mamy do czynienia z dosyć potężnym importem używanych osobowych aut elektrycznych na poziomie kilkuset miesięcznie. W czerwcu sprowadzono 579 sztuk.

Osobną kategorią są samochody dostawcze - tutaj Norwegowie nie bardzo kwapią się do zakupu EV (PHEV praktycznie nie ma), rejestrując tylko 58 sztuk nowych i sprowadzając dalszych 11. Dla porównania we Francji co miesiąc sprzedaje się kilkaset dostawczych EV.

Źródła

  • [1] OFV ofvas.no

Komentarze (4)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

No i jeszcze warto zauważyć, że mimo tak dużego udziału aut EV jakoś nie doszło do załamania sieci energetycznej jak to się trąbi, że już przy 10 procentach udziału aut EV, sieć energetyczna zacznie mieć problemy.
No i jeszcze parę lat i Norwegia będzie miała osobowy transport kołowy zasilany głównie z energii odnawialnej.
  • RaveN

@alfK
Chodzi o import używanych (oprócz sprzedaży nowych). Dodałem słowo "używanych" we wpisie, bo rzeczywiście zabrakło.
  • alfK

Czegoś tu nie rozumem. W czerwcu sprzedano w Norwegii 6000 EV a import wyniósł 579 sztuk? Znaczy że prawie 5420 Tesli, BMW, Nissanów, Renaultów i innych było wyprodukowanych na miejscu???