SamochodyElektryczne.org

Studenci Politechniki Poznańskiej budują elektrycznego Fiata

Studenci Politechniki Poznańskiej budują elektryczny pojazd miejski. Auto bazować będzie na legendzie polskiej motoryzacji – Fiacie 126p


Studenci Politechniki Poznańskiej budują elektryczny pojazd miejski. Auto bazować będzie na legendzie polskiej motoryzacji – Fiacie 126p.

Autorami innowacyjnego pomysłu oraz realizatorami są działający pod kierownictwem dr inż. Tomasza Pajchrowskiego studenci Wydziału Elektrycznego, studiujący na kierunku Automatyka i Robotyka: Dominik Błaszczyk, Tomasz Gawron, Michał Mendel oraz Tomasz Mikitiuk.

- Rezultatem prac ma być tani i ekologiczny pojazd miejski, który może posłużyć do krótkodystansowych, codziennych podróży takich jak: dojazd do pracy lub szkoły, wyjazd na zakupy – tłumaczą studenci.

W dobie coraz większego zapotrzebowania na paliwa oraz ciągle rosnących cen za nie, użytkownicy dróg zwracają się w stronę alternatywnych rozwiązań dla tradycyjnych układów napędowych. Projekt studentów Politechniki Poznańskiej zrodził się z chęci zaspokojenia wyżej wspomnianych potrzeb. Zgodnie z założeniami system będzie można ładować podłączając go do zwyczajnego gniazda sieciowego o napięciu 230V i na bazie zmagazynowanej energii przejechać jeszcze bliżej nie określony dystans. Użycie elektrycznego układu napędowego wiąże się z redukcją emisji spalin do atmosfery. Proponowane rozwiązanie charakteryzuje się również większą sprawnością energetyczną.

Prace nad rozwojem takiego samochodu koncepcyjnego są okazją do przetestowania i zbadania rozwiązań konstrukcyjnych, które mogą znaleźć zastosowanie w ekologicznych, inteligentnych pojazdach niedalekiej przyszłości. W skórze reliktu poprzedniej epoki – popularnego „Malucha” tkwić będzie wiele nowoczesnych technologii. Adaptacyjne algorytmy sterowania napędem, nowoczesna bezszczotkowa jednostka napędowa o bardzo dobrym stosunku mocy do masy i samodzielnie zaprojektowane systemy energoelektroniczne oraz telemetryczne - to tylko niektóre rozwiązania techniczne, które będzie można zobaczyć w pracy inżynierskiej studentów.

Auto będzie przystosowane do bezpiecznej podróży dwóch osób. Do tego możliwe będzie jednoczesne przewiezienie bagażu średniej wielkości.

Natalia Jurga

Źródła

  • [1] Informacje udzielone bezpośrednio przez studentów, czerwiec 2010r.

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • Arrczi

Ciekawe czy później trafi na Allegro?
  • Qba

No zobaczymy ... praca inżynierska to naprawdę mało czasu i pracy ... a projekt ambitny i ciekawy. ciekaw jestem efektów. ... Jeśli ktoś wie gdzie będą zamieszczać aktualne postępy to dobrze by link bezpośredni wrzucić !!