SamochodyElektryczne.org

Trzecia szybka ładowarka CHAdeMO Energii udostępniona

W Gdańsku uruchomiono kolejną szybką ładowarkę CHAdeMO, która skraca czas ładowania aut typu Nissan Leaf do około 30 minut

Punkty ładowania firmy Energa - zobacz całą galerię

Energa poinformowała o oddaniu do użytku trzeciej szybkiej ładowarki CHAdeMO w Trójmieście. Urządzenie o mocy 39 kW - tradycyjnie firmy DBT - zainstalowano w Gdańsku na stacji Lotos (al. Zwycięstwa 13). Jest to druga ładowarka DBT Energii w Gdańsku. Trzecia znajduje się w Gdyni. W Gdańsku i Spocie firma udostępniła także po jednym terminalu z wyjściami Typ 1 (7,4 kW) / Typ 2 (22 kW), co ważne oba z kablami i wtyczkami, czyli wygodne dla użytkowników.

Wszystkie punkty ładowania są pięknie oznaczone i bezpłatne (przynajmniej do końca marca 2016r.). Z urządzeń można korzystać całą dobę, bez konieczności posiadania kart autoryzacyjnych. Dzięki wysiłkowi Energi, na tle reszty kraju Trójmiasto prezentuje się pod względem infrastruktury całkiem nieźle.

Dodajmy, że Energa to jak na razie jedyny dostawca energii w Polsce, który zdecydował się na instalację szybkich ładowarek, w ramach projektu pilotażowego.

Komunikat prasowy firmy Energa [1]

Energa: kolejny punkt ładowania samochodów elektrycznych w Trójmieście

Energa uruchomiła w Gdańsku nowy punkt szybkiego ładowania aut elektrycznych, na stacji Lotos, przy al. Zwycięstwa 13. To już piąty w Trójmieście punkt ładowania należący do Grupy Energa. Oprócz niego jeszcze dwa znajdują się w Gdańsku i po jednym w Gdyni oraz Sopocie. Ze wszystkich użytkownicy mogą korzystać za darmo.

Nowa stacja to trzeci punkt szybkiego ładowania firmy w Trójmieście. Podobne znajdują się przed Olivia Business Centre w Gdańsku (przy al. Grunwaldzkiej 472) oraz na stacji Lotos w Gdyni Redłowie (przy al. Zwycięstwa 165). Pozwalają naładować najpopularniejsze modele samochodów elektrycznych, takie jak Nissan Leaf czy Mitsubishi i-Miev w czasie od 25 do 45 minut (maksymalna moc ładowania w punktach wynosi około 40 kW).

Wcześniej Grupa uruchomiła w Trójmieście także dwa punkty półszybkiego ładowania. Stacje znajdujące się przed Urzędem Miejskim w Gdańsku (przy ul. Nowe Ogrody 6) oraz przed Urzędem Miasta Sopotu (przy ul. Kościuszki 25/27) wyposażone są w dwa wtyki (7,4 kW oraz 22 kW), które pasują do większości marek azjatyckich i europejskich. Naładowanie auta w zależności od modelu zajmuje w nich od dwóch do czterech godzin.

Punkty ładowania samochodów elektrycznych powstają w Trójmieście w ramach prowadzonego przez Energę projektu eMobility, którego celem jest poznanie i zbadanie sposobów użytkowania samochodów elektrycznych przez mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu. Spółka LOTOS Paliwa jest jednym z partnerów projektu

Co najmniej do końca marca 2016 roku użytkownicy aut elektrycznych będą mogli ładować w nich swoje pojazdy całkowicie bezpłatnie. Standardy zamontowanych urządzeń zostały wybrane w taki sposób, aby zapewnić ładowanie jak największej liczbie dostępnych na rynku modeli. Każdy punkt ma miejsce parkingowe. Ułatwienia dla posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych przygotowały także władze miejskie. W Gdańsku mogą oni parkować za darmo w wyznaczonych miejscach, a kierowcy zameldowani w Sopocie, zwolnieni są z opłat za parkowanie w płatnych strefach miasta.

Punkty szybkiego ładowania (standard CHAdeMO):

  1. Zwycięstwa 165, Gdynia Redłowo, stacja Lotos
  2. Grunwaldzka 472, Gdańsk Oliwa, Olivia Business Centre
  3. Zwycięstwa 13, Gdańsk Wrzeszcz, stacja Lotos

Punkty półszybkiego ładowania:

  1. Nowe Ogrody 6, Gdańsk, Urząd Miejski w Gdańsku
  2. Kościuszki 25/27, Sopot, Urząd Miasta Sopotu

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 184 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.