SamochodyElektryczne.org

Renault Zoe - kompaktowy elektryczny hatchback na co dzień cz. 2

Wpis zawiera drugą część materiałów prasowych „Renault Zoe - kompaktowy elektryczny hatchback na co dzień” na temat modelu Zoe

Renault Zoe - zobacz całą galerię

Wpis zawiera drugą część materiałów prasowych „Renault Zoe - kompaktowy elektryczny hatchback na co dzień” na temat modelu Zoe. Część pierwsza została opublikowana we wcześniejszym wpisie (wcześniejszy wpis).



Materiały prasowe udostępnione przez Renault - cz. 2 [1]

ŻADNYCH KOMPROMISÓW W KWESTII JAKOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA

Test zderzeniowy Renault Zoe Test zderzeniowy Renault Zoe

ZOE ma w genach całe doświadczenie i know-how Renault w zakresie bezpieczeństwa i jakości. Marka ta plasuje się wśród najlepszych producentów masowych pod względem niezawodności i cieszy się powszechnym uznaniem ze względu na doskonały poziom jakości. W fazie rozwojowej samochód ZOE przeszedł przez te same testy, co auta z napędem spalinowym, a dodatkowo przez testy opracowane specjalnie dla samochodów elektrycznych.

Jakość postrzegana czynnikiem atrakcyjności

Jakość postrzegana, czyli to, co sprawia, że samochód jest postrzegany jako atrakcyjny i solidny, była jednym z głównych celów firmy Renault w całym procesie konstrukcyjnym samochodu Renault ZOE. Zespoły designerskie i zespoły zajmujące się jakością postrzeganą pracowały wspólnie nad zapewnieniem atrakcyjnego designu ZOE. Światła dzienne LED, gniazdo do ładowania z przodu z diodami „Z.E.”, pełne kształty, technologia układów optycznych to tylko niektóre elementy poprawiające ogólną jakość postrzeganą samochodu. Linia wycięcia maski podkreśla stylistykę przodu i reflektorów. Pod względem jakości wykończenia wymienić można:

  1. szczególnie starannie wykonane spasowania elementów karoserii,
  2. połączenia elementów nadwozia o szerokości poniżej 2 mm,
  3. znacznie mniejsza przestrzeń między kołem a nadkolem.

Dopracowano też jakość wykończenia i łączeń we wnętrzu. Stylistyka przyczynia się do ogólnego wrażenia solidności. Na desce rozdzielczej znajduje się listwa z delikatnego w dotyku, szlachetnego materiału.

Wysoka jakość produkcji w zakładzie we Flins

Renault ZOE produkowane jest w zakładzie we Flins wraz z Nowym Renault Clio, z zachowaniem tych samych wysokich standardów jakości produkcji. Dla uzyskania wyższej jakości postrzeganej wdrożono w zakładzie jeszcze bardziej rygorystyczne standardy w zakresie poprawiania drobnych wad.

ZOE - auto przetestowane pod każdym względem

Łącznie samochodami Renault ZOE przejechano 850 000 km w celu przetestowania osiągów, dopracowania regulacji i sprawdzenia niezawodności i trwałości we wszystkich warunkach drogowych. Nie oszczędzono samochodowi niczego – skrajnych temperatur, suszy, wilgoci, złych nawierzchni, kurzu ani żwiru. Pośród punktów kontrolnych ze szczególną uwagą badano osiągi akumulatora i silnika elektrycznego. Testy na niskie temperatury (do -20 °C) przeprowadzone w szwedzkiej Kirunie potwierdziły wytrzymałość akumulatora na tak niekorzystne warunki.

Codzienna obsługa

Podobnie jak pozostałe samochody Renault, samochód ZOE poddano programowi testów wytrzymałości estetycznej i użytkowej EDAU (Essai Durabilité d’Aspect et d’Usage). Wprowadzone w 2010 roku testy te odtwarzają poszczególne czynności codziennego użytkowania, powtarzane w czasie dwóch miesięcy z intensywnością odpowiadającą 3 letniej eksploatacji pojazdu. Wyniki tych testów plasują ZOE pośród najlepszych samochodów na rynku pod względem trwałości wyglądu.

Testy szczelności

Elementami wspólnego programu testów Renault są także testy szczelności: mycie pod ciśnieniem, próby w kabinie natryskowej symulującej wszystkie rodzaje opadów atmosferycznych do 800 mm/h (fabryczna kabina natryskowa, największa intensywność opadów spotykana na świecie). Pojazd testowano nawet przy przejeździe z prędkością 10 km/h przez wodę o głębokości 40 centymetrów, czyli z całkowicie zanurzonym akumulatorem, żeby upewnić się, że niczym to nie grozi.

Testy silnika elektrycznego

Silnik elektryczny samochodu Renault ZOE opracowano i przetestowano w Ośrodku Technologicznym w Lardy (Francja). Wszystkie próby elektrotechniczne, charakterystyki (prędkości, momentu obrotowego), symulacje cyklów drogowych, wytrzymałości (cieplnej i wibracyjnej) przeprowadzono na silniku „5A drugiej generacji”, w który jest wyposażone ZOE. 8 do 12 tygodni takiego testowania odpowiada 20-letniemu normalnemu użytkowaniu.

Testy akumulatora

Testy akumulatorów do pojazdów elektrycznych Renault prowadzi się na wydziale prób elektrycznych w budynku o powierzchni 2 500 m² w ośrodku w Lardy. Ocenia się ich wytrzymałość mechaniczną i chemiczną, niezawodność i osiągi w czasie.

Testy infrastruktury do ładowania

Firma Renault przeprowadziła kampanię testów publicznej infrastruktury ładowania, która istnieje w już 11 krajach europejskich. Celem tej kampanii było zewidencjonowanie terminali ładowania, poinformowanie o ewentualnych nieprawidłowościach w ich działaniu i sprawdzenie, czy przygotowanie w terenie jest odpowiednie dla wprowadzenia Renault ZOE do sprzedaży.

Testy EDAU przeprowadzone na Renault ZOE

  1. 22 000 razy - wsiadanie i wysiadanie z miejsca kierowcy,
  2. 23 000 razy - manewry dźwignią hamulca ręcznego,
  3. 14 000 razy - podniesienie i opuszczenie przednich szyb,
  4. 8 000 razy - otwarcie i zamknięcie klapy bagażnika,
  5. 3 100 razy - otwarcie i zamknięcie klapy gniazda ładowania

Gwarancje korzystniejsze niż na samochody z napędem spalinowym

Podobnie jak dla samochodów z napędem spalinowym, gwarancja na samochód ZOE wynosi 2 lata z nieograniczonym przebiegiem albo 3 lata do 100 000 kilometrów (w zależności od kraju, z uwzględnieniem oferty dla pojazdów z napędem spalinowym w danym kraju).

Jednak w gamie Renault Z.E. oferowane są następujące dodatkowe gwarancje:

  1. Gwarancja na elektryczny zespół napędowy: 5 lat/100 000 km
  2. Gwarancja „dożywotnia” na akumulator – umowa najmu zapewnia zawsze sprawny akumulator i pojemność ładowania nie niższą niż 75% pojemności katalogowej. Jeśli jeden z tych dwóch punktów nie będzie spełniony, akumulator zostanie wymieniony (lub naprawiony) bezpłatnie.

Żadnych kompromisów w kwestii bezpieczeństwa

Renault ZOE dziedziczy całe know-how i technologię Renault w zakresie bezpieczeństwa. W celu ochrony użytkowników i akumulatora w razie zderzenia wzmocniono konstrukcję samochodu ZOE, ze szczególnym uwzględnieniem akumulatorów. Dla optymalnego bezpieczeństwa zastosowano układ elektroniczny, który stale monitoruje sprawność każdego ogniwa (podstawowej jednostki akumulatora) i w razie potrzeby natychmiast odcina zasilanie.

90 samochodów ZOE poddano testom zderzeniowym

Podczas fazy konstrukcyjnej 90 samochodów ZOE poddano crash testom wszelkiego rodzaju, aby zweryfikować zwymiarowania i opcje technologiczne mające wpływ na bezpieczeństwo - przeprowadzono zderzenia czołowe, boczne, tylne itd. Podczas czołowego testu zderzeniowego samochód wytraca prędkość z 64 km/h do zera na odcinku 120 cm, co odpowiada przyspieszeniu ujemnemu 35 G. Celem testów jest sprawdzenie, czy konstrukcja skutecznie chroni kabinę i podróżnych i czy nie dopuści do uszkodzenia akumulatora. Po takim teście kabina pozostaje nienaruszona, a drzwi można nadal otworzyć. Manekiny wychodzą z testu bez poważniejszych obrażeń, a akumulator pozostaje nienaruszony. Na wszelki wypadek procesor poduszki powietrznej powoduje natychmiastowe odłączenie akumulatora.

Zderzenie z pieszym

Wymogi związane ze zderzeniem z pieszym uwzględniono już od samego początku projektowania pojazdu. Design i materiały, z których wykonane są maska, przedni zderzak i reflektory zoptymalizowano w celu ograniczenia ryzyka obrażeń u pieszego. Wprowadzono wiele stref zgniotu w przedniej części samochodu, między innymi w okolicach gniazda ładowania, których zadaniem jest rozłożenie siły uderzenia, osłabienie miejsc twardych i ułatwienie odkształcania. Ponadto w samochodzie ZOE na złączeniu przedniej szyby z maską znajduje się sprężysta belka, która lepiej tłumi energię uderzenia.

Ekstremalne testy akumulatora
Akumulator, będący szczególnie istotnym elementem pojazdu, poddano wymyślnym torturom podczas ekstremalnych testów w ośrodku testowym w Lardy. Test ogniowy, zatapianie, spalanie, przeciążenie elektryczne, zwarcie na obwodzie zewnętrznym, poluzowanie, test gwoździa (wbitego w środek ogniwa), zgniatanie, upadek, nadciśnienie – nie oszczędzono akumulatorom niczego. Testy miały jeden cel – żadnych kompromisów w kwestii bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo bierne

Wyposażenie podnoszące bezpieczeństwo bierne dostępne w ZOE:

  1. Poduszki powietrzne czołowe dla kierowcy i pasażera
  2. Poduszki powietrzne boczne na przednich miejscach (chroniące głowę i klatkę piersiową)
  3. Poduszki powietrzne „Passenger Restraint Cushion” w przednich fotelach
  4. Fotele przednie o sprawdzonej w testach konstrukcji pozwalającej ograniczyć ryzyko urazów kręgów szyjnych przy zderzeniu tylnym
  5. Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa z napinaczami z przodu
  6. Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa z ogranicznikami napięcia z tyłu
  7. Fotele przednie i tylne z systemem zapobiegającym tzw. nurkowaniu „Fix4Sure”
  8. System mocowania fotelików dziecięcych Isofix na 2 tylnych bocznych siedzeniach i na fotelu pasażera z przodu

Bezpieczeństwo czynne

Wyposażenie podnoszące bezpieczeństwo czynne dostępne w ZOE:

  1. ABS z układem wspomagania nagłego hamowania
  2. Układ dynamicznej kontroli toru jazdy (ESC) z funkcją zapobiegającą poślizgowi kół pędnych ASR i układem kontroli podsterowności
  3. Elektroniczny korektor siły hamowania (EBD)
  4. Regulator/ogranicznik prędkości w standardzie
  5. Wyświetlanie dozwolonej przepisami prędkości na ekranie nawigacji
  6. Automatycznie włączane światła awaryjne w przypadku nagłego hamowania
  7. Automatyczna blokada drzwi podczas jazdy

Bezpieczeństwo po wypadku również wśród priorytetów

Dla Renault priorytetem jest także bezpieczeństwo podróżnych po wypadku. Renault współpracuje ze służbami ratowniczymi podczas akcji ratowniczych oraz wcześniej, prowadząc odpowiednie szkolenia. Osiemnaście miesięcy przed wprowadzeniem do sprzedaży pierwszych samochodów elektrycznych Renault, Państwowa Straż Pożarna regionu paryskiego uczestniczyła w opracowaniu zbioru zaleceń firmy Renault przeznaczonych dla służb ratowniczych prowadzących akcję przy wypadkach z udziałem samochodów elektrycznych (sprawdzenie stanu układu zasilania, odłączenie układu 400 V, odłączenie akumulatora 12 V, techniki wydobywania podróżnych zakleszczonych w samochodzie, akcje na płonącym lub zatopionym pojeździe). Renault kontynuuje współpracę ze strażą pożarną. Ponadto na stronie www.infotech.renault.com, Renault bezpłatnie publikuje swoje „Przewodniki dla służb ratowniczych” dla każdego pojazdu z gamy Renault Z.E.
Próby gaśnicze prowadzone przez Państwową Straż Pożarną regionu paryskiego wykazały, że skuteczne są zwykłe środki gaśnicze: woda gasi pożar bez niepożądanych efektów ubocznych.



ZOE UOSABIA ZAANGAŻOWANIE RENAULT W OCHRONĘ ŚRODOWISKA

Program pojazdów elektrycznych, którego ZOE jest flagowym modelem, jest elementem polityki na rzecz ochrony środowiska objętej znakiem Renault eco². Przyczynia się do realizacji zobowiązania podjętego przez Grupę Renault w planie strategicznym „Renault 2016 – Drive The Change”, dotyczącego zmniejszenia o 10% swojego śladu węglowego na całym świecie do roku 2013 oraz o kolejne 10% w latach 2013-2016.

Zero emisji podczas użytkowania

Podobnie jak wszystkie samochody elektryczne, ZOE charakteryzuje się zerową emisją CO2, NOx, cząstek drobnych CO, nieprzyjemnych zapachów i hałasu silnika podczas jazdy (nie dotyczy części eksploatacyjnych). Pojazd elektryczny jest więc korzystny dla otoczenia miejskiego i przyczynia się do poprawy jakości powietrza i ograniczenia hałasu w mieście.

Jakość powietrza w miastach poprawia się dzięki zmianie przepisów o emisji zanieczyszczeń (Euro 1 aż do Euro 6), ale postęp ten jest zależny od wymiany jeżdżących samochodów na nowe. Stopniowy wzrost udziału pojazdów elektrycznych przyspieszy poprawę jakości powietrza. 20-procentowy udział samochodów elektrycznych w parku samochodowym w miastach pozwoliłby osiągnąć redukcję emisji w zakresie od 20 do 40% w zależności od sytuacji.

Rzym – badanie wpływu pojazdów elektrycznych na poprawę jakości powietrza w mieście W 2012 roku firma Renault nawiązała współpracę z władzami miejskimi w Rzymie i z firmami Aria Technologies oraz Arianet, wyspecjalizowanymi w modelowaniu zanieczyszczenia atmosferycznego, aby ocenić korzyści z wprowadzenia samochodów elektrycznych dla zdrowia publicznego w środowisku miejskim.

Zasymulowano i porównano dwa scenariusze:

  1. Utrzymanie obecnego parku samochodowego do 2020 roku
  2. Wprowadzenie 20% pojazdów elektrycznych w śródmieściu i 10% w obszarze podmiejskim. Badanie uwzględnia spadek emisji lokalnych dzięki pojazdom elektrycznym oraz oddziaływanie związane z produkcją dodatkowej energii elektrycznej.

Wnioski świadczą o wyraźnej przewadze scenariusza nr 2 nad scenariuszem nr 1 pod względem oddziaływania na zdrowie publiczne. Stężenie dwutlenku azotu (NO2) spadłoby o 9 do 25% w zależności od pór roku i nawet o 45% wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych. Stężenia cząstek (PM10) obniżyłyby się nawet o 30%. Ponad 50% ludności centrum Rzymu byłoby chronione przed ekspozycją na benzen przekraczającą 2 µg/m³ (wartość zalecana przez Wysoką Radę Higieny Publicznej we Francji).

Ślad węglowy samochodu elektrycznego będzie coraz mniejszy

Emisja CO2 „well to wheel” (od szybu wiertniczego do koła) zależy od sposobu produkcji energii elektrycznej w danym kraju. Przy założeniu obecnej struktury źródeł energii w Europie emisja ZOE wynosi 58 g CO2/km - do porównania z 89 g w przypadku nowej Toyoty Prius. We Francji produkcja energii elektrycznej jest w dużym stopniu oparta na źródłach nieemitujących dwutlenku węgla, więc bilans „well-to-wheel” wynosi jedyne 15 g de CO2/km.

W 2010 roku już 18% produkcji energii elektrycznej w Europie pochodziło ze źródeł odnawialnych, a ten udział jeszcze wzrośnie wraz z rozpowszechnianiem się źródeł odnawialnych wytwarzających energię elektryczną. Stowarzyszenie Europejskich Producentów Energii Elektrycznej „Eurelectric” zakłada dalszy spadek emisyjności CO2 (CO2/kWh) energii elektrycznej we Francji i w Europie o 15% w latach 2010-2020. Postęp w tej dziedzinie będzie bezpośrednio korzystny dla wszystkich użytkowanych samochodów elektrycznych, w przeciwieństwie do samochodów z napędem spalinowym, których technologia nadal się doskonali, ale bez bezpośrednich korzyści dla już jeżdżących samochodów.

Wskaźnik wykorzystania komponentów produkowanych lokalnie dla ZOE wyniesie 55%, kiedy model otrzyma silnik elektryczny Renault produkowany w zakładzie w Cléon. Wzrost tego wskaźnika z upływem lat przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego związanego z logistyką.

„Charging eco²” dla zmniejszenia kosztu i emisyjności ładowania

Usługa on-line „Charging eco²” jest innowacyjnym rozwiązaniem Renault, które umożliwia inteligentne ładowanie samochodu we właściwym momencie. Asystent planowania ładowania pozwala wybrać pory, w których energia elektryczna jest tańsza i niskoemisyjna, poza godzinami szczytu w sieci elektroenergetycznej.

Usługa ta jest dostępna w ramach pakietu „My Z.E. inter@ctive” za pośrednictwem strony https://www.services.renault-ze.com. Kierowca na swoim tygodniowym harmonogramie ładowania wyświetla pasek, na którym różne kolory z dokładnością godzinową przedstawiają poziomy cen, godziny szczytu i emisyjność CO2 energii elektrycznej. Kierowca ustawia swoje ograniczenia czasowe i własne taryfy wynikające z jego umowy z dostawcą energii elektrycznej, a także podaje pożądany przez siebie wskaźnik ważenia między „ceną” a „emisją CO2”. Odpowiedni algorytm oparty na bazach danych opracowanych przez Renault dla poszczególnych krajów proponuje wówczas zoptymalizowane pory dnia i podaje roczne oszczędności w euro, w przeliczeniu na kg CO2 i w liczbie godzin szczytu, których udało się uniknąć.

Rozwój ofert handlowych we współpracy z dostawcami „zielonej” energii elektrycznej

We Francji w najbliższej przyszłości będzie można ładować samochód elektryczny „czystą” energią elektryczną. Renault podpisało porozumienie partnerskie z firmą CNR (Compagnie Nationale du Rhône), drugim co do wielkości dostawcą energii elektrycznej we Francji po EDF, która zarządza i dostarcza energię odnawialną pochodzącą z przyrody: wodną, wiatrową i fotowoltaiczną. Dzięki swojemu systemowi „Move in Pure” firma ta może zdalnie uruchamiać ładowanie samochodów elektrycznych we właściwych porach z uwzględnieniem uwarunkowań sieciowych, lecz także aktualnie dostępnej produkcji energii odnawialnej.

Recykling akumulatora integralną częścią ekosystemu samochodu elektrycznego

Firma Renault wdrożyła organizację obejmującą wszystkie kraje, w których sprzedawane są samochody elektryczne, której zadaniem jest utylizacja każdego wycofanego z eksploatacji akumulatora z poszanowaniem środowiska naturalnego i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Elementem tego podejścia jest zawarcie pierwszej umowy z firmą UMICORE, która prowadzi działalność na skalę światową i jest liderem w zakresie recyclingu akumulatorów litowo-jonowych. Uszkodzone bądź wycofane z eksploatacji akumulatory są przedmiotem zbiórki i trafiają do punktów diagnostycznych, skąd kierowane są albo do ponownego wykorzystania poza sektorem motoryzacyjnym, albo do pełnego recyclingu. Jeśli akumulatora nie da się wymontować, cały pojazd trafia do akredytowanego zakładu demontażowego.

Recycling rozpoczyna się od rozmontowania akumulatora na podzespoły aż do pojedynczego modułu. Czasami z akumulatora o masie 250 kg wycofywanych jest jedynie 10 kg, a pozostałe 240 kg można wtórnie wykorzystać. Oprócz modułów wszystkie pozostałe elementy poddaje się recyklingowi technologiami klasycznymi (stal, tworzywa sztuczne itd.). Moduły złożone z połączonych ogniw są przetwarzane przez firmy specjalizujące się w recyklingu akumulatorów. Od 2011 roku utylizacją akumulatorów z samochodów elektrycznych Renault zajmuje się firma UMICORE. Stosuje ona pirometalurgiczny proces przetwarzania modułów i ogniw połączony z hydrometalurgicznym procesem odzyskiwania metali. Technologia ta spełnia cele wyznaczone w przepisach europejskich: stopień recyklingu i utylizacji przekraczający 85% samochodu elektrycznego i powyżej 50% dla akumulatora.



MAŁY PRAKTYCZNY PRZEWODNIK SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH

Gdzie kupić i serwisować samochód ZOE?

Sprzedażą i serwisem samochodów Renault ZOE zajmują się wszystkie punkty sieci Renault (koncesjonerzy i agenci). Niektóre z tych placówek świadczą dodatkowe usługi techniczne specyficzne dla pojazdów elektrycznych. Rozpoznać je można po następującym oznakowaniu:

  1. Centrum Renault Z.E.: Sprzedawcy wyspecjalizowani w zakresie pojazdów elektrycznych doradzają klientom przy zakupie. Oferowana jest jazda próbna, podczas której można się przekonać, jak przyjemna jest jazda samochodem elektrycznym.
  2. Ekspert Renault Z.E.: Oprócz Centrów Z.E. istnieją jeszcze punkty oznaczone jako Ekspert Z.E., dysponujące wyspecjalizowanym serwisem RENAULT Z.E., gdzie możliwa jest naprawa samochodów elektrycznych w pełnym zakresie. W razie konieczności punkty Renault, nieposiadające statusu Eksperta Z.E., we własnym zakresie zajmą się przetransportowaniem samochodu elektrycznego do naprawy do Eksperta Z.E., co oszczędzi klientowi związanych z tym niedogodności.

Obecnie w Europie jest już 219 Centrów Renault Z.E. i 642 Ekspertów Renault Z.E.

Kompatybilność „Z.E.”

Sprzedawca sieci Renault przeprowadzi z potencjalnym klientem ankietę na temat jego tzw. kompatybilności Z.E. Chodzi o ustalenie, czy samochód elektryczny nadaje się do zapewnienia jego codziennych przejazdów oraz czy w jego miejscu zamieszkania istnieją odpowiednie warunki dla założenia stacji naściennej Wall-box do ładowania akumulatora. Jeśli te warunki nie będą spełnione, sprzedawca zaproponuje zakup samochodu z napędem spalinowym. Dla Renault priorytetem jest bowiem zadowolenie klientów.

Dzięki Z.E. Box przejście na elektrykę jest proste

Z.E. Box to oferta „wszystko w jednym” firmy Renault, która maksymalnie upraszcza przejście na samochód elektryczny. Obejmuje 4 elementy:

  1. Z.E. Car: Zakup pojazdu z opcjami i akcesoriami wybranymi przez klienta.
  2. Z.E. Akumulator: Aby jak najlepiej spełnić zróżnicowane potrzeby kierowców, oferowanych jest kilka rodzajów formuł wynajmu akumulatora (różniących się przebiegiem rocznym i okresem).
  3. Z.E. Ładowanie: Samochód ZOE ładuje się głównie z Wall-Boxa (3 kW minimum), czyli małego, naściennego terminala, przy pomocy którego można naładować akumulator ZOE w czasie od 6 do 9 godzin. Sprzedawca Renault skontaktuje klienta z autoryzowanym monterem Z.E. Ready, który zainstaluje Wall-Box w jego domu. Przewód do ładowania dostarczany wraz z samochodem można podłączyć zarówno do tej instalacji, jak i do publicznych terminali ładowania (z ładowaniem standardowym albo przyspieszonym). Głównymi zaletami takiego terminala są szybkość ładowania, zgodność z normami i ergonomia.
  4. Z.E. Usługi:
    - Gwarancja mobilności na długich trasach: nawet 25% zniżki w wypożyczalniach samochodów Renault Rent, Avis i Europcar na krótkoterminowy wynajem samochodu z napędem spalinowym.
    - Rozszerzenie gwarancji i serwisowania do 7 lat/175 000 km (oprócz elektrycznego zespołu napędowego).
    - Usługa „planowanych przeglądów”, w ramach której klient może wybrać odpowiednią dla siebie formułę (w latach albo w kilometrach) z uwzględnieniem swojego profilu użytkowania i rodzaju umowy najmu akumulatora.
    - Poza tym RCI Banque oferuje ubezpieczenia.

Jak ładować Renault ZOE?

W 90% przypadków klienci będą ładowali swoje samochody w miejscu zamieszkania przy pomocy skrzynki naściennej Wall-Box. Jest to rozwiązanie preferowane przez klientów, gdyż ładowanie trwa przede wszystkim w nocy i pozwala uniknąć konieczności ładowania w dzień. Eksperymenty prowadzone w 9 krajach świata wykazały, że po oswojeniu się z zasięgiem samochodu klienci ładują samochód średnio tylko dwa do trzech razy w tygodniu.

Jednak jeśli kierowca zechce ładować swój samochód poza miejscem codziennego ładowania, może to uczynić w publicznym terminalu ładowania. Terminale takie powstają stopniowo na ulicach, parkingach centrów handlowych, parkingach płatnych, stacjach benzynowych itd. Zasięg uzyskany po ładowaniu zależy od mocy dostarczanej przez terminal (od 3 do 43 kW). Dzięki wbudowanemu układowi ładowania Cameleon, ZOE wykorzystuje całą moc terminala i ładuje się w czasie od 30 minut do 9 godzin wykorzystując to samo gniazdo znajdujące się z przodu samochodu.

Terminale są stopniowo instalowane we wszystkich krajach Europy. Pod koniec 2012 roku w Europie można było naliczyć 20 000 publicznych punktów ładowania, czyli 50% więcej niż pod koniec 2011 roku. Aby wesprzeć ich rozwój, firma Renault nawiązała wiele umów o współpracy, miedzy innymi z supermarketami E. Leclerc, z Vinci Park i z Unibail Rodamco (centra handlowe w Europie).

We Francji rozwój publicznych punktów ładowania staje się priorytetem

We Francji, na przykład, zainstalowano około 4 700 terminali, w tym terminale Autolib’ dostępne dla pojazdów elektrycznych innych niż Bluecar. Poczyniono także znaczące wysiłki w departamentach Seine Aval, w Alzacji, w regionie Prowansji i na Lazurowym Wybrzeżu, w regionie Nord Pas de Calais, w obszarach metropolitarnych Rennes i Rouen, w Angoulême, itd.

W ramach projektu Hirtzman, podjętego w październiku ubiegłego roku, przyznano dodatkowe dofinansowanie w wysokości 50 milionów euro, przyjęte podczas porozumień środowiskowych Grenelle, przy jednoczesnym uproszczeniu zasad rozdziału tych środków dla podmiotów. Celem pozostaje oczywiście finansowanie do 50% projektów tworzenia terminali w miastach i aglomeracjach powyżej 200 000 mieszkańców. Teraz również regiony mogą wnioskować o środki z programu inwestycji przyszłościowych. Cały ten system, prowadzony wspólnie przez francuskie Ministerstwo Ożywienia Gospodarczego oraz Ekologii, Zrównoważonego Rozwoju i Energii, powinien umożliwić utworzenie kilkuset terminali w nadchodzących miesiącach.

Unikalna korzyść: dożywotnie Assistance na wszelkie usterki

Usługa Assistance w ramach najmu akumulatora obowiązuje w całym okresie trwania umowy i jest dostępna 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Pokrywa wszystkie rodzaje usterek: przerwy zasilania, usterki związane z elektrycznym zespołem napędowym, z akumulatorem i z pojazdem, a także wyładowanie się akumulatora.

  1. Zasięg przekraczający 2- lub 3-krotnie większość codziennych potrzeb powinien sprawić, że wyczerpanie akumulatora pozostanie rzadkością. Jeśli jednak kierowcy zdarzy się rozładowanie akumulatora na trasie, wystarczy zadzwonić po Assistance, które doholuje go do terminala w promieniu 80 km.
  2. W razie awarii technicznej uniemożliwiającej dalszą jazdę, pojazd zostanie odholowany do punktu Ekspert Z.E., natomiast kierowcy zaproponowane będzie rozwiązanie zastępcze pozwalające na dotarcie do celu (samochód zastępczy, taksówka, nocleg itd.).

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.