SamochodyElektryczne.org

AutaElektryczne.pl

Postęp wprowadzania samochodów elektrycznych na rynek

Samochody elektryczne jeździły po drogach już ponad 150 lat temu. Czy kiedykolwiek powrócą?

Milburn Light Electric - zobacz całą galerię

Samochody elektryczne jeździły po drogach już ponad 150 lat temu i w swoim czasie niejednokrotnie przewyższały osiągami inne pojazdy (także spalinowe) bijąc rekordy najwyższych prędkości.

Thomas Edison obok elektrycznego samochodu w 1913r. [1]
Thomas Edison obok elektrycznego samochodu w 1913r. [1]

Niestety z różnych względów (głównie ekonomicznych i technologicznych) samochody elektryczne straciły swoją pozycję lidera na rynku motoryzacyjnym i zostały zepchnięte na margines przez samochody spalinowe. Taki stan rzeczy mimo wielu prób wskrzeszenia samochodów elektrycznych utrzymał się po dziś dzień.

Melex MODEL 866 [2] Melex MODEL 866 [2]

Do tej pory dobrze miały się jedynie małe, elektryczne pojazdy użytkowe takie jak wózki golfowe, targowe, czy do obsługi zoo. Ich pozycja jest bardzo silna i niezagrożona gdyż pojazdy te przeznaczone są do poruszania się w obrębie zamkniętych obiektów, gdzie nie występuje problem pokonywania dalekich dystansów i możliwe jest ładowanie akumulatorów w bazie. Ogromną zaletą małych, elektrycznych pojazdów użytkowych jest ich cicha jazda, brak spalin oraz niskie zużycie energii i koszty serwisowania.

Mimo tego, iż samochody elektryczne nie są popularne, w ostatnich latach wiele osób prywatnych, a także niektóre firmy budowały własne prototypowe samochody elektryczne lub przerabiały samochody spalinowe na elektryczne. W Polsce najbardziej znanym i doświadczonym konstruktorem samochodów elektrycznych przerabianych ze spalinowych jest Pan Zbigniew Kopeć, który zbudował niejeden samochód elektryczny.

W latach dziewięćdziesiątych próbę wprowadzenia samochodów elektrycznych na rynek podjęły duże firmy takie jak GM czy Toyota. Wyprodukowały one łącznie ponad 2000 sztuk samochodów elektrycznych przymierzając się do ich masowej produkcji. Niestety projekty te zostały przerwane.

Obecnie sytuacja na rynku motoryzacyjnym zaczyna powoli ulegać zmianie. Silniki spalinowe są obecnie tak dopracowane, że trudno ulepszyć w nich cokolwiek więcej, aby dokonać znaczącego wzrostu wydajności. Ponadto samochody spalinowe muszą radzić sobie z coraz ostrzejszymi normami związanymi z emisją spalin i ekologią. Ponieważ paliwo dla samochodów spalinowych jest dziś rekordowo drogie i prawdopodobnie będzie coraz droższe to coraz bardziej ekonomicznie uzasadnione staje się stosowanie samochodów elektrycznych. Niebagatelne znaczenie ma tutaj także rozwój akumulatorów dzięki nanotechnologii. Akumulatory stają się coraz lżejsze, coraz szybciej można je naładować (nawet w kilka minut) i ze względu na szybko rosnącą produkcję stają się z roku na rok tańsze.

Tesla Roadster Tesla Roadster

Samochody elektryczne są projektowane i produkowane już dziś! W pierwszej kolejności na rynku motoryzacyjnym zaczynają pojawiać się sportowe samochody elektryczne, które legitymują się porównywalnymi lub lepszymi osiągami od spalinowych odpowiedników za tą samą cenę. Przyspieszenia od 0-100 km/h w około 4-5 s i prędkości maksymalne 200 km/h nie są dla tych pojazdów problemem. Segment samochodów sportowych o bardzo dobrych osiągach będzie łatwym łupem dla samochodów elektrycznych.

KillaCycle KillaCycle

W USA pojazdy elektryczne zaczynają robić furorę w wyścigach na 1/4 mili bijąc co kilka miesięcy kolejne rekordy. Pojazdy te sponsorowane są przez firmy produkujące akumulatory podobnie jak niektóre firmy z branży paliwowej sponsorują swoje zespoły wyścigowe. Kto wie, czy za kilka lub kilkanaście lat nie powstaną specjalne serie wyścigowe dla samochodów i motocykli elektrycznych takie jak WRC, Formuła 1 czy MotoGP.

Także na rynku pojazdów użytkowych zaczyna się coś zmieniać, gdyż niedawno zbudowano i rozpoczęto produkcję bardzo dużych elektrycznych pojazdów użytkowych. W pewnych zastosowaniach pojazdy te łatwo wypierają spalinowe ciężarówki i jak każdy widzi nie są to już wózki golfowe.

Nautilus E-30 Nautilus E-30
Mitsubishi i-MiEV Mitsubishi i-MiEV

W najbliższej przyszłości na rynku motoryzacyjnym pojawią się w dużej liczbie małe, miejskie samochody elektryczne o zasięgu poniżej 200 km. Ze względu na cenę akumulatorów pojazdy te będą pierwszymi samochodami elektrycznymi, na jakie będzie mógł pozwolić sobie przeciętny człowiek. Wszystko wskazuje na to, że samochody te będą bardzo korzystne ekonomicznie dla ludzi i firm poruszających się w obrębie miast.

Najpopularniejsze samochody spalinowe średniej i wyższej klasy zostaną zastąpione samochodami elektrycznymi dopiero w nieco dalszej przyszłości.

BYD E6 BYD E6

Powodem jest to, iż w tego typu pojazdach należy zastosować większą liczbę akumulatorów, aby wydłużyć zasięg do przynajmniej 300 lub 400 km, a to przekłada się na cenę grubo powyżej 100 000 zł. Pierwsze przełomowe modele w tych segmentach rynku będą pojawiać się od roku 2010, na który to rok zapowiedziano wiele premier i wdrożeń do produkcji.

Niewątpliwie samochody i ciężarówki (TIRy) spalinowe dalekiego zasięgu będą przez długi czas najlepszym środkiem transportu nawet przy wysokich cenach paliwa. Ale i w tym segmencie za kilka lub kilkanaście lat zaczną się zmiany wraz z rozbudowaniem infrastruktury do ładowania akumulatorów (stacji ładowania dużych mocy) i wprowadzeniem do produkcji na masową skalę akumulatorów o krótkim czasie ładowania (np. pakiety Altairnano 250 kWh można naładować w ciągu 15 minut dysponując mocą 1 MW). Obecnie w Chinach jedna z największych firm produkujących akumulatory Thunder Sky już dziś posiada w ofercie autobusy elektryczne zdolne zabrać na pokład kilkudziesięciu pasażerów i pokonać 350 km na jednym ładowaniu.

Podsumowując należy stwierdzić, że dziś samochody elektryczne są na marginesie, jednak sytuacja gospodarcza, dbanie o ekologię i niewątpliwy rozwój w dziedzinie akumulatorów powodują, że z roku na rok stan ten będzie ulegać zmianie. W pierwszej kolejności samochody elektryczne będą trafiać do klientów o grubym portfelu, którzy będą chcieli posmakować osiągów, jakie dają sportowe samochody elektryczne. Równolegle na rynku pojawiać będą się różne małe, miejskie auta elektryczne. W kolejnych latach na rynku pojawią się w przystępnej cenie samochody klasy średniej i będzie to punkt zwrotny historii. Po rozbudowaniu infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych do odpowiedniego poziomu może okazać się, że samochody elektryczne staną się najbardziej ekonomicznie uzasadnionym środkiem transportu i wyprą bezpowrotnie samochody spalinowe.

Źródła

Komentarze (3)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • Norbias

Dźwięk Tesli Roadster jest Piękny taka suszarka :D dla mnie to jest wręcz coś pięknego bo innego od spalinowego :D
  • the_foe

elektryczny woz podbije najpierw rynek wozow sportowych gdzie cena nie odstrasza. Wozy sportowe spalinowe maja duzy problem z przekladnia. Zastosowanie automatycznej zmniejsza dynamike pojazdu, zastosowanie reczniej wymaga sporych umiejetnosci w prowadzeniu. W elektrycznym wozie sportowym nie ma przekladni, nie musimy dbac o najwyzszy moment obrotowy (bo silnik elektryczny ma go w praktyce na kazdych obrotach), nie musimy dostosowyac biegu. Praktycznie "mowi" pojazdowi ile chcemy jechac i on to robi z maksymalnie krotkim czasie. To jest esencja samochodu sportowego. Niektorzy mowia ze samochod bez ryku z rury to nie moze byc samochod sportowy. Glupie. Jesli ktos to na prawde to kocha wystraczy zamontpwac odpoiwedni sprzet naglosnieniowy podlaczony do pedalu gazu...
  • ceglak

No i pięknie, niech się wprowadzają.:)