SamochodyElektryczne.org

Renault Symbioz - samochód, który wniesie nowe funkcjonalności do twojego domu?

Na wystawie Frankfurt Motor Show zadebiutował Symbioz - autonomiczny samochód elektryczny, będący wizją przyszłości z roku 2030

Renault Symbioz - zobacz całą galerię

Renault Symbioz to model koncepcyjny, w którym francuski producent eksperymentuje z integracją auta z domem.

Dzięki napędowi elektrycznemu, Symbioz może parkować w domu. Autem można także łatwo sterować dzięki jego autonomicznej funkcjonalności. Szczegółowy opis przyszłości w roku 2030 według Renault znajduje się poniżej.

Renault Symbioz Renault Symbioz
Renault Symbioz Renault Symbioz
Renault Symbioz Renault Symbioz
Renault Symbioz Renault Symbioz

500 kW mocy i 72 kWh energii

Do napędu Symbioz posłużyły dwa silniki synchroniczne z magnesami trwałymi, napędzające niezależnie tylne koła. Łączna moc 500 kW wystarcza, aby osiągnąć przyspieszenie od 0 do 100 km/h w mniej niż 6 s. Pakiet akumulatorów, gromadzący 72 kWh energii ma z kolei wystarczyć na 500 km jazdy. Szybkie ładowanie umożliwia uzupełnienie 80% energii w 20 minut. Standardowym sposobem ładowania będzie jednak automatyczne ładowanie bezstykowe, którym samochód zajmie się samodzielnie.

Renault Symbioz Renault Symbioz
Renault Symbioz Renault Symbioz
Renault Symbioz Renault Symbioz
Renault Symbioz Renault Symbioz

Komunikat prasowy firmy Renault [1]

Renault SYMBIOZ – nowa przestrzeń dla nowego wymiaru wolności

Dziś już nie można projektować samochodu nie uwzględniając całego otaczającego nas ekosystemu czy przełomowych zmian, takich jak silniki elektryczne, mobilne technologie lub jazda autonomiczna. Mają one wpływ na nasze życie i sposób przemieszczania się. SYMBIOZ jest naprawdę unikatowym projektem, opracowanym we współpracy z planistami, projektantami i inżynierami, naukowcami i architektami, socjologami i start-upami. Chcieliśmy przesunąć granice możliwości, jeśli chodzi o sposób użytkowania, technologie, wykorzystanie energii i harmonijną stylistykę, w celu uzyskania kompleksowego rozwiązania. - Laurens van den Acker, dyrektor ds. designu przemysłowego Grupy Renault

SYMBIOZ jest stworzoną przez Renault wizją samochodu przyszłości i roli, jaką odgrywa w ekosystemie, w którym żyje człowiek. Wizja dotyczy samochodu, samochodu demonstracyjnego i domu. Po raz pierwszy na salonie samochodowym producent samochodów pokaże cały dom! W strategii designu Renault, która odwołuje się do cyklu życia człowieka, SYMBIOZ reprezentuje etap mądrości i dojrzałości.

Samochód koncepcyjny SYMBIOZ, wystawiony podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego we Frankfurcie, stanowi zapowiedź samochodu z 2030 roku. Równolegle Renault przygotowało samochód demonstracyjny SYMBIOZ, zwiastun modelu, który będzie gotowy szybciej, około 2023 roku. Testy drogowe wersji demonstracyjnej SYMBIOZ zostaną przeprowadzone pod koniec tego roku.

Oba modele to elektryczne, autonomiczne i zintegrowane z otoczeniem samochody. Przewożą „podróżnych” – zarówno pasażerów jak i kierowcę – w kabinie zaprojektowanej na wzór wnętrza domu i przystosowanej do jazdy autonomicznej. Samochód staje się przedłużeniem domu na drodze. Natomiast po zaparkowaniu w domu jest dodatkowym, mobilnym, modułowym i wielofunkcyjnym pokojem.

Goście odwiedzający stoisko Renault na Międzynarodowym Salonie Samochodowym we Frankfurcie będą mogli zobaczyć ten inteligentny dom i przekonać się, w jaki sposób samochody takie jak SYMBIOZ będą komunikować się ze swoim otoczeniem w przyszłości.

Renault SYMBIOZ – samochód, który wniesie nowe funkcjonalności do twojego domu

Zaparkowany wewnątrz domu Renault SYMBIOZ symbolicznie pokazuje, że w 2030 roku samochody będą coraz mocniej wpisane w nasze codzienne życie.

Dodatkowy mobilny pokój

Renault SYMBIOZ zapewnia dodatkową przestrzeń i funkcjonalności, przejmując różne funkcje w zależności od potrzeb i pragnień domowników. W domu SYMBIOZ staje się dodatkowym, przytulnym, mobilnym, wygodnym i modułowym pokojem.

  1. Winda unosi samochód z parteru na wysokość sypialni lub tarasu na piętrze. SYMBIOZ zaparkowany na dachu może spełniać rolę kącika wypoczynkowego, z którego możemy cieszyć się widokiem na zewnątrz.
  2. Może spełniać rolę otwartej przestrzeni pokoju dziennego, w którym domownicy będą spędzać wspólnie czas. Wnętrze kabiny zostało zainspirowane wystrojem pokoju dziennego.
  3. Wreszcie może stać się zamkniętą przestrzenią przeznaczoną do odpoczynku lub pracy, w której możemy odizolować się od pozostałych domowników.

Renault SYMBIOZ wykorzystuje podobne materiały i elementy wyposażenia jak te, które są stosowane we wnętrzu domu, przez co pozostaje z nim w całkowitej harmonii, niezależnie od swojego usytuowania czy sposobu wykorzystania.

Renault SYMBIOZ pokazuje, jak można symbolicznie połączyć dom i samochód. Samochód staje się pełnoprawną, mobilną i wielofunkcyjną przestrzenią, w której może toczyć się rodzinne życie. W ten sposób możemy wykorzystywać auto również po zaparkowaniu. To spektakularne rozwiązanie działa również w drugą stronę. W samochodzie o takim designie pasażerowie mogą czuć się jak w domu, nawet podczas jazdy. Naszym celem było maksymalne zwiększenie miejsca, bez obniżenia komfortu czy możliwości kształtowania przestrzeni. Każdy ma do dyspozycji swoją własną przestrzeń, w której może spędzać czas, ale też może dzielić ją z innymi. - Stéphane Janin, dyrektor ds. designu samochodów koncepcyjnych

Inteligentne sposoby współdzielenia i oszczędzania energii

Renault jest europejskim liderem na rynku samochodów elektrycznych. Nic więc dziwnego, że SYMBIOZ i dom dzielą się energią. Kilowatogodziny dostarczane są przez inteligentną sieć elektryczną (smart grid), współdzieloną przez samochód i dom, sterowaną za pomocą sztucznej inteligencji, która przewiduje potrzeby użytkowników:

  1. Jeżeli użytkownik nie planuje długiej podróży w ciągu najbliższych 48 godzin, to utrzymywany będzie minimalny stan naładowania akumulatora samochodu (tj. wystarczający do przebycia krótkiej odległości) dla optymalnego rozdziału energii w domu.
  2. Jednakże jeżeli w sobotę rano planowany jest wyjazd na weekend za miastem, to system naładuje akumulator do pełna w piątek w nocy, stopniowo zmniejszając ogrzewanie domu.
  3. Możliwe jest również zaprogramowanie systemu do okresowego wykorzystywania energii zgromadzonej w akumulatorach Renault SYMBIOZ w celu zasilania lamp, ekranów czy sprzętów domowych w godzinach szczytu. W przypadku przerwy w dostawie prądu funkcja ta włączana jest automatycznie.

Współdzielenie energii może być monitorowane i sterowane za pomocą ekranu umieszczonego na stole w pokoju dziennym lub za pomocą deski rozdzielczej w samochodzie.

Zawsze połączone

Samochód jest inteligentnie połączony z domem na stałe, sprawiając, że ekosystem Renault SYMBIOZ działa w bardziej wydajny i niezakłócony sposób. Użytkownicy mają dostęp do swoich danych i internetu o każdej porze, przez co ich życie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Wyznawana przez Renault filozofia „Easy Life” ma więc jak najbardziej zastosowanie w chwilach, gdy samochód jest „zaparkowany” w domu. W kabinie, jak w domu, wszystko jest w zasięgu ręki: muzyka, sieci społecznościowe, osobista pamięć masowa w chmurze i abonament na media. W takim dodatkowym „pokoju” możliwe jest czytanie, słuchanie muzyki, a nawet telepraca. Kiedy ktoś zadzwoni do drzwi, jego twarz pokaże się na wyświetlaczu deski rozdzielczej.

Połączeni z otwartymi, zautomatyzowanymi platformami Internetu Rzeczy (IoT), użytkownicy mogą zaprogramować inteligentne interakcje między samochodem i urządzeniami w domu. Samochód i dom koordynują w płynny i ciągły sposób wymianę energii, oświetlenie, multimedia i funkcje rozrywkowe.

  1. Jeśli samochód znajduje się na tarasie na dachu, to na kilka minut przed zaplanowanym w terminarzu odjazdem jest bezpiecznie, automatycznie opuszczany na parter. Na domowych ekranach są wyświetlane odpowiednie komunikaty informujące domowników.
  2. Jeśli w terminarzu zostanie zaplanowany dłuższy wyjazd, np. urlop, to okiennice zostaną całkowicie zamknięte, a system ogrzewania domu zostanie wyłączony zaraz po wyjeździe.

Renault SYMBIOZ: symbioza domu i samochodu

Dom, który prezentuje samochód koncepcyjny Renault SYMBIOZ podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie ma 21 metrów długości, 7 metrów wysokości i 8 metrów szerokości, co daje powierzchnię całkowitą około 120 metrów kwadratowych.

  1. Został zaprojektowany dla Renault przez pracownię Marchi Architects, która w 2008 roku zdobyła główną nagrodę w konkursie Nouveaux Albums des Jeunes Architectes Paysagistes organizowanym przez ówczesne francuskie Ministerstwo Kultury i Komunikacji.
  2. Marchi Architectes są jednym z dynamicznie rozwijających się biur architektonicznych we Francji i odznaczają się skoncentrowanym na potrzebach ludzi podejściem, które jest kluczowe dla stylistyki Renault.

Naszym zadaniem jako projektantów Grupy Renault jest wyobrażenie sobie, jaką rolę samochody będą odgrywały w przyszłości i zintegrowanie ich z naszym ekosystemem. Wyzwaniem było dla nas zbudowanie części tego ekosystemu w postaci domu, by pozwolić klientom na doświadczenie tego osobiście na międzynarodowym salonie samochodowym. Czegoś takiego jeszcze nie było. Dzięki przyjętym rozwiązaniom architektonicznym, podobnym materiałom i designowi samochód stanowi część domu. Można go łatwo zauważyć przez szerokie przeszklone powierzchnie czy na tarasie na dachu domu. Samochód i dom tworzą jedność, współistniejąc w pełnej symbiozie. - Tina Kentner, Senior Designer, Environmental Design, Renault

Samochód jest dodatkiem, ale również uzupełnieniem domu. Są one do siebie podobne i korzystają z tych samych rozwiązań konstrukcyjnych: stalowa rama, rozległe przeszklone powierzchnie i drewniane elementy dekoracyjne. Projekt powraca do korzeni pierwszych prefabrykowanych domów modułowych, dla których bezpośrednią inspiracją była stylistyka samochodów z lat 20. i 30. XX wieku, a więc sto lat przed pojawieniem się modelu SYMBIOZ, który jest ucieleśnieniem wizji Renault na rok 2030.

Podobieństwo sięga jeszcze dalej. Do wykończenia wnętrza i fasady domu, jak i nadwozia samochodu, zostały wykorzystane te same materiały, takie jak miedź, marmur, płótno i porcelana.

  1. Część mebli i wyposażenie domu zostało zaprojektowane przez obiecujących francuskich projektantów, którzy współdzielą pasję Renault do innowacyjności i autentyczności.
  2. Należą do nich: Ionna Vautrin (lampy, powierzchnie robocze), Constance Guisset (lustra, pufy), Jean-Louis Iratzoki (stół, krzesła), Guillaume Delvigne (marmurowe przedmioty, kryształowe kieliszki), Samuel Accoceberry (lustro, dywan) oraz Cléo Joffre, Antonis Cardew i Antony Bonniot (naczynia).

Dom doskonale sprawdzi się w różnych sceneriach, w mieście i na łonie natury. Ma dwie piętra. Parter domu w kształcie prostopadłościanu jest w 80% przeszklony szkłem przypominającym kryształ, dzięki czemu jest skąpany w świetle. Dom nie ma wewnątrz filarów czy ścian, aby ułatwić poruszanie się i zapewnić specjalną przestrzeń dla samochodu w salonie. Samochód jest zawsze widoczny z zewnątrz, kiedy pozostaje w środku domu, ponieważ praktycznie wszystkie ściany są przezroczyste.

  1. Pierwsze piętro domu ma kształt cylindryczny i tę samą ciepłą barwę, co karoseria samochodu. Ta „nocna przestrzeń” składa się z sypialni i korytarza prowadzącego na taras znajdujący się na dachu, gdzie można ustawić samochód jako dodatkowy pokój i zwiększyć tym samym ilość miejsca na pierwszym piętrze. W przeciwieństwie do parteru, ściany pierwszego piętra są nieprzezroczyste dla zapewnienia większej prywatności. Trzy świetliki na szczycie cylindra pozwalają światłu wpływać do środka oświetlając parter.

Cylindryczna część jest wyposażona w zaprojektowane przez Philips Lighting zmieniające się oświetlenie. Każdy rodzaj oświetlenia odpowiada innemu etapowi w komunikacji między domem a samochodem: kiedy samochód jest podłączony do ładowania, zbliża się do domu, czy jest w stanie czuwania itd. Światła można włączyć i wyłączyć zdalnie za pomocą systemu pokładowego w samochodzie. Zespół projektowy Philips Lighting wniósł do współpracy z Renault swoje doświadczenie w programowaniu, inteligentnych systemów oświetlenia i zmiennym postrzeganiu przedmiotów.

Przenoszenie samochodu z parteru na piętro jest możliwe za pomocą obrotowego podnośnika działającego z niezwykłą precyzją i podwieszonego na zaledwie 4 kablach, w celu zapewnienia lekkości i niczym nieskrępowanego dostępu. Po podniesieniu samochodu na parterze pojawia się dodatkowa przestrzeń wypoczynkowa, którą można wykorzystać na gry i zabawy. Minimalny system kabli został zainspirowany rozwiązaniami wykorzystywanymi w zapadniach scenicznych.

Renault SYMBIOZ – autonomiczny samochód: przedłużenie domu na drodze

Innowacyjna stylistyka dla większej przyjemności z jazdy

Stylistyka inspirowana architekturą

Samochód koncepcyjny Renault SYMBIOZ ma 4,7 m długości, 1,98 m szerokości i 1,35 m wysokości. Ten futurystyczny, jednobryłowy model ma wymiary samochodu z segmentu D. Przestronna modułowa kabina samochodu przywodzi jednak na myśl samochody z segmentu E.

Design nadwozia samochodu jest również innowacyjny. Górna część karoserii – opływowa i zainspirowana architekturą – zdecydowanie odróżnia się od dolnej części, która jest bardziej zmysłowa, muskularna i rasowa.

Górna część nadwozia nawiązuje do architektury domu, a jednocześnie jest wierna motoryzacyjnym kanonom i zapewnia doskonałe doświetlenie kabiny. Projektanci chcieli zapewnić możliwość podróżowania w jasnej, relaksującej przestrzeni, która bardziej przypomina salon o przeszklonych ścianach.

  1. Wszystkie powierzchnie przeszklone, wykonane ze szkła lub poliwęglanu, zostały poddane specjalnej obróbce zapewniającej optymalne przenikanie światła, by jak najwięcej światła wpłynęło do kabiny.
  2. Oryginalny kształt dachu, który zdaje się być zawieszony nad kabiną, nie tylko doprowadził do zmniejszenia powierzchni klejonej do elementów konstrukcyjnych, ale również sprawia, że w kabinie jest jaśniej.
  3. Dach jest przymocowany do konstrukcji pojazdu za pomocą zaawansowanej technologii, co zapewnia większą wytrzymałość i sztywność, niezmniejszającej przy tym przeszklonych powierzchni.

Design dolnej części idealnie pasuje do typowo francuskiej stylistyki Renault: jest zmysłowy i ciepły, o płynnej i dynamicznej linii.

  1. Karoseria modelu SYMBIOZ wykonana z włókna węglowego pokryta została dwoma odcieniami miedzi. Matowy odcień miedzi na przodzie symbolizuje autentyczność i spokój, podczas gdy bardziej błyszczący odcień z tyłu kojarzy się z elegancją i wyrafinowaniem.
  2. Zarówno z przodu, jak i z tyłu, odnajdziemy charakterystyczny układ świateł w kształcie litery „C”. Pomimo że jest większy, wydłużony i stylizowany, wyraźnie nawiązuje do aktualnej gamy modeli.
  3. Światła tylne tworzą niezwykły, dynamiczny efekt wizualny dzięki świetlistym elementom rozkładającym się w zależności od tego, jak ostro zahamuje kierowca.
  4. Trzecie światło stopu jest wbudowane w aerodynamiczny deflektor przedłużający linię dachu. Podobne pionowe linie możemy odnaleźć w światłach przeciwmgielnych umieszczonych pod zderzakiem.
  5. Obręcze kół SYMBIOZA przypominają designem szprychy roweru, z korzyścią dla aerodynamiki i lekkości konstrukcji. W samochodzie koncepcyjnym zastosowano opony Michelin Slimline o wąskim bieżniku, opracowane specjalnie przez francuską firmę dla maksymalnej sprawności energetycznej SYMBIOZA.
  6. Podobnie jak w przypadku samochodu koncepcyjnego TREZOR, logo Renault z przodu, z tyłu i boku nadwozia podświetlą się w trybie jazdy autonomicznej.
  7. Czujniki i kamery stosowane w autonomicznym układzie napędowym są wbudowane w tylne deflektory.

Zupełnie jak w domu

Samochód koncepcyjny Renault SYMBIOZ został pomyślany jako przedłużenie domu na drodze. Tym bardziej, że jego wykończenie było inspirowane zarówno projektami wnętrz domów, jak i mebli. Projektanci chcieli, żeby kabina samochodu była równie przyjazna jak nowoczesny dom.

Oryginalny system otwierania drzwi – przeciwstawne drzwi w dolnej części i unoszona górna przeszklona część – przypomina kwiat rozkładający swe płatki. W połączeniu z brakiem środkowego słupka wprost zaprasza użytkownika do wejścia do środka, jakby miał przejść przez drzwi swojego domu. Nie trzeba się pochylać ani trzymać słupka. Wystarczy „przekroczyć próg” i usiąść w fotelu, który automatycznie obraca się w kierunku pasażera.

  1. Samochód i dom są wykończone tymi samymi materiałami (filc, drewno, delikatny marmur, porcelana itp.). Mamy wrażenie wchodzenia do dobrze znanej, ciepłej i uspokajającej przestrzeni, która jest częścią domu. Na przykład zaprojektowana przez holenderską projektantkę, Aleksandrę Gaca, tkanina pokrywająca siedzenia jest zrobiona z dokładnie tego samego materiału, co obicia dużej sofy w domu.
  2. Zostały wykorzystane klasyczne, ponadczasowe materiały, takie jak drewno i marmur, wykończone z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii i procesów cięcia i obróbki, aby zapewnić optymalną masę i konstrukcję.

Do 2030 roku zwiększymy maksymalnie modułowość wnętrz

Wnętrze modelu SYMBIOZ zostało starannie zaprojektowane dla zagwarantowania pasażerom maksimum komfortu, aby mogli w pełni korzystać z autonomicznego systemu napędowego podczas jazdy. Szybkie przemieszczanie się stanie się o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze.

  1. Cienki, zakrzywiony wyświetlacz OLED (Organic Light-Emitting Diode), o szerokości 80 cm i ultra wysokiej rozdzielczości, pokryty specjalnym szkłem Corning® Gorilla® Glass przeznaczonym do samochodów, jest umieszczony przed kierowcą. Wyświetla wszystkie informacje z deski rozdzielczej i systemu multimedialnego. Szkło Gorilla Glass jest produkowane jako szkło płaskie, a następnie walcowane na zimno do uzyskania efektu 3D.
  2. Po włączeniu trybu autonomicznego kolumna kierownicy i kierownica składają się, a pedały i deska rozdzielcza automatycznie cofają się o około 15 cm. Siedzenia zmieniają się w prawdziwe fotele.
  3. Kierowca może cieszyć się większym komfortem oraz ilością miejsca. Może o wiele łatwiej sprawdzić informacje na wyświetlaczu, położyć książkę na kolanach lub po prostu swobodnie odetchnąć. Duża pozioma powierzchnia deski ułatwia również odłożenie potrzebnej rzeczy przed sobą, zupełnie jak w domu. Deska rozdzielcza została zbudowana we współpracy z KEIM-cycles, francuską firmą specjalizującą się w produkcji luksusowych drewnianych ram do rowerów na wymiar. Cienkie listwy z drewna jesionu klejone są do ramy o strukturze plastra miodu, co daje perfekcyjną równowagę między lekkością a wytrzymałością, niezbędną w wyposażeniu samochodu.
  4. Mały ekran z najważniejszymi wskaźnikami jest widoczny w krawędzi kierownicy, która po złożeniu nadal pozostaje w zasięgu wzroku kierowcy.
  5. Konfiguracja kabiny może ulec radykalnej zmianie, jeżeli kierowca nie podróżuje sam. Kierowca i pasażer z przodu mogą odwrócić się w stronę innych pasażerów, ponieważ ich siedzenia obracają się o 180 stopni, a podłokietniki składają się, aby ułatwić cały proces.
  6. W międzyczasie pomiędzy siedzeniami otwiera się metalowy ministół z marmurowym blatem. Zachęca pasażerów do interakcji i wspólnego spędzania czasu, zupełnie jak w salonie. Ta funkcja to ukłon w stronę pierwszej generacji Renault Espace z lat 80.
  7. Małe dotykowe wyświetlacze wielkości tarczy zegarka zostały wbudowane w pasy bezpieczeństwa. Pasażerowie mają dzięki temu możliwość sterowania klimatyzacją, odtwarzaniem muzyki itp., nawet kiedy siedzenia są odwrócone. Kierowca ma również dostęp do całego panelu sterowania, za pomocą którego może wyłączyć autonomiczny tryb jazdy.

Samochód demonstracyjny Renault SYMBIOZ – zaawansowane możliwości zmiany konfiguracji wnętrza i wrażenia odczuwane wszystkimi zmysłami mogą stać się realne już w 2023 roku

Samochód demonstracyjny Renault SYMBIOZ stanowi zapowiedź modelu, który pojawi się znacznie szybciej (w roku 2023, a nie w 2030). To także model reprezentujący najwyższy poziom innowacyjności jeśli chodzi o możliwości zmiany konfiguracji wnętrza i doświadczenia z jazdy odczuwane wszystkimi zmysłami.

Samochód demonstracyjny SYMBIOZ nie będzie wystawiony we Frankfurcie, ale już pod koniec roku Renault zorganizuje testy drogowe demonstracyjnej wersji SYMBIOZA. Konfiguracja wnętrza samochodu zmienia się zgodnie z wybranym trybem jazdy.

  1. Tryb Classic jest standardowy. Podróżni są w symbiozie z samochodem i czują się jak w domu. Pozycja kierowcy podczas jazdy jest konwencjonalna, a ustawienia samochodu skupiają się na komforcie pasażerów.
  2. Tryb Dynamic zwiększa wrażenia z jazdy. Jazda jest bardziej dynamiczna, a siedzenie kierowcy zmienia kształt wzmacniając boczne podparcie, co daje poczucie siedzenia w fotelu kubełkowym. Szybkość reakcji silnika, układu kierowniczego i jezdnego zwiększa się, by podnieść dynamikę jazdy.
  3. Tryb autonomiczny AD zwiększa ilość miejsca przed kierowcą, tak aby mógł zająć się czymś innym. Po włączeniu trybu AD kierownica i deska rozdzielcza wyposażona w unikatowy wyświetlacz LG w kształcie litery „L” automatycznie cofają się o 12 cm.

Tryb jazdy wybierany jest poprzez naciśnięcie na podświetlone niczym hologram logo Renault pośrodku kierownicy.

W trybie AD kierowca może wybrać jedną z trzech konfiguracji, w zależności od tego, jak chce spędzać swój czas wolny. Zmienia się wówczas aranżacja kabiny.

  1. Konfiguracja Alone@Home zwiększa ilość miejsca dla kierowcy. Oprócz przestrzeni uzyskanej po przesunięciu kierownicy i deski rozdzielczej ma także więcej miejsca na stopy dzięki zoptymalizowaniu platformy samochodu do autonomicznej jazdy i napędu elektrycznego. Samochód nie ma konsoli centralnej i tunelu na wał napędowy. Kierowca ma więc więcej miejsca, by zająć się swoimi zawodowymi sprawami.
  2. Konfiguracja Relax pozwala kierowcy usiąść wygodnie i zrelaksować się dzięki ustawieniu fotela w pozycji „zero gravity”. Może wykorzystać specjalny kask VR opracowany przez Ubisoft i kontemplować wirtualne pejzaże i klimaty.
  3. Konfiguracja Sharing pozwala kierowcy przysunąć się do pasażera z przodu. Przednie podłokietniki automatycznie opuszczają się i oba siedzenia odwracają się ku sobie o 15 stopni.

Dzięki systemowi Renault MULTI-SENSE 3.0, który jest nowszą wersją obecnie stosowanego systemu MULTI-SENSE, pasażerowie będą mogli cieszyć się nowymi doznaniami zgodnie z wybranym trybem jazdy. Pobudzone zostaną wszystkie zmysły, a przede wszystkim zmysł węchu (różne zapachy), słuchu (wybór różnych klimatów dźwiękowych) i wzroku (cała gama oświetlenia – białe w trybie Classic, bursztynowe w trybie Dynamic i złociste w trybie AD).

Jazda autonomiczna „mind-off”

Zarówno samochód koncepcyjny SYMBIOZ, jak i samochód demonstracyjny, są modelami, które osiągają 4. stopień jazdy autonomicznej z 5 określonych przez standardy amerykańskiego Stowarzyszenia Konstruktorów Samochodowych SAE International. Poziom ten, określany również jako „mind-off”, zwalnia kierowcę ze wszystkich czynności związanych z prowadzeniem samochodu. Samochód jest w stanie sam zjechać na pobocze dla zachowania bezpieczeństwa w razie nieprzewidzianego zdarzenia na drodze.

Kierowca nie musi już uważać na to, co dzieje się na drodze – staje się pasażerem, podobnie jak inni towarzysze podróży. Dzięki temu może poświęcić się innym czynnościom, niezwiązanym z prowadzeniem samochodu, np. czytać książkę, oglądać film lub pracować.

Na dopuszczonych autostradach lub drogach dwupasmowych ze środkowym pasem, samochód autonomiczny 4. stopnia może dostosować prędkość do samochodu jadącego z przodu, utrzymać się na pasie nawet podczas pokonywania zakrętów, zmieniać pasy ruchu, np. żeby wyprzedzić inny samochód oraz jechać wolniej w korku.

Funkcje autonomicznej jazdy będą stopniowo wdrażane w samochodach Renault pod nazwą Renault „Easy Drive”.

Płyta podłogowa dla pojazdów elektrycznych o zerowej emisji*

Wyposażony w 100% elektryczne silniki samochód koncepcyjny Renault SYMBIOZ i jego odpowiednik demonstracyjny wpisują się w strategię i są częścią doświadczenia marki w dziedzinie zerowej emisji zanieczyszczeń*. W Europie Renault jest zarówno pionierem samochodów elektrycznych dla szerokiej rzeszy odbiorców, jak i liderem na tym rynku.

  1. W samochodzie SYMBIOZ i jego wersji demonstracyjnej oba silniki elektryczne z magnesami stałymi, zapewniające doskonały stosunek mocy do masy oraz momentu obrotowego do masy, umieszczone są na tylnej osi, a każdy z nich połączony jest z jednym kołem. Taka konfiguracja umożliwia zróżnicowane rozłożenie momentu obrotowego na każde koło i poprawia zwrotność samochodu oraz trzymanie się drogi na zakrętach.
  2. Tego rodzaju układ napędu na tylną oś pozwala również skuteczniej przenieść siłę napędu na podłoże, zapewniając większą przyjemność z jazdy.
  3. SYMBIOZ demonstracyjny ma moc 500 kW i maksymalny moment obrotowy 660 Nm w szczytowym wykorzystaniu energii. Samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie krótszym niż 6 sekund. Zasięg, na jaki pozwalają akumulatory o 72 kWh przekracza 500 km w rzeczywistych warunkach użytkowania na autostradzie. Ponowne naładowanie akumulatorów do 80% ich objętości następuje w ciągu zaledwie 20 minut.
  4. Osiągi, zasięg i czas ładowania ulegną poprawie do 2030 roku, gdy model podobny do SYMBIOZA pojawi się na drogach.
  5. Ładowanie akumulatorów samochodu odbywa się automatycznie poprzez indukcję.

Renault SYMBIOZ i jego odpowiednik demonstracyjny zostały zaprojektowane na płycie podłogowej przeznaczonej do napędów elektrycznych. Optymalne umiejscowienie silników i akumulatorów wywarło korzystny wpływ na:

  1. przestronność wnętrza godną segmentu E dzięki wyeliminowaniu tunelu wału napędowego przy jednoczesnym przeniesieniu napędu na tylne koła, co z kolei umożliwiło przesunięcie do przodu foteli przednich
  2. dynamikę jazdy dzięki obniżeniu środka ciężkości samochodu i właściwemu rozłożeniu masy akumulatorów.

* Zerowa emisja zanieczyszczeń w trakcie użytkowania: brak emisji CO2 i zanieczyszczeń atmosferycznych uwzględnionych przepisami podczas jazdy, zgodnie z cyklem homologacyjnym NEDC, oprócz części eksploatacyjnych.

Mobilne technologie zapewniające więcej wolnego czasu i podnoszące bezpieczeństwo

Na pokładzie samochodu koncepcyjnego Renault SYMBIOZ oraz samochodu demonstracyjnego SYMBIOZ zaawansowane rozwiązania medialne pozwalają kierowcy i pasażerom na bezpośredni dostęp do ich cyfrowych zasobów oraz na korzystanie z bogatego wachlarza usług.

  1. Użytkownicy samochodu są automatycznie identyfikowani, niezależnie od miejsca, na którym siedzą. Ustawienia fotela, muzyka, filmy video itd. – wszystkie elementy, które można spersonalizować dostosowują się do ich upodobań i przyzwyczajeń.
  2. Użytkownicy mają wszelkie możliwości dostępu do swoich zasobów cyfrowych, mediów, usług, zupełnie jakby przebywali w domu czy w biurze.
  3. Liczne interfejsy człowiek-maszyna (HMI), jak ekrany kontrolujące stan pasów bezpieczeństwa czy ekran tablicy rozdzielczej, przekazują informacje ze świata zewnętrznego poprzez Wi-Fi. Umożliwia to zdalne sterowanie urządzeniami znajdującymi się w domu, takimi jak telewizor, lodówka itp.
  4. SYMBIOZ demonstracyjny, który wyjedzie na drogi przed końcem tego roku, będzie pozwalał na przykład na sprawdzenie za pośrednictwem ekranu na tablicy rozdzielczej i obrazu z kamery 360°, co aktualnie dzieje się w domu, na zmianę ustawienia parametrów ogrzewania, włączenie lub wyłączenie alarmu itd. To tylko niektóre przykłady spośród wielu mobilnych usług nowej generacji Renault „Easy Connect”, które zostaną wdrożone w najbliższych latach.

Zaawansowane możliwości łączności służą również podniesieniu poziomu bezpieczeństwa dzięki przesyłowi danych i komunikacji przychodzącej i wychodzącej do samochodu oraz z samochodu w stronę innych samochodów i infrastruktury drogowej.

  1. Na przykład samochód jest automatycznie ostrzegany o wypadku, niebezpieczeństwie na drodze lub też spowolnieniu ruchu na kilka kilometrów przed miejscem, którego ta informacja dotyczy.
  2. Na autostradzie przejazd przez punkty poboru opłat odbywa się w trybie automatycznym, w sposób, jaki Renault zaprezentowało już w lipcu tego roku przy wykorzystaniu prototypu zapowiadającego samochód demonstracyjny SYMBIOZ.

Od strony technicznej rozwiązanie polega na tym, że samochód otrzymuje informację z infrastruktury drogowej na około kilometr przed bramkami opłaty autostradowej, aby mógł wjechać na pas przeznaczony i przystosowany dla pojazdów autonomicznych. Przed wjazdem w strefę poboru opłat samochód ustala swoje położenie i dostosowuje prędkość, zmniejszając ją zgodnie z ustawionymi znakami drogowymi. Wjazd na wyznaczony pas następuje z prędkością 30 km/h, zaś czujniki utrzymują samochód na środku pasa ruchu.

Renault SYMBIOZ – samochód demonstracyjny stworzony w ramach Open Innovation

Jeszcze przed końcem 2017 roku na drogach publicznych pojawi się samochód demonstracyjny SYMBIOZ, stanowiący zapowiedź autonomicznego samochodu elektrycznego zintegrowanego z otoczeniem, który zostanie wprowadzony do sprzedaży w 2023 roku.

To wybitne osiągnięcie techniczne nie byłoby możliwe bez wprowadzenia nowej organizacji komórki BVC (Brand Vision Concept) w ośrodku badawczo-rozwojowym Technocentre w Guyancourt. Samochód demonstracyjny SYMBIOZ został opracowany przez międzydyscyplinarny zespół pracowników działu konstrukcyjnego i designu we współpracy z wieloma partnerami, zgodnie z zasadą Open Innovation, bardzo cenioną w Grupie Renault.

Partnerzy projektu wnieśli wkład przede wszystkim w następujących dziedzinach:

  1. LG – opracowanie interfejsów człowiek-maszyna i usług mobilnych
  2. Ubisoft – technologie immersyjne
  3. Devialet – system i klimat dźwiękowy w samochodzie
  4. Sanef – komunikacja z infrastrukturą drogową
  5. TomTom – geolokalizacja
  6. IAV – rozwiązania inżynieryjne umożliwiające jazdę autonomiczną.

Przed stworzeniem modelu SYMBIOZ zespół komórki BVC wykonał trzy prototypy, które umożliwiły zatwierdzenie najważniejszych rozwiązań technicznych: Ghost Rider (na bazie Espace) – do testowania systemów jazdy autonomicznej, Road Runner – do układu jezdnego i elektrycznego zespołu napędowego oraz MadMax z systemem jazdy autonomicznej, skonstruowanym na potrzeby tego konkretnego modelu (na bazie Talismana)

Źródła

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • alfK

Nie za duża ta bateria, a zasięg tak samo wirtualny jak samo auto.