SamochodyElektryczne.org

Solaris Urbino 8,9 LE electric przetestowany w Krakowie

W dniach od 3 do 13 stycznia w Krakowie na linii nr 537 łączącej Dworzec Główny Wschód z Witkowicami testowany był autobus elektryczny Solaris Urbino 8,9 LE electric

Solaris Urbino 8,9 LE electric - zobacz całą galerię

W dniach od 3 do 13 stycznia w Krakowie na linii nr 537 łączącej Dworzec Główny Wschód z Witkowicami testowany był autobus elektryczny Solaris Urbino 8,9 LE electric. Pojazd został wypożyczony tamtejszemu przewoźnikowi w celu demonstracji.

Zarówno w zapowiedzi MPK, jak i interesującego podsumowania testów, przygotowanego przez serwis infobus.pl [2] wynika, że zasięg autobusu to około 100 km - mimo, że producent niejednokrotnie wspominał o 150 km (wcześniejszy wpis).

W relacji z testów - sprawiającej wrażenie szczerej - uwagę przykuwa fragment dotyczący wskaźnika stanu naładowania akumulatorów: „Nieco zamieszania wprowadza wskaźnik poziomu naładowania baterii. Przy podjeździe pustym autobusem pod średnio strome wzniesienie (ul. Kamieńskiego od strony ul. Wielickiej) wskazania zmieniały się w zakresie 0 –30%. Prawdopodobnie system bierze do obliczeń jedynie aktualny pobór prądu i pojemność oszacowaną na podstawie pomiaru napięcia ogniw. Żeby właściwie zinterpretować wskazania trzeba dobrze poznać autobus. Być może przydałby się nieco bardziej rozbudowany algorytm biorący pod uwagę pobór prądu uśredniony po czasie.” [2].
Zakładając, że powyższa informacja nie jest ponurym żartem lecz prawdą, przyćmiewa ona większość wcześniejszych krytycznych uwag na temat elektrycznego Solarisa (wcześniejszy wpis) i stanowi wręcz żenującą kompromitację zespołu projektowego, świadczącą o braku elementarnej wiedzy. Bezpośrednie uzależnianie wskazań zapasu energii od napięcia pakietu jest nie tylko nonsensem (ponieważ akumulatory nie są urządzeniami elektrycznymi lecz chemicznymi), ale wręcz błędem w sztuce. Niejednokrotnie z dokładniejszymi rozwiązaniami można spotkać się w dokonywanych przez entuzjastów amatorów konwersjach samochodów.

Poza tym z relacji wynika, że autobus przeszedł testy pomyślnie, a krakowskie MPK informuje, że chciałoby zakupić 10 autobusów elektrycznych, o ile otrzyma dofinansowanie Unii Europejskiej.

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • BEKO

Panie Redaktorze: proponuję zatrudnić się w Soalrisie i nauczyć ich inżynierów jak powinno się robić. Bez Pana wszystkie projekty EV są skazane na porażkę, proszę pomóc im oraz wszystkim z rynku EV w Polsce! Bez Pana i Pana wiedzy nic nie wyjdzie :( Myślę, ze jest Pan zbawieniem dla całej Europy pod kątem rozwoju EV.
Radził bym poczekać na komunikat producenta przed ferowaniem wyroków za monitora komputera na ludzi którzy stworzyli działający pojazd elektryczny. Robienie z nich idiotów, co nie wiedzą co to średni pobór prądu jest właśnie żenujące.

<a href=http://download.cnet.com/Free-Youtube-Downloader-Pro/3000-2071_4-75329731.html >youtube downloader</a>