SamochodyElektryczne.org

Volkswagen I.D. na wystawie Paris Motor Show 2016

Volkswagen I.D. to najnowszy koncepcyjny samochód elektryczny niemieckiej firmy, który ma doczekać się wersji produkcyjnej, ale niestety dopiero za cztery lata

Volkswagen I.D. - zobacz całą galerię

Volkswagen zaprezentował w Paryżu koncepcyjny samochód elektryczny I.D., który został zaprojektowany na nowej platformie systemowej MEB, dedykowanej EV. Auto będzie miało swoją produkcyjną wersję, jednak dopiero w roku 2020. Ma to być model kompaktowy, oferowany równolegle z Golfem, który wewnątrz będzie równie przestronny jak Passat. Do roku 2025 planowane jest też wdrożenie funkcjonalności autonomicznej jazdy.

W kwestii technicznej wspominany jest zasięg od 400 do 600 km (prawdopodobnie NEDC) oraz przyspieszenie od 0 do 100 km/h w mniej niż 8 sekund. Prędkość maksymalna ma wynosić 160 km/h. Do napędu wykorzystano silnik trakcyjny o mocy maksymalnej 125 kW, napędzający tylną oś. Ładowanie zewnętrzną ładowarką CCS Combo od 0 do 80% ma trwać około pół godziny.

Volkswagen I.D. Volkswagen I.D.
Volkswagen I.D. Volkswagen I.D.
Volkswagen I.D. Volkswagen I.D.
Volkswagen I.D. Volkswagen I.D.
Volkswagen I.D. Volkswagen I.D.
Volkswagen I.D. Volkswagen I.D.

Komunikat prasowy firmy Volkswagen [5]

Światowa premiera wizjonerskiego, studyjnego Volkswagena I.D.

  1. I.D. to pierwszy Volkswagen należący do zupełnie nowej generacji innowacyjnych samochodów elektrycznych
  2. Bezemisyjny model ma pojawić się na rynku w 2020 roku
  3. Tryb jazdy automatycznej „I.D. Pilot” dostępny od 2025 roku
  4. I.D. z aspiracjami na lidera światowego rynku w dziedzinie samochodów elektrycznych

Poznań, 29 września 2016 r. – Think New! Pod tym hasłem, prezentując wizjonerski samochód elektryczny podczas Salonu Samochodowego w Paryżu (1-16 października), Volkswagen daje fascynujący obraz przyszłej motoryzacji. Gwiazdą ekspozycji jest model I.D. mający tu swoją światową premierę. Seryjna produkcja tego samochodu, nieemitującego żadnych szkodliwych substancji, rozpocznie się w 2020 roku; I.D. to pierwsze innowacyjne auto elektryczne nowej generacji.

Dr Herbert Diess, Prezes Zarządu marki Volkswagen Samochody Osobowe, zapowiedział: „Od 2020 roku zaczniemy wprowadzać na rynek całą rodzinę samochodów elektrycznych. Wszystkie będą miały nowy rodzaj konstrukcji, którą opracowano specjalnie i tylko dla pojazdów z napędem czysto elektrycznym. I.D. jest symbolem nowej ery pojazdów elektrycznych, symbolem nowej epoki w motoryzacji, w której samochody będą zasilane prądem, będą połączone z Internetem i będą jeździć automatycznie”.

Ekspozycja Volkswagena na salonie w Paryżu obejmuje trzy fazy, tworzące drogę od teraźniejszości w przyszłość: I.D. jest w niej reprezentantem świata, jaki nadejdzie w dalszej przyszłości. e-Golf najnowszej generacji jest z kolei przykładem znacznie bliższej przyszłości motoryzacyjnej – na rynku pojawi się w listopadzie. Jest on wyposażony w funkcję sterowania gestami i potrafi przejechać do 300 km bez emisji spalin – dzięki tym cechom e-Golf wyznacza nowe standardy w swojej klasie. Świat jaki znamy dzisiaj reprezentuje między innymi nowy Tiguan. Zastosowano w nim najnowocześniejsze technologie cyfrowe – wyposażono w wyświetlacze Active Info i Head-up.

Dzięki I.D. Volkswagen wyznacza nowy kierunek. Jako pierwszy model tej marki I.D. jest skonstruowany z wykorzystaniem nowej modułowej platformy do produkcji samochodów elektrycznych (MEB). Ten kompaktowy pojazd z napędem elektrycznym zajmuje w gamie modeli Volkswagena równorzędne miejsce obok innych aut produkowanych na masową skalę – Polo, Golfa, Tiguana i Passata. I.D. jest wyposażony w silnik elektryczny o mocy 125 kW/170 KM. Zasięg auta wynosi 600 km, cena natomiast będzie porównywalna z aktualną ceną Golfa z silnikiem o zbliżonej mocy – te czynniki sprawią, że auta elektryczne przestaną być egzotycznym zjawiskiem na naszych ulicach.

I.D. prezentuje zupełnie nowy język stylistyczny opracowany przez Volkswagena na potrzeby samochodów elektrycznych klasy kompaktowej. Po raz pierwszy kabinę auta zaprojektowano jako tzw. Open Space. I.D. jest nieco krótszy niż Golf, a mimo to wnętrze ma tak przestronne jak Passat. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu nowego rodzaju konstrukcji, w której silnik elektryczny umieszczono przy tylnej osi, a akumulatory o dużej pojemności w podłodze. Dzięki temu wnętrze mogło być większe i wzrosły możliwości jego różnorodnej aranżacji. Dzięki zastosowanym innowacjom I.D. wybiega w rok 2025 – jest pierwszym studyjnym modelem Volkswagena, który w trybie „I.D. Pilot” porusza się w pełni automatycznie. Tryb ten uruchamia się poprzez poruszenie logo VW na kierownicy, która wsuwa się wtedy w tablicę rozdzielczą, dając kierowcy nieznane dotąd poczucie przestrzeni.

I.D. obywa się bez tradycyjnego kluczyka. Otwiera się i uruchamia go korzystając ze smartfona pełniącego rolę cyfrowego kluczyka. Osoby, które w niedalekiej przyszłości będą jeździły Volkswagenem I.D. otrzymają swoją własną kartę identyfikacyjną – „Volkswagen ID”. Będzie ona zawierała ich osobisty profil z zakodowanymi informacjami np. o ustawieniu fotela i klimatyzacji, o ulubionych stacjach radiowych, będzie zawierała playlisty muzyczne, ustawienia sprzętu audio, dane kontaktowe przyjaciół czy partnerów biznesowych, a także konfigurację systemu nawigacyjnego. Dane te będą pobierane z Volkswagen Automotive Cloud.

I.D. jest ambasadorem nowej strategii produktowej Volkswagena, opartej na czterech innowacyjnych obszarach:

  1. Smart Sustainability – Volkswagen kładzie nacisk na rozwój innowacyjnych samochodów elektrycznych produkowanych masowo;
  2. Automated Driving – Volkswagen sprawi, że dzięki automatycznej jeździe samochody staną się bezpieczniejsze i wygodniejsze;
  3. Intuitive Usability – Volkswagen stawia na samochody obsługiwane intuicyjnie, ze wskaźnikami i systemami obsługi nowej generacji;
  4. Connected Community – Volkswagen, dzięki nowej karcie użytkownika (Volkswagen User ID) umożliwi w przyszłości komunikację internetową między człowiekiem, samochodem i otoczeniem.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.