SamochodyElektryczne.org

Siemens przedstawił koncepcję elektrycznej autostrady przyszłości

Siemens przedstawił podczas konferencji 26th International Electric Vehicle Symposium (EVS26) w Los Angele koncepcję elektrycznej autostrady przyszłości „eHighway of the Future”


Siemens przedstawił podczas konferencji 26th International Electric Vehicle Symposium (EVS26) w Los Angele koncepcję elektrycznej autostrady przyszłości „eHighway of the Future”. Pomysł polega na zainstalowaniu nad jednym z pasów autostrady sieci trakcyjnej, na wzór sieci trolejbusowych, z której mogłyby korzystać hybrydowe ciężarówki. Pojazdy mogłyby poruszać się z dotychczasowymi prędkościami, czerpiąc energię z sieci za pośrednictwem pantografu dopasowującego na bieżąco swoje położenie podczas jazdy. Poza zelektryfikowanym odcinkiem auta działałyby jako hybrydy szeregowe spalinowo-elektryczne. Potencjalnie sieci mogłyby używać także ciężarówki w pełni elektryczne, takie jak Balqon MX30.

Testy systemu eHighway of the Future są aktualnie prowadzone w Niemczech. Realizacja pierwszego pilotażowego projektu jest planowana w Los Angeles i Long Beach w Kalifornii, gdzie z sieci trakcyjnej korzystałyby ciężarówki rozwożące kontenery z portów.

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • uran

Nie jestem pewien czy to się przyjmie.
W końcu rozpięcie sieci elektrycznej nie jest darmowe. Pantografy w samochodach też nie. Czy sam przymus ekonomiczny wystarczy by ciężarówki z tego korzystały?

Trochę dziwny pantograf, bo w rozwiązaniach kolejowych zawsze jest ciągniony a nie popychany. Poza tym w razie zniszczenia pantografu jego kawałki zagrożą przedniej szybie.

A jeśli to takie fajne to czemu przez prawie sto lat nigdzie na świecie tego nie stosowano. Odwrotnie! Trolejbusy zniknęły z polskich miast w latach siedemdziesiątych i to pomimo kryzysu paliwowego.