SamochodyElektryczne.org

Shenzhen używa już wyłącznie autobusów elektrycznych - ponad 16.000!

Shenzhen zostało pierwszym megamiastem, które dokonało całkowitej wymiany floty autobusów spalinowych na elektryczne. Wkrótce elektryczne będą też wszystkie taksówki

BYD K9 - zobacz całą galerię

Przed końcem 2017r. chińskie miasto Shenzhen dokonało ogromnego dzieła wymiany całej floty autobusów na modele elektryczne. Cały proces zajął mniej niż 10 lat.

Aktualnie flota miejskiego przewoźnika liczy 16.359 autobusów elektrycznych, które korzystają na co dzień z 501-stacji ładowania, wyposażonych w około 8000 stanowisk. Liczby są naprawdę ogromne. Jednym z pierwszych i największych dostawców pojazdów dla Shenzhen był BYD, który w 2015r. chwalił się na filmie jakie dostawy realizuje dla tamtejszego przewoźnika (wcześniejszy wpis).

Autobusy to jednak nie wszystko. W Shenzhen wymieniono już także większość taksówek - aktualnie 62,5% (12.518 sztuk) to EV. Plan przewiduje, że do roku 2020 wszystkie taksówki będą elektryczne, ale nawet oficjalny komunikat daje do zrozumienia, że pewnie nastąpi to szybciej.

Warto zwrócić uwagę na ogromny postęp jaki dokonał się w Shenzhen na przestrzeni mniej niż 40-lat, gdy dla miasta liczącego kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców utworzono specjalną strefę ekonomiczną, umożliwiając swobodniejsze prowadzenie biznesu. Dziś Shenzhen to ponoć 12-milionowe miasto.

Podobnie błyskawiczny postęp w Chinach dokonuje się w dziedzinie elektryfikacji. Chiny to największy na świecie rynek aut elektrycznych, autobusów elektrycznych, ciężarówek elektrycznych oraz jednośladów elektrycznych (motocykli, skuterów, rowerów z elektrycznym wspomaganiem).

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.