SamochodyElektryczne.org

Tytuł International Van Of The Year 2012 dla Renault Kangoo Z.E.

Renault Kangoo Z.E. jako pierwsze auto elektryczne w historii otrzymało prestiżowy tytuł International Van of The Year 2012

Renault Kangoo Express Z.E. - zobacz całą galerię

Renault Kangoo Z.E. jako pierwsze auto elektryczne w historii otrzymało prestiżowy tytuł International Van of The Year 2012. Elektryczna furgonetka zdobyła 104 punkty na 168 możliwych, pokonując między innymi Iveco Daily, Fiata Ducato oraz VW Caddy. Tytuł jest nadawany przez jury złożone z 22 dziennikarzy europejskich, wyspecjalizowanych w dziedzinie samochodów dostawczych.Komunikat prasowy firmy Renault [2]

RENAULT KANGOO Z.E. OTRZYMAŁO TYTUŁ INTERNATIONAL VAN OF THE YEAR 2012

  1. Kangoo Z.E., furgonetka z napędem w 100% elektrycznym, zostało wybrane International Van of The Year 2012. Jest to tytuł nadawany przez jury złożone z 22 dziennikarzy europejskich, wyspecjalizowanych w dziedzinie samochodów dostawczych.
  2. Po raz pierwszy w historii tytuł ten przyznano samochodowi z napędem elektrycznym w konkurencji z wieloma samochodami dostawczymi z silnikami spalinowymi.
  3. Grono dziennikarzy oceniających doceniło zalety furgonetki o zerowej emisji zanieczyszczeń*, a także jej funkcjonalność i cechy ekonomiczne spełniające oczekiwania rynku.
  4. Kangoo Z.E., sprzedawane w Europie zaledwie od końca października otrzymało już trzy nagrody. Oprócz tytułu International Van of The Year 2012, samochód ten otrzymał również nagrody w Danii i w Irlandii.Zdobywając 104 punkty na 168 możliwych, Kangoo Z.E. uzyskało bardzo wysoko ceniony tytuł Van of The Year 2012 wyprzedzając Iveco Daily, Fiata Ducato oraz VW Caddy. Nagroda została wręczona Jean-Marie Hurtigerowi, Dyrektorowi Działu Samochodów Dostawczych Renault, podczas uroczystości otwarcia czternastych międzynarodowych targów Trailer w Belgii. Pieter Wieman, przewodniczący jury, powiedział: Wraz z Kangoo Z.E. Renault sprawia, że gama samochodów elektrycznych staje się przystępna dla użytkowników małych samochodów dostawczych w Europie. Samochód ten przyczynia się w znaczny sposób do ochrony środowiska naturalnego, zgodnie z wyzwaniem stojącym przed branżą transportu drogowego”.

Jean-Marie Hurtiger : Wyróżnienie to jest nagrodą dla wszystkich pracowników Renault, którzy od wielu lat angażowali swe siły w realizację projektu Kangoo Z.E., jednego z czterech samochodów elektrycznych Renault. Przygoda ta zmobilizowała wszystkie działy i piony funkcjonujące w przedsiębiorstwie: biura projektowe, zakład w Maubeuge, czy też struktury handlowe. Wszyscy podjęli to wyzwanie wykazując się determinacją, kreatywnością, a przede wszystkim znakomitą pracą zespołową, co teraz przynosi piękne efekty.

Kangoo Z.E. − samochód dostawczy Renault

Firma Renault − od 1998 roku numer 1 na europejskim rynku samochodów dostawczych − poszerzyła swą gamę samochodów dostawczych o Kangoo Z.E., wersję znanego wszystkim dobrze Kangoo z napędem elektrycznym. Jest to pierwsza furgonetka z napędem w 100% elektrycznym produkowana fabrycznie przez jednego producenta.
Dzięki umieszczeniu akumulatora pod podłogą samochodu, Kangoo Z.E. zachowuje tę samą objętość ładunkową i ładowność oraz te same wymiary co wersja z silnikiem spalinowym. Kangoo Z.E. jest oferowane w 2 długościach i 3 wersjach nadwozia. Wszystkie wersje są produkowane na taśmach zakładu MCA w Maubeuge we Francji, na tej samej linii montażowej co Kangoo z silnikiem spalinowym. W ofercie znajduje się Kangoo Z.E., Kangoo Z.E. Maxi 2-miejscowe i Kangoo Z.E. Maxi 5-miejscowe. Ta różnorodność wersji pozwala spełnić liczne potrzeby firm, którym ten samochód o przestrzeni ładunkowej od 3 do 4,6 m3 zapewnia możliwość przewozu zarówno osób, jak i towaru.

Pierwszy samochód o zerowej emisji zanieczyszczeń dostępny dla wszystkich

Kangoo Z.E., pierwszy samochód z gamy Renault Z.E., pojawiło się po raz pierwszy w salonach Renault 28 października tego roku. Jest dostępne w Europie w cenie od 20 000 euro netto (bez dopłat państwowych), zaś we Francji Kangoo Z.E. kosztuje 15 000 euro netto dzięki państwowej dopłacie w wysokości 5 000 euro. Akumulator jest natomiast wynajmowany klientowi w cenie od 72 euro netto/miesiąc na okres 36 miesięcy i przebieg 10 000 km/rocznie.

Atut środowiskowy

We Francji pełen bilans CO2 dla całego procesu wytworzenia energii i procesu produkcji samochodu z uwzględnieniem emisji zanieczyszczeń spowodowanych produkcją prądu jest bardzo korzystny dla samochodu z napędem elektrycznym. Wynosi on tylko 12 g CO2 na kilometr. Dla jury konkursu Van of The Year, ten wpływ na ograniczenie emisji CO2 jest tym bardziej znaczący, że furgonetka jest przeznaczona do produkcji wielkoseryjnej.

Dopiero weszło do sprzedaży, a już jest nagradzane

Tytuł International Van of the Year 2012 jest ukoronowaniem serii nagród, jakie zebrało już Kangoo Z.E. w Europie. Oprócz wygranej w konkursie Van of the Year 2012, samochód ten został doceniony w Danii przez jury dziennikarzy samochodowych, a w Irlandii otrzymał nagrodę Fleet transport green commercial 2012 przyznawaną przez grono ekspertów z Fleet Transport Awards, tak więc Kangoo Z.E. zdobyło już trzy trofea.


* w trakcie użytkowaniaZAŁĄCZNIK: Kangoo Z.E. modyfikowane

Tak jak wszystkie samochody dostawcze Renault, Kangoo Z.E. doskonale nadaje się do specjalistycznych adaptacji wykonywanych przez autoryzowanych producentów nadwozi i zabudów Renault. Oto przykładowe wersje takich samochodów:

  1. Kangoo Z.E. Pick up, przeznaczony na przykład dla miejskich służb technicznych (zabudowa wykonana przez firmę Durisotti)
  2. Kangoo Z.E. ambulans do przewozów pacjentów między szpitalami, czy placówkami zdrowia (zabudowa wykonana przez firmę BSE)
  3. Kangoo Z.E. izoterma i chłodnia, do realizacji dostaw towarów w miastach z zapewnieniem zerowej emisji (zabudowy wykonane przez firmy ECP oraz GRUAU-ISBERG)

Autoryzacja Producentów Nadwozi i Zabudów została wprowadzona przez Renault w 2010 roku. Pozwala ona każdej firmie nadwoziowej, która ją otrzyma na wykonywanie wszelkiego rodzaju zabudów i nadwozi na wszystkich samochodach Renault przez okres 3 lat. Gwarantuje to bogatą ofertę różnorodnych adaptacji pojazdów spełniających wszelkie oczekiwania firm, wykonanych na wysokim poziomie jakości, gdyż posiadają one atest Renault.

W przypadku Kangoo Z.E., producenci zabudów i nadwozi również przeszli proces szkolenia i certyfikacji. Dzięki temu mogą wykonać zabudowy Kangoo Z.E. w sposób bezpieczny dla użytkownika i z zachowaniem standardów jakości.

Komentarze (3)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • Marcin

No tak oczywiście - najlepiej to jeślić na oleju roślinnym myśląc w taki sposób. Natomiast Francja jest nietypowym przykładem bo tam 80% energii jest wytwarzanych w atomówkach - nocą masa energii się marnuje i wcale nie jest to związane z emisją CO2. U nas nie ma szans na 12g CO2 na 100km. Należy pamiętać że autka EV znacznie taniej kosztują w serwisie (brak wymian olejów, pasków rozrządu itd)
  • tomasz_k

Do czasu gdy ze względu na smog zaczną wprowadzać ograniczenia w ruchu pojazdów spalinowych. Wówczas cena i koszty eksploatacyjne mogą zejść na plan dalszy. Oczywiście dotyczy to wybranych przypadków (np. ekipy serwisowe operujące w centrach dużych miast, kurierzy etc.)
  • Roman

Gdy jednak policzy się dokładnie koszty zakupu samochodu elektrycznego (Kangoo Z.E) oraz comiesięcznych opłat za wynajem baterii akumulatorów to widać, że produkt Renault jest cenowo skalkulowany b. drogo. Przeliczając na złotówki podane kwoty euro (1 euro - 4,5 zł)i doliczając polski VAT to wówczas elektryczne Kangoo kosztowałoby 110 tys zł (cena pewnie i tak zaniżona jak na Polskę), a comiesięczny wynajem baterii akumulatorów dodatkowo prawie 400 zł. Przy zakładanym rocznym przebiegu 10 tys km wydaje się, że konwencjonalne Kangoo z silnikiem diesla kosztujące wg obecnych cen Renault Polska od 55 do 80 tys zł pozwoli też za opłatę za wynajem baterii zakupić drożejący ON i przejechać na nim nawet do ok. 12 tys km rocznie. Niestety elektryczna przyjemność wydaje się w wydaniu Kangoo Z.E. b. droga i raczej nie kupią tego samochodu w tej cenie niewielkie firmy, gdyby nawet miały możliwość z bezpłatnego ładowania baterii przy słupkach energetycznych RWE-STOEN w Warszawie