SamochodyElektryczne.org

Roskill: Drożeją surowce dla akumulatorów. Ceny grafitu wzrosły 9-krotnie

Roskill zauważa bardzo wysokie wzrosty cen grafitu, za który przyszło płacić wielokrotnie więcej niż na początku ubiegłego roku

W ostatnich latach co rusz słyszymy o wzrostach cen surowców potrzebnych do produkcji akumulatorów litowo-jonowych. Drożeje w zasadzie wszystko, w tym lit i kobalt. Roskill odnotowuje także 9-krotny wzrost cen grafitu w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2017 (z 1.748 USD/t do 16.309 USD/t), po czym nastąpił niewielki spadek do 15.600 USD/t na koniec marca 2018. Grafit jest zwykle potrzebny do produkcji materiałów anodowych.

Wzrost cen grafitu wziął się z dużego zapotrzebowania z różnych segmentów gospodarki, szczególnie w Chinach, ale rosnąca produkcja akumulatorów także ma w tym swój udział.

Rosnące ceny surowców nakładają presję na producentów akumulatorów, aby lepszymi rozwiązaniami technicznymi i lepszym procesem produkcyjnym nadrabiać wyższe koszty. Na pewno wzrosty przełożą się też na pośpieszne zabezpieczenie mocy wydobywczych poszczególnych surowców i chęć zawierania długookresowych kontraktów ze stabilniejszą ceną.

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

@Stan
Nie znamy przyszłości odnośnie cen, ale prognozowane są dalsze spadki cen.
Materiały to tylko pewien mniejszościowy wycinek ceny.
Wzrost cen materiałów jest niejako pochodną sukcesu - myślę, że będzie ok. Będzie bodziec do otwarcia nowych kopalni różnych surowców oraz do ich zastąpienia czymś innym z drugiej.
  • Stan

Czy to oznacza, że mający miejsce w ostatnich latach drastyczny spadek cen akumulatorów dobiegł końca i należy spodziewać się tendencji odwrotnej ?