SamochodyElektryczne.org

Renault Zoe z nowym napędem R 240 przejedzie w cyklu NEDC 240 km

Renault Zoe z nowym napędem trakcyjnym R 240 przejedzie na jednym ładowaniu nawet 240 km w cyklu NEDC, ale nie będzie posiadało możliwości szybkiego ładowania w 30 minut

Napędy trakcyjne firmy Renault - zobacz całą galerię
Napęd trakcyjny Renault R 240 dla modelu Zoe (wersja 2015) Napęd trakcyjny Renault R 240 dla modelu Zoe (wersja 2015)

Na targach motoryzacyjnych Geneva Motor Show 2015 Renault prezentuje zapowiadany (wcześniejszy wpis) nowy napęd trakcyjny dla modelu Renault Zoe. Nowa jednostka nazywa się R 240 i według zapewnień francuskiego producenta ma być wydajniejsza od poprzednika (dostarczanego przez firmę Continental), dzięki czemu zasięg Zoe w cyklu NEDC wzrośnie z 210 km do 240 km. 30 km różnicy NEDC, to realnie około 20 km większy zasięg. Całkowity realny zasięg nowego Zoe będzie już zatem wynosić około 170-180 km i jest to najlepszy wynik w tej klasie.

Napęd R 240 został ponoć w 100% zaprojektowany przez inżynierów Renault i będzie produkowany w zakładzie Cléon we Francji. Renault chwali się, że rozwiązania R 240 są chronione aż 95-patentami. Moc maksymalna 65 kW i maksymalny moment obrotowy 220 Nm pozostają bez zmian (identyczny jest także typ silnika synchronicznego z uzwojeniem wzbudzenia w wirniku), ale wyższa sprawność i integracja poszczególnych elementów umożliwiła zmniejszenie rozmiaru silnika o około 10%, a części energoelektronicznej o 25%. Nowy silnik jest chłodzony powietrzem (energoelektronika nadal cieczą).

Napęd trakcyjny Renault R 240 dla modelu Zoe (wersja 2015) Napęd trakcyjny Renault R 240 dla modelu Zoe (wersja 2015)

R 240 oprócz większej sprawności podczas pracy silnikowej ma lepiej radzić sobie także z ładowaniem (Renault nie stosuje bowiem pokładowych ładowarek, lecz system Caméléon wykorzystujący do ładowania energoelektronikę napędu). Pierwotnie system Caméléon umożliwiał ładowanie mocami od około 2 kW do aż 43 kW (w 30 minut), ale w przypadku wykorzystania jednej fazy i niskich mocy rzędu kilku kilowatów, wydajność energoelektroniki najprawdopodobniej była tragiczna. Nowy Caméléon będzie umożliwiał ładowanie maksymalnie mocą 22 kW. Tym samym posiadacze Zoe stracą potencjalną możliwość szybkiego ładowania w 30 minut i nowy minimalny czas to około godzina (pakiet akumulatorów 22 kWh). Nie ma już mowy o powtórce rekordu 1618 km w ciągu doby (wcześniejszy wpis), a wszyscy którzy instalowali terminale ładowania Typ 2 o mocy 43 kW przejadą się na swojej inwestycji.

Mimo, że minimalny czas ładowania Renault Zoe podwoił się, francuskiemu producentowi nie przeszkadza to chwalić się skróceniem czasu ładowania - okazuje się bowiem, że w przypadku niskich mocy można liczyć na 10% przyspieszenie ulepszonego „Kameleona”.

Aktualnie nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie rozpocznie się sprzedaż Zoe z napędem R 240 oraz jak będą wyglądały ceny.

Komunikat prasowy firmy Renault [2]

ZOE ma teraz zasięg do 240KM*

Zasięg Renault ZOE został zwiększony do 240 km dzięki nowemu silnikowi R 240, współpracującemu z akumulatorem trakcyjnym, wyposażonym w zoptymalizowany elektroniczny układ sterowania.

  1. Silnik R 240 to w 100% konstrukcja Renault. Jest dziełem zespołu konstruktorów z Technocentre i zakładu w Cléon (Francja), gdzie jest obecnie produkowany (niedaleko Flins, gdzie produkowane jest ZOE).
  2. Zwiększenie zasięgu o 30 km zapewnia Renault ZOE czołowe miejsce pod względem zasięgu w tym segmencie.

Nowy silnik wyposażono w udoskonalony układ ładowania Caméléon, pozwalający skrócić czas ładowania akumulatora trakcyjnego z terminali domowych (3 i 11 kW). Dzięki temu podczas każdej minuty ładowania użytkownik zyskuje więcej kilometrów (skrócenie czasu ładowania w trybie standardowym o 10%). Zachowana została możliwość ładowania akumulatora ZOE z terminali przyspieszonego ładowania (22 kW).

(*)Zasięg homologowany zgodnie z obowiązującymi normami

Renault angażuje się w działania na rzecz technologicznego rozwoju samochodów elektrycznych.

Strategia Renault ma na celu udoskonalanie technologii silników i akumulatorów trakcyjnych w celu zwiększenia osiągów i zasięgu samochodów elektrycznych, jak również rozwijanie odpowiedniej infrastruktury. Dzięki całkowicie nowej koncepcji i zwiększeniu wydajności, nowy zespół silnika i akumulatora trakcyjnego umożliwia zwiększenie zasięgu ZOE o 30 km, do 240 km (*). Renault kontynuuje prace badawcze, mające na celu dalsze doskonalenie technologii silników elektrycznych. Na tym właśnie polega cały sens zaangażowania marki, tak od strony technicznej, jak i sportowej w wyścigi Formuły E, zarówno w charakterze partnera technicznego w mistrzostwach, jak i głównego sponsora stajni e.dams-Renault. Umożliwiająca testowanie technologii silników elektrycznych w ekstremalnych warunkach, ta przyszłościowa dyscyplina sportu przyczyni się do przyspieszenia postępu w dziedzinie samochodów elektrycznych pod względem osiągów i zasięgu.

Na terenie Europy użytkowanych jest obecnie ponad 50 000 publicznych terminali ładowania akumulatorów, z czego 40% to terminale szybkiego ładowania. W najbliższych latach ich liczba będzie nadal rosła, co jeszcze bardziej ułatwi codzienne użytkowanie samochodów elektrycznych.

(*) Zasięg homologowany zgodnie z obowiązującymi normami.

1. Zwiększony zasięg i krótszy czas ładowania

  1. Nowy silnik R 240, przewidywany montażu w Renault ZOE, charakteryzuje się zwiększoną sprawnością (niższe zużycie prądu), co przekłada się na zwiększony zasięg auta i krótszy czas ładowania.
  2. Ten innowacyjny w swojej koncepcji i budowie silnik stanowi kwintesencję doświadczenia zdobytego przez Renault w zakresie silników elektrycznych: jest objęty aż 95 patentami.
  3. Prace prowadzone były w dwóch kierunkach: udoskonalenia elektronicznego modułu sterowania w celu obniżenia zużycia prądu podczas jazdy oraz stworzenia nowego układu ładowania w celu skrócenia czasu ładowania z terminali o małej mocy.
  4. Stanowi to potwierdzenie strategii marki w zakresie samochodów elektrycznych oraz jej dążenia do rozwijania know-how w konstrukcji silników elektrycznych w celu zdobycia pozycji uznanego producenta.

2. Jeszcze bardziej efektywny i kompaktowy silnik

  1. Podczas prac projektowych nad nowym silnikiem, szczególną uwagę poświęcono scalaniu jego komponentów, co pozwoliło zmniejszyć jego rozmiary o 10% przy zachowaniu tych samych osiągów. Stwarza to nowe możliwości jego montowania w mniejszych samochodach.
  2. Silnik R 240 jest silnikiem elektrycznym typu synchronicznego z uzwojonym wirnikiem, o mocy 65 kW i momencie obrotowym 220 Nm, z wbudowanym układem ładowania Caméléon. Projektanci tego silnika skupili się na trzech głównych kierunkach działań: integracji, miniaturyzacji i upraszczaniu.

Integracja: przejście od wieloelementowych makromodułów do kompletnych modułów zintegrowanych.

Miniaturyzacja: zaprojektowanie mniejszych modułów, ściśle dostosowanych do potrzeb (minimalizacja przestrzeni między modułami, wyeliminowanie zewnętrznych przewodów zasilania).

Upraszczanie: przejście do systemu chłodzenia elektrycznej jednostki napędowej powietrzem (wyeliminowanie przewodów rurowych między modułami). Chłodzenie cieczą zachowane zostało jedynie w przypadku Power Electronic Controller, ze względu na dość specyficzne uwarunkowania, dotyczące tego bloku.

„Trzy w jednym”: moduł złączy, elektronika sterowania mocą i układ ładowania Caméléon tworzą jeden zintegrowany zespół, tzw. Power Electronic Controller. Rozmiary tego wielofunkcyjnego zespołu udało się zmniejszyć o 25%.

Źródła

  • [1] Renault media.renault.com
  • [2] Renault media.renault.com.pl

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.