SamochodyElektryczne.org

Tesla wprowadza dwusilnikowe Modele S oraz funkcje autonomicnej jazdy

Tesla Motors ponownie zadziwia motoryzacyjny świat prezentując nowe wersje Modelu S, z dwoma silnikami, zdolne do przyspieszania od 0 do 100 km/h w około 3,2 s

Tesla Model S - zobacz całą galerię
Tesla Model S P85D Tesla Model S P85D

Tesla Motors zaprezentowała wczoraj interesujące nowości, którymi zgodnie z przypuszczeniami są dwusilnikowe wersje Modelu S (wcześniejszy wpis). Dodatkowo firma rozpoczęła wprowadzanie funkcji autonomicznej jazdy.

P85D - od 0 do 100 km/h w 3,2 s i napęd 4x4

Zacznijmy jednak od początku, czyli od nowych wersji z dwoma silnikami - po jednym na oś - 60D, 85D i P85D. W pierwszej kolejności na rynek ma trafić w grudniu najdroższa wersja P85D (około 120 tys. USD), która oprócz tylnego silnika o mocy 345 kW otrzyma także silnik o mocy ponad 160 kW na przedniej osi. Zdecydowanie zwiększy to osiągi i auto będzie przyspieszać od 0 do 96,5 km/h w 3,2 zamiast w 4,2 sekundy. To najlepszy wynik dla jakiegokolwiek seryjnego samochodu tej klasy. Co więcej, taki wynik może uzyskać każdy, bez przygotowania, idealnej zmiany biegów w spalinowych odpowiednikach, czy specjalnego toru.

Wzrośnie także prędkość maksymalna z około 209 km/h do 249 km/h oraz co ciekawe także zasięg, mimo że auto jest o ponad 130 kg cięższe (około 2239 kg). Tesla wspomina o 442 km przy stałej prędkości 104,5 km/h zamiast 426 km w testach EPA.

Większy zasięg ma wynikać z optymalizacji wykorzystania napędu - na pewno silnik na przedniej osi zwiększa możliwości hamowania odzyskowego oraz potencjalnie może poprawić wydajność przy poruszaniu się ze stałymi mniejszymi prędkościami.

Tesla Model S P85D Tesla Model S P85D

60D i 85D - napęd 4x4 i trochę lepsze osiągi

Tańsze wersje z pakietami 60 i 85 kWh także będą odstępne w wariancie z dwoma silnikami i napędem 4x4 za dopłatą około 4 tys. USD od lutego 2015r. Tym razem zamiast jednego silnika o mocy około 280 kW z tyłu zastosowana będzie jednostka o mocy ponad 275 kW oraz dodatkowo z przodu blisko 140 kW. Pozwoli to skrócić czas przyspieszenia od 0 do 96,5 km/h o około 0,2 s, czyli do 5,7 s w przypadku 60D oraz 5,2 s w przypadku 85D. Prędkość maksymalna wzrośnie odpowiednio ze 193 km/h do 201 km/h oraz z 201 km/h do 249 km/h. Zasięg podawany dla stałej prędkości 104,5 km/h ma wzrosnąć o około 10% z 335 km (EPA) do 362 km oraz z 426 km do 475 km.

Tesla Model S - porównanie wersji (jesień 2014) Tesla Model S - porównanie wersji (jesień 2014)

Funkcje autonomicznej jazdy

Tesla Model S - pole widzenia czujników Tesla Model S - pole widzenia czujników

Od około dwóch tygodni Tesla Motors wyposaża wszystkie produkowane samochody w zespół czujników, które po stopniowej aktualizacji oprogramowania będą umożliwiały realizacje coraz większej liczby funkcji autonomicznej jazdy. Auta są wyposażone w przednią kamerę, radar, oraz czujniki ultradźwiękowe monitorujące sytuację dookoła pojazdu.

Na razie sprzęt ma być wykorzystany do ostrzegania przed zmianą pasa ruchu, gdy równolegle porusza się inny pojazd oraz do asystenta parkowania. Unikalna ma być samodzielna zmiana pasa ruchu przez auto po włączeniu kierunkowskazu, oraz automatyczne dostosowywanie prędkości w oparciu o odczytywane wartości limitów na znakach. W przyszłości Tesla planuje udostępnić klientom do pobrania aktualizację, która umożliwi autonomiczną jazdę od wjazdu na autostradę aż do zjazdu. Kierowca pewnie będzie mógł wtedy odpocząć lub może serfować po Internecie na wielkim 17-calowym ekranie Modelu S.

Źródła

Komentarze (8)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

@highend
Racja
" Przecież wersje z jednym silnikiem są nieco tańsze ". No właśnie! Przy tak wysokiej cenie za samochód kwestia procentowo niewielkiej dopłaty do wersji AWD wydaje się oczywista i wątpię żeby ktokolwiek chciał kupować "nieco tańszą" wersję RWD......
  • RaveN

Ok. Na końcu dodane zostało oficjalne nagranie z prezentacji.
  • RaveN

@highend
Jak to po co? Przecież wersje z jednym silnikiem są nieco tańsze i nadal mogą znajdować nabywców.
Pytanie po co oferować do sprzedaży teraz poprzednią wersję Modelu S ? Czy dla tych co już kupili jest możliwość upgrade? Ja nie kupiłem, ale pytam ;)

Niestety akcje Tesli dziś wyglądają na minus 4% po takim info. Ale ogólnie na giełdzie jest bessa, więc to w sumie nie dziwi.
  • RaveN

@maciek127
Dziękuję. Tak czułem w akapicie z 60D i 85D, że wcześniej mignął mi zasięg w km/h ;)

Spodziewam się podobnego bagażnika, ale nie dostrzegłem nic na ten temat.
Czy w wersji D przedni bagażnik będzie miał taką samą pojemność ?
w Akapicie :
P85D - od 0 do 100 km/h w 3,2 s i napęd 4x4
442 km/h zmienić na 442 km ;)