SamochodyElektryczne.org

Studenci Politechniki Łódzkiej budują samochód napędzany energią słoneczną

Lodz Solar Team, czyli studencki zespół Politechniki Łódzkiej zamierza pod koniec przyszłego roku wystartować w zawodach World Solar Challenge w Australii

Zespół około 30 studentów Politechniki Łódzkiej z Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki - Lodz Solar Team, poinformował o prowadzeniu przygotowań do startu w zawodach pojazdów elektrycznych, czepiących energię z ogniw fotowoltaicznych World Solar Challenge w Australii. Łódzki zespół zamierza wziąć udział w wyścigu w październiku 2015r. w klasie „Cruiser Class”, przeznaczonej dla aut dwuosobowych, dopuszczonych do ruchu ulicznego.

Jako, że w organizowanym od 1987r. wyścigu jeszcze nigdy nie startował zespół z Polski, ani nawet z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, zachęcamy do kontaktu z zespołem i wspierania ambitnego projektu.

Komunikat prasowy Lodz Solar Team [1]

Studenci Politechniki Łódzkiej budują samochód napędzany energią solarną

W marcu tego roku grupa około 30 studentów z Politechniki Łódzkiej rozpoczęła prace nad nowym projektem. Jego głównym celem jest zbudowanie samochodu elektrycznego, zasilanego energią słoneczną, który następnie w październiku 2015 wystartuje w międzynarodowym wyścigu World Solar Challenge.

Według własnej koncepcji studenci przewidują, iż samochód będzie zdolny do swobodnego manewrowania w ruchu miejskim. Prowadzone są już badania mające na celu zaprojektowanie i przesymulowanie poszczególnych części samochodu pod względem wytrzymałości oraz aerodynamiki. Autorzy przewidują, że model będzie w stanie przewieźć dwóch pasażerów wraz z niewielkim bagażem. Wyniki badań prowadzonych przy użyciu komputerów zostaną zweryfikowane podczas testów na torze wyścigowym oraz w trakcie wyścigu. Planowane są badania aerodynamiczne prowadzone na modelach w pomniejszonej skali. System ładowania baterii panelami słonecznymi pozwoli na użytkowanie pojazdu bez konieczności wykorzystania zewnętrznych źródeł energii. Samochód będzie zasilany energią słoneczną oraz akumulatorami, gromadzących nadmiar skumulowanej energii. Wymiary pojazdu porównywalne z samochodem segmentu C. Zawieszenie będzie zaprojektowane tak, by zapewnić odpowiedni komfort podróżowania oraz stabilność prowadzenia pojazdu nawet przy dynamicznej jeździe lub nagłych manewrach.

Zespół studentów podkreśla, że jest to trafna koncepcja, która w przyszłości będzie mogła być wykorzystywana na skalę przemysłową. Realizacja projektu jest możliwa, dzięki odpowiednim kwalifikacjom zespołu, którego członkowie są studentami wydziałów mechanicznego oraz elektrycznego. Zespół jest wspierany przez opiekunów naukowych z Politechniki Łódzkiej.

Wyścig

The Solar World Challenge jest międzynarodowym wyścigiem samochodów zasilanych energią elektryczną generowaną z promieni słonecznych. Wyścig ma charakter przyjaznego konkursu rozgrywanego pomiędzy grupami studentów z całego świata. Konkurs organizowany jest w Australii od 1987 roku i każdego roku przybywa coraz więcej uczestników. Do tej pory nie uczestniczyła żadna grupa z Europy Środkowo-Wschodniej. Grupy mogą wziąć udział w trzech typach wyścigów:

„Challenger Class” - samochody tworzone są pod kątem wysokiej wydajności energetycznej, natomiast wygoda oraz praktyczność odsunięte są w dalszy plan. W samochodzie może być tylko jeden kierowca. Parametry samochodów określone są w regulaminie konkursu.

„Cruiser Class” - samochody tworzone są pod kątem praktyczności oraz wygody dla pasażera. Przeznaczone są dla ruchu po mieście. Co najmniej dwóch pasażerów w samochodzie. Parametry samochodów określone są w regulaminie konkursu.

„Adventure Class” - samochody tworzone przez grupy z poprzednich wyścigów, którzy chcieliby powrócić do wyścigu.

Grupa z Politechniki Łódzkiej uczestniczyłaby w wyścigu samochodów z „Cruiser Class”. W tej grupie prezentowane są samochody przeznaczone do ruchu w warunkach miejskich, w których energetyka słoneczna została wykorzystana w praktyczny sposób.„Challenger Class” jest najstarszym wyścigiem w konkursie, jednak biorą w nich udział bardzo doświadczone drużyny, przy których początkującej grupie trudno byłoby się wykazać. „Adventure Class”” jest stosunkowo niedawno stworzoną klasą, do której zgłasza się mało grup i nie stanowią „trzonu” wyścigu.

Cel budowy

Celem projektu jest przede wszystkim wypromowanie Polski (w szczególności Politechniki Łódzkiej), na arenie międzynarodowej oraz zaznaczenie, że również nasz kraj inwestuje w nowoczesną technologię wykorzystującą odnawialne źródła energii. World Solar Challenge jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów związanych z budową samochodów napędzanych energią słoneczną.

Udział studentów Politechniki Łódzkiej w WSC 2015 byłby pierwszym udziałem polskiej drużyny w tym konkursie. Warto zaznaczyć, że dotychczas żaden kraj pochodzący z Europy środkowo-wschodniej nie uczestniczył w tym wyścigu. Drugim celem jest promowanie energetyki słonecznej jako ogólnie dostępnego oraz darmowego źródła energii elektrycznej (w tak niewielkim stopniu wykorzystywanego w Polsce). Szczególnie podkreśla się istotę badań nad pojazdami napędzanymi energią elektryczną pochodzącą z promieni słonecznych. Jest przyjaznym i zarazem ciekawym zwróceniem uwagi społeczeństwa na wykorzystanie energetyki solarnej.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.