SamochodyElektryczne.org

Volkswagen opracowuje autonomiczne parkowanie i zrobotyzowane szybkie ładowanie

Volkswagen wybiega w przyszłość, opracowując rozwiązania nowej generacji, jak autonomiczne parkowanie, wyszukiwanie stacji ładowania i automatyczne, zrobotyzowane podłączanie

Volkswagen e-up! - zobacz całą galerię

Volkswagen pochwalił się w ostatnich dniach dwoma projektami badawczymi w dziedzinie autonomicznego parkowania samochodów i automatycznego, zrobotyzowanego ładowania V-Charge i e-smartConnect. Prace prowadzone są wraz z partnerami, głównie z niemieckiego przemysłu.

Naszą uwagę przykuwa szczególnie e-smartConnect, czyli automatycznie podłączanie i odłączanie samochodu elektrycznego na stanowisku szybkiego ładowania, wykonywane przez ramię robota Kuka. Funkcjonowanie demonstracyjnego prototypu można obejrzeć na załączonych nagraniach. W eksperymencie Volkswagen wykorzystuje model e-Golf, do którego wkładana jest wtyczka CCS Combo 2.

Niemiecki producent twierdzi ponadto, że postęp w dziedzinie akumulatorów umożliwi w dającej się przewidzieć przyszłości, wprowadzenie na rynek samochodów elektrycznych o zasięgu 500 km. Aby móc szybko uzupełniać energię Volkswagen przygotowuje się do ładowania znacznie większą mocą niż obecnie, rzędu 80-150 kW, a nawet wyższą. Oczywiście kwestią otwartą jest, ile lat dzieli nas od tego docelowego etapu oraz w jakim stopniu uda się wykorzystać dotychczas promowany standard CCS Combo 2. Użycie robota rozwiązuje też problem grubych, nieelastycznych i ciężkich kabli, ale równolegle rodzi także dodatkowe problemy jak wyższy koszt stanowiska, ujednolicenie miejsca w którym znajduje się port ładowania w aucie (aktualnie zależnie od modelu porty ładowania są praktycznie za każdym razem gdzie indziej).

Volkswagen e-Golf - autonomiczne parkowanie i ładowanie w projekcie V-Charge Volkswagen e-Golf - autonomiczne parkowanie i ładowanie w projekcie V-Charge

Osobno w ramach V-Charge opracowywany jest cały system autonomicznego parkowania i znajdywania wolnego stanowiska ładowania (bezstykowego lub przewodowego ładowania). Od strony użytkownika działanie miałoby polegać na zatrzymaniu się przed docelowym miejscem podróży i wybraniu funkcji autonomicznego parkowania, po czym auto samodzielnie trafi na stanowisko i zacznie się doładowywać. Gdy użytkownik zechce odjechać, również za naciśnięciem przycisku przywoła auto. Brzmi futurystycznie, ale na poziomie demonstracyjnym już działa.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.