SamochodyElektryczne.org

Volvo Trucks zapowiada elektryczne ciężarówki. Sprzedaż ruszy w 2019

Volvo Trucks włącza się do konkurencji w segmencie ciężarówek elektrycznych - sprzedaż zacznie się w przyszłym roku, ale pierwsze egzemplarze wyjadą na ulice już w tym

Volvo Trucks idzie w ślady Volvo Buses i już wkrótce wprowadzi na rynek elektryczne ciężarówki. Bazą mają być elektryczne autobusy i rozwiązania znane z modeli hybrydowych.

Na pierwszy ogień mają iść mniejsze pojazdy do rozwożenia towarów w miastach. Testy z wybranymi klientami rozpoczną się jeszcze w tym roku, a w 2019r. w Europie ponoć rozpocznie się regularna sprzedaż, aczkolwiek niekoniecznie od razu na wszystkich rynkach.

Volvo Trucks zamierza niejako upiec przy tym dwie pieczenie na jednym ogniu, ponieważ nie dość, że obniży emisję spalin to jeszcze chce wykorzystać zaletę napędu elektrycznego w postaci cichej pracy, aby towary rozwozić także w nocy. Testy na modelach spalinowych wykazały skrócenie czasu rozwożenia towarów w nocy do jednej trzeciej normalnego czasu, a w dzień zyskują oczywiście samochody, bo ciężarówki nie zawadzają na ulicach.

Komunikat prasowy firmy Volvo Trucks [2]

Volvo Trucks chce zmniejszyć liczbę samochodów ciężarowych na ulicach miast w godzinach szczytu

W 2019 r. Volvo Trucks rozpocznie sprzedaż elektrycznych samochodów ciężarowych w Europie, zaś pierwsze pojazdy zostaną, w porozumieniu z wybranymi klientami, przekazane do eksploatacji jeszcze w tym roku. Elektryczne samochody ciężarowe zapewniają radykalne ograniczenie emisji hałasu i spalin oraz torują drogę dla nowych sposobów zarządzania logistyką. Dzięki nim więcej zadań transportowych może być wykonywanych nocą, co skutkuje zmniejszeniem liczby pojazdów ciężarowych na ulicach w godzinach szczytu. – Elektromobilność idealnie wpisuje się w długofalowe zobowiązanie Volvo Trucks dotyczące wspierania zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich i zerowej emisji – mówi Claes Nilsson, Prezes Volvo Trucks.

- Wykorzystując napędzane elektrycznie, cichobieżne samochody ciężarowe do transportu w miastach, osiągamy kilka celów jednocześnie. Bez uciążliwego hałasu i spalin, pojazdy te będą mogły być użytkowane w bardziej wrażliwych pod tym względem centrach miast. Ponadto, dostawy będą mogły być realizowane w okresach mniejszego natężenia ruchu, np. późnym wieczorem lub nocą, co pozwoli odciążyć infrastrukturę drogową w godzinach szczytu, przyczyniając się do bardziej efektywnego niż obecnie wykorzystania zarówno sieci drogowej, jak i pojazdów - mówi Claes Nilsson.

Niedawny projekt, Off Peak City Distribution, realizowany w Szwecji przez miasto Sztokholm i Królewski Instytut Technologiczny (KTH) miał na celu zbadanie skutków nocnego transportu towarów w centrum Sztokholmu. Ponieważ samochody ciężarowe były użytkowane poza godzinami szczytu komunikacyjnego, na realizację dostaw wystarczała jedna trzecia normalnego czasu ich trwania.

Niedawny projekt, Off Peak City Distribution, realizowany w Szwecji przez miasto Sztokholm i Królewski Instytut Technologiczny (KTH) miał na celu zbadanie skutków nocnego transportu towarów w centrum Sztokholmu. Ponieważ samochody ciężarowe były użytkowane poza godzinami szczytu komunikacyjnego, na realizację dostaw wystarczała jedna trzecia normalnego czasu ich trwania.

- Nasza technologia i know-how w zakresie elektromobilności bazują na sprawdzonych, komercyjnych rozwiązaniach, już stosowanych w elektrycznych autobusach Volvo oraz rozwiązaniach wprowadzanych od 2010 r. w hybrydowych samochodach ciężarowych Volvo. Jednak pojazdy same w sobie stanową tylko jeden z elementów potrzebnych do skutecznej elektryfikacji transportu ma większą skalę. Opracowanie długofalowego, zrównoważonego rozwiązania transportowego jest złożonym zagadnieniem, wymagającym kompleksowego podejścia i zastosowania szerokiej gamy środków - mówi Claes Nilsson, Prezes Volvo Trucks.

- Blisko współpracujemy z klientami, władzami miast, dostawcami stacji ładowania akumulatorów i innymi kluczowymi dla tej branży podmiotami, by stworzyć ramy niezbędne dla użytkowania elektrycznych samochodów ciężarowych - mówi Jonas Odermalm, Dyrektor ds. Strategii Produktu w Volvo Trucks.

- Wierzymy w pełną elektryfikację miejskiego transportu dystrybucyjnego i postrzegamy ją jako pierwszy krok. Jednocześnie pracujemy nad elektryfikacją innych segmentów transportu. To dopiero początek - konkluduje Claes Nilsson.

Według Światowej Organizacji Zdrowia i ONZ, do 2030 r. 60 procent populacji Ziemi - około 5 miliardów ludzi - będzie mieszkać w miastach. To o około miliard więcej niż obecnie. Tak szybkie tempo urbanizacji narzuci olbrzymie wymagania pod względem organizacji ruchu drogowego, która w wielu przypadkach nie odpowiada nawet bieżącym potrzebom. Szacuje się, że w UE zatłoczenie dróg i problemy związane z płynnością ruchu drogowego generują koszty na poziomie 100 miliardów euro rocznie.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.