SamochodyElektryczne.org

Renault ostatecznie porzuca złącze ładowania Typ 3

Renault „wyciąga” wtyczkę Typ 3, co oznacza definitywną śmierć standardu IEC 62196-2 Typ 3, który komplikował jedynie sytuację we Francji

Renault Zoe - zobacz całą galerię

Firmie Renault dosyć opornie przychodzi standaryzacja ładowania aut elektrycznych. Dobrą informacją jest, że we Francji wreszcie porzucony zostanie standard ładowania IEC 62196-2 Typ 3 na rzecz powszechniejszego i uznanego za docelowy w Europie IEC 62196-2 Typ 2 (VDE-AR-E 2623-2-2) (wcześniejszy wpis). Typ 3 rozpowszechniony był (wyłącznie po stronie terminali ładowania) praktycznie tylko we Francji, nie oferując w istocie żadnych przewag w stosunku do Typu 2, ale za to wprowadzając dodatkowy wymiar niekompatybilności.

Po stronie aut, Renault stosuje Typ 2 już od pewnego czasu - w Zoe od początku, a w Kangoo Z.E. po modernizacji zamiast Typu 1.

Auta Renault mają być od 6 listopada wyposażane we Francji w kabel do ładowania z domowego gniazda z wtyczką Typ 2 (wcześniejszy wpis) oraz w kabel Typ 2 - Typ 2 dla zawodowych terminali ładowania. Wcześniej stosowany był Typ 3 - Typ 2 oraz równolegle sprzedawano garażowe terminale Typ 3.

W praktyce sytuacja ze standardami ładowania we Francji uprości się do poziomu ogólnoeuropejskiego, co wciąż nie oznacza w żadnym stopniu poziomu prostego i łatwego. Terminale Typ 3, oraz przejściówki Typ 3 - Typ 2 powoli wymrą śmiercią naturalną, być może nieco przyspieszoną, jeśli terminale z gniazdami Typ 3 zostaną zastąpione gniazdami Typ 2.

Znacznie dłużej swój żywot w Europie będzie wiódł standard Typ 1 (1-fazowy), który występuje po stronie aut jak i terminali (oraz przejściówek Typ 1 - Typ 2). Na razie do specyfiki europejskiego systemu elektroenergetycznego z 3-fazowymi sieciami nie bardzo chcą się dostosować Japończycy - Nissan i Mitsubishi wszędzie na świecie promują wariant jednofazowy Typ 1 plus prądu stałego CHAdeMO.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.