SamochodyElektryczne.org

Power Japan Plus zapowiada nowy typ akumulatorów

Japońska firma Power Japan Plus dołącza do grona podmiotów, które obiecują nowe, lepsze akumulatory dla pojazdów elektrycznych

Japoński start-up Power Japan Plus współpracujący z Kyushu University zapowiedział nowy typ akumulatorów, które potencjalnie mogłyby trafić także dla pojazdów elektrycznych. Szefem inżynierów japońskiej firmy jest dr Kaname Takeya, który przez 15 z 27 lat kariery zawodowej pracował w Sumitomo Metal Mining Co., firmie będącej głównym dostawcą materiałów elektrodowych dla firmy Panasonic (wcześniejszy wpis). Z komunikatu prasowego wynika, że Takeya ma swój udział w pracach nad akumulatorami NiMH dla Toyoty Prius i litowo-jonowymi stosowanymi w Teslach.

Niestety na tym konkretne wiadomości się kończą, ponieważ Power Japan Plus nie publikuje specyfikacji ogniw. Wiadomo jedynie, że jest to nietypowa topologa, w której obie elektrody są wykonane z węgla (Dual-carbon). Brzmi to dosyć niedorzecznie, ale kwestia wyjaśnia się nieco, gdy zauważymy, że materiałem czynnym jest w tym przypadku także elektrolit. To właśnie elektrolit ma dostarczać jony do anody, a aniony do katody. Możliwe, że różne są separatory, o czym Power Japan Plus milczy.

Niestety, nawet jeżeli tego typu ogniwa, według źródła [2] opatentowane przez Dow Chemical w 1989r., spełnią swoje zadanie, nie będą oferowały wyższych energii właściwych od litowo-jonowych (co jest dosyć zrozumiałe skoro w obu przypadkach ograniczenie stanowi węglowa anoda). Możliwe, że dla Power Japan Plus lepszym obszarem do badań i ewentualnych wdrożeń byłyby ogniwa z dwiema elektrodami krzemowymi.

Wracając do rozwiązania Power Japan Plus, ogniwa mają charakteryzować się wysoką trwałością (rzędu 3 tys. cykli ładowania/rozładowania, ale bez podania ich głębokości, ani wartości prądu) oraz nawet 20-krotnie większą od litowo-jonowych mocą, co przekłada się na krótszy czas ładowania/rozładowania (także tutaj brakuje danych, a ponadto tego typu przewaga konkurencyjna jest zwykle nieprzydatna w pojazdach elektrycznych). Do innych zalet należą łatwa możliwość recyklingu, ponoć niewysokie koszty (możliwość wykorzystania obecnych linii produkcyjnych) i niezawodność oraz dostępność pełnego okna stanu naładowania od 0 do 100%.

Niestety ze skąpych materiałów Power Japan Plus da się zauważyć pewne wady, takie jak sprawność pojemnościowa raczej poniżej 95% oraz wysokie napięcie ogniw rzędu 5 V, które dosyć szybko spada wraz z rozładowaniem.

Wkrótce Power Japan Plus rozpocznie niewielką produkcję ogniw 18650 dla aplikacji medycznych i satelitów. Ewentualną produkcją ogniw dla pojazdów ma zająć się zewnętrzny dostawca, który zakupi licencję.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.