SamochodyElektryczne.org

Solaris Bus & Coach przejęty przez hiszpańską grupę CAF

Solaris Bus & Coach stał się własnością hiszpańskiej grupy CAF. Czyje autobusy elektryczne będzie „wypadało” teraz kupować w Polsce?

Solaris Urbino 12 electric - zobacz całą galerię

Polska firma Solaris Bus & Coach została przejęta przez hiszpańską grupę CAF (Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles) z branży kolejowej, obejmując 100% udziałów. Marka Solaris ma pozostać na rynku i dalej być rozwijana, w szczególności w zakresie pojazdów elektrycznych.

W kolejnym kroku, mniejszościowy pakiet 35% udziałów ma objąć Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

Niestety przejęcie Solarisa przez CAF oznacza, że z biegiem czasu firma będzie nabierała coraz bardziej międzynarodowego charakteru, z zachodnimi inwestorami czerpiącymi procent zysku od działalności w Polsce. Tym samym jak to zwykle w życiu bywa, złudne było mamienie Polaków w mediach koniecznością wspierania polskiego producenta, kosztem innych podmiotów na rynku. Zysk z rozbudzania nadziei narodowych zostanie zainkasowany, ale przez prywatnych właścicieli firmy i nowego nabywcę, który nie będzie istotnie różnił się od marek zagranicznych, zresztą często również posiadających zakłady w Polsce.

Na domiar złego, obecność PFR oznacza jedynie ryzyko rozszerzenia krajowego populizmu i socjalizmu na producenta autobusów. Można się jedynie domyślać, że PFR jako udziałowiec będzie starać się, aby Solaris pozyskiwał lwią część zamówień na autobusy elektryczne w Polsce - tym razem jednak, siłą rzeczy blisko dwie trzecie zysku trafi do hiszpańskiego właściciela. Na to pewnie liczy CAF, które inaczej nie brałoby sobie na głowę partnera państwowego.

Komunikat prasowy firmy Solaris Bus & Coach [1]

Solaris ma nowego właściciela – hiszpańską firmę CAF

Trwający od kilku miesięcy proces poszukiwania inwestora dla Solarisa zakończył się sukcesem. Hiszpańska grupa CAF objęła wczoraj 100% udziałów w spółce Solaris Bus & Coach S.A., która wejdzie w skład Grupy CAF. Transakcja ta zapewni Grupie CAF i firmie Solaris pozycję lidera w segmencie innowacyjnych rozwiązań dla transportu publicznego w Europie i umocni pozycję obu marek na rynkach pozaeuropejskich.

Firma CAF (Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles) to hiszpański producent, z ponad stuletnią historią, notowany na hiszpańskiej giełdzie. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem, produkcją, utrzymaniem i dostawą taboru kolejowego oraz pojazdów szynowych. W obszarze jego aktywności leżą także najnowsze rozwiązania dla transportu miejskiego w tym e-mobilność. Pojazdy transportu publicznego produkowane przez grupę CAF znane są na całym świecie m.in.: w Europie, USA, Ameryce Południowej, Azji (Indie czy Japonia) oraz w krajach Afryki Północnej (więcej na stronach ww.caf.net).

„Inwestycja firmy CAF w Solarisa jest potwierdzeniem realizacji naszej wizji wzrostu i otwiera nowe, strategiczne rynki dla CAF" – powiedział Andrés Arizkorreta, prezes i dyrektor generalny CAF. „Razem z Solarisem chcemy być liderem w zakresie rozwiązań miejskiej mobilności wykraczających poza pojazdy szynowe, szczególnie w segmencie elektromobilności. Chcemy nadal wykorzystywać i rozwijać markę Solaris, a także zachować jej polski charakter. Połączenie know-how obu firm w zakresie produkcji, projektowania, technologii i usług, jak również innowacyjność i doświadczenie Solarisa w produkcji autobusów, pozwolą nam lepiej zaspokajać potrzeby naszych klientów, jednocześnie tworząc wartość dla akcjonariuszy".

„To nie była dla mnie i mojej rodziny łatwa decyzja. Kiedy wraz z mężem ponad 20 lat temu zakładaliśmy nasze przedsiębiorstwo, postawialiśmy wszystko na jedną kartę. Zainwestowaliśmy całe nasze prywatne oszczędności i z grupą 36 śmiałków, pierwszych zatrudnionych pracowników, porwaliśmy się, jak wielu wtedy uważało, z motyką na słońce. Po 22 latach działania naszej firmy, Solaris zatrudnia blisko 2500 osób, jest aktywny na 32 rynkach w Europie i poza nią, gdzie jeździ blisko 17 000 pojazdów z symbolem zielonego jamnika. Wiem, że oddaję firmę w dobre ręce. Grupa CAF będzie kontynuować to co najlepsze w marce Solaris i jeszcze bardziej pozwoli się jej rozwinąć. Wszystkim współpracownikom i osobom, które spotkaliśmy wraz z mężem w „naszej podróży Solarisem” serdecznie dziękuję. Przestaję wraz z rodziną być właścicielem firmy Solaris, ale nigdy nie przestaniemy być jej założycielami. To był niezwykły etap mojego życia. Odchodzę z przedsiębiorstwa Solaris, ale nie rezygnuję z realizacji moich pasji. Już niebawem będę mogła zaprosić do mojego gospodarstwa ekologicznego pod Poznaniem. Oprócz ekologicznych autobusów chcę bowiem promować zdrowy styl życia, a jego nieodłącznym elementem jest działalność edukacyjna oraz zdrowa żywność, którą chcę oferować” – powiedziała Solange Olszewska, założycielka firmy Solaris Bus & Coach S.A.

„Chcemy zapewnić wszystkich interesariuszy firm CAF i Solaris, w szczególności naszych klientów i dostawców, że kontynuujemy w niezmienionej formie wszystkie procesy biznesowe oraz współpracę i będziemy wywiązywać się ze wszystkich naszych zobowiązań wynikających z wiążących nas umów” – dodał Andrés Arizkorreta, prezes i dyrektor generalny CAF.

Dodatkowo CAF zawarł wstępne porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR), związane z objęciem pakietu mniejszościowego w firmie Solaris (35%). Transakcja, w myśl porozumienia, zostanie zmaterializowana w ciągu najbliższych tygodni, po przejściu odpowiednich procedur dotyczących regulacji rynkowych. Poprzez udział w transakcji silnego partnera finansowego, jakim jest PFR, CAF utrzymuje polską tożsamość Solarisa i wzmacnia jego pozycję w kontekście ambitnych planów rozwojowych spółki.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.