SamochodyElektryczne.org

Ponad 100 lat temu Studebaker Electric jeździł pod Kapitolem USA

Ponad 100-lat temu pojazdy elektryczne woziły najważniejszych ludzi w USA podziemnym tunelem pomiędzy Kapitolem, a budynkiem senatu

Studebaker Electric (1908) "To and Fro" Carry-All - zobacz całą galerię
Studebaker Electric (1908) "To and Fro" Carry-All Studebaker Electric (1908) "To and Fro" Carry-All

W ostatnim czasie na światło dzienne wyszła ciekawa historia dwóch pojazdów elektrycznych sprzed ponad 100-lat, które woziły amerykańskich polityków podziemnym tunelem pomiędzy Kapitolem Stanów Zjednoczonych, a budynkiem senatu Russell Senate Office Building. Politycy chętnie korzystali z tuneli (ówcześnie zelektryfikowano jedynie ten w kierunku senatu, o długości około 300 m), głównie z uwagi na gorące lato i śnieżne zimy, a pewnie przy okazji dla bezpieczeństwa i aby unikać dziennikarzy. Zastosowanie EV było jedynym rozwiązaniem z uwagi na brak spalin.

Pojazdy Studebaker Electric "To and Fro" Carry-All z 1908r. były dosyć specyficzne i kosztowały dwa razy tyle ile przeciętne pojazdy elektryczne (2.944 USD). Wyprodukowano dwa egzemplarze (nazwane Peggy i Tommy). Pojazdy miały 12-miejsc, w tym dwa dla kierowcy, skierowane przeciwnie do siebie, aby po przesiadce można było jechać w drugą stronę bez zawracania w wąskim tunelu. Napęd stanowił silnik prądu stałego firmy Westinghouse na napięcie 72 V. Prędkość maksymalna dochodziła do 25 km/h.

Automobile były używane przez 7 lat od 1909r. do 1916r. (nawet 225-razy dziennie), kiedy to zdecydowano się na kolejkę elektryczną. Po 20-letnim leżakowaniu w magazynie, w 1939r. zostały sprzedane za 35 USD. Dalsza historia była różna. Peggy został odrestaurowany w Studebaker Museum. Tommy niekiedy pojawiał się na wystawach.

Niedawno Tommy został odrestaurowany i przygotowany do jazdy, wygrywając konkurs HVA National Automotive Heritage podczas the Elegance at Hershey 2017.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.