SamochodyElektryczne.org

Tesla Motors przekroczyła poziom 500 stacji szybkiego ładowania

Ponad 500 własnych, wielostanowiskowych stacji szybkiego ładowania o mocy ponad dwukrotnie wyższej niż reszta branży motoryzacyjnej to najnowsze osiągnięcie Tesli Motors

Tesla Superchargers - zobacz całą galerię
Wtyczka firmy Tesla Motors używana w Ameryce Północnej Wtyczka firmy Tesla Motors używana w Ameryce Północnej

Tesla Motors osiągnęła znamienny poziom 500 stacji szybkiego ładowania dla swoich samochodów elektrycznych Tesla Model S. W chwilo obecnej producent wskazuje 502 stacje z 2832-stanowiskami. Liczba Superładowarek, czyli urządzeń które faktycznie dostarczają do pojazdów prąd stały, jest o połowę niższa (około 1416 Superładowarek), ponieważ każda Superładowarka może obsługiwać jednocześnie dwa terminale (dwa stanowiska), rozdzielając według potrzeb dostępną moc.

Średnio na jedną stację przypadają blisko 3 Superładowaki (6 stanowisk). W praktyce najczęściej można spotkać stacje z 2-3 Superładowarkami. Największe stacje posiadają ponad 5 Superładowarek.

Wszystkie stacje należą do Tesli (działki na ogół są dzierżawione lub udostępnione bezpłatnie) oraz są wyprodukowane przez Teslę (ładowarki wykorzystują około 10-kilowatowe moduły energoelektroniczne ładowarek pokładowych Modeli S, co zdecydowanie poprawia ekonomikę inwestycji). Dedykowany jest także sam standard ładowania. Całkowitą odmienność od pozostałej części branży dopełnia pokrywanie przez Teslę kosztów energii elektrycznej na ładowanie.

Sieć Tesli dostarcza najwięcej energii ze wszystkich sieci ładowania na świecie. Wynika to z już bardzo dużej liczby stacji i liczby użytkowników, oraz wysokiej mocy ładowarek (do 120/135 kW) oraz wielkości pakietów akumulatorów (najczęściej jednorazowo pobieranych jest 40-50 kWh energii).

Superładowarek Tesli jest coraz więcej. Dopiero co w lutym odnotowywaliśmy 400 stacji (wcześniejszy wpis), a w ciągu pół roku jest ich już o 25% więcej. Wzrost rok do roku przekracza 150% (wcześniejszy wpis). Pierwsze urządzenia zainstalowano około 3 lata temu w Kalifornii. Do końca 2016r. prawdopodobnie świętować będzie można już 1000 stacji i 5.000-6.000 stanowisk.

Według serwisu supercharge.info, zbierającego dane na temat Superładowarek od użytkowników, w Ameryce Północnej znajduje się 226 stacji, w Europie 188, a w Azji/Australii 86.

Ameryka Północna

sieć stacji szybkiego ładowania Tesla Motors w Ameryce Północnej - 28 sierpnia 2015r. sieć stacji szybkiego ładowania Tesla Motors w Ameryce Północnej - 28 sierpnia 2015r.

Europa

sieć stacji szybkiego ładowania Tesla Motors w Europie - 28 sierpnia 2015r. sieć stacji szybkiego ładowania Tesla Motors w Europie - 28 sierpnia 2015r.

Azja i Australia

sieć stacji szybkiego ładowania Tesla Motors w Azji i Australii - 28 sierpnia 2015r. sieć stacji szybkiego ładowania Tesla Motors w Azji i Australii - 28 sierpnia 2015r.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.