SamochodyElektryczne.org

Volvo C30 BEV w projekcie One Tonne Life

19 stycznia z inicjatywy A-hus, Vattenfall i Volvo Car Corporation, w Szwecji rozpoczął się eksperymentalny projekt One Tonne Life mający na celu promowanie optymalnego gospodarowania energią

Volvo C30 BEV - zobacz całą galerię

19 stycznia z inicjatywy A-hus, Vattenfall i Volvo Car Corporation, w Szwecji rozpoczął się eksperymentalny projekt One Tonne Life mający na celu promowanie optymalnego gospodarowania energią.

Volvo C30 BEV w projekcie One Tonne Life Volvo C30 BEV w projekcie One Tonne Life

W ramach eksperymentu, czteroosobowa rodzina wprowadziła się na sześć miesięcy do energooszczędnego domu firmy A-hus w Hässelby Villastad na przedmieściach Sztokholmu. Budynek posiada kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne zapewniające ciepłą wodę oraz energię elektryczną. Firma Vattenfall dodatkowo wyposażyła dom w system EnergyWatch, służący do pomiaru zużycia energii elektrycznej przez rodzinę w czasie rzeczywistym. Mieszkańcy mogą ponadto wybrać dla swojego domu jedno z niskoemisyjnych źródeł energii: wiatr, wodę lub atom.

Szwedzka rodzina otrzymała do dyspozycji także samochód elektryczny Volvo C30 BEV, dla którego firma Vattenfall przygotowała specjalny terminal ładowania.

Volvo C30 BEV ładowane z naściennego terminalu firmy Vattenfall Volvo C30 BEV ładowane z naściennego terminalu firmy Vattenfall
Naścienny terminal ładowania firmy Vattenfall Naścienny terminal ładowania firmy Vattenfall
Naścienny terminal ładowania firmy Vattenfall Naścienny terminal ładowania firmy Vattenfall



Komunikat prasowy firmy Vattenfall

Wyjątkowy eksperyment klimatyczny

Rodzina ze Sztokholmu weźmie udział w wyjątkowym eksperymencie klimatycznym. 19 stycznia szwedzka rodzina z dwójką dzieci wprowadziła się do domu One Tonne Life w Hässelby Villastad na przedmieściach Sztokholmu.

Przez sześć miesięcy mieszkańcy domu będą żyć wg zasad climate smart life, a więc korzystając z inteligentnych systemów gospodarowania energią, między innymi rozwiązań energetycznych Vattenfall.

One Tonne Life to nowatorski na skalę światową projekt realizowany z inicjatywy A-hus, Vattenfall i Volvo Car Corporation. Partnerami przemysłowymi są ICA i Siemens. Przez sześć miesięcy rodzina postara się ograniczyć emisję dwutlenku węgla do jednej tony na osobę rocznie. Obecnie przeciętny poziom emisji wynosi siedem ton rocznie.

Uczestnicy eksperymentu utorują w ten sposób drogę ku tworzeniu zrównoważonego społeczeństwa, dbającego o ochronę klimatu. Wspólnie z partnerami projektu stworzą oni w domu One Tonne gospodarstwo domowe, w którym ograniczona zostanie emisja dwutlenku węgla.

Vattenfall wyposażył energooszczędny dom firmy A-hus w system EnergyWatch, inteligentną technologię służącą do pomiaru zużycia energii elektrycznej przez rodzinę w czasie rzeczywistym, oraz zapewni specjalistyczne konsultacje w dziedzinie efektywnego zużycia energii. Rodzina może wybrać dla swojego domu jedno z niskoemisyjnych źródeł energii: wiatr, wodę lub atom.

Dom One Tonne Life został wyposażony zarówno w kolektory, jak i baterie słoneczne. Te pierwsze są umieszczone na dachu garażu i zapewniają gorącą wodę i niewielką ilość ciepłą, jaka jest tam potrzebna. Baterie słoneczne umieszczone na dachu budynku będą wytwarzać energię na potrzeby np. dodatkowego ogrzewania, wentylacji, lodówki i zamrażarki.

Czteroosobowa rodzina, która zamieszka w domu One Tonne Life, będzie zwolniona z czynszu za wynajem i będzie mogła korzystać z samochodu elektrycznego Volvo C30 Electric. Vattenfall zapewnia również inteligentną stację do ładowania pojazdu.

Technologia i rozwiązania wykorzystane w tym projekcie są już dostępne lub będą dostępne w najbliższej przyszłości.

  1. Postępy i wyniki mieszkańców domu można śledzić na stronie (nowe okno, po angielsku)

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.