SamochodyElektryczne.org

Polskie elektrobusy odwiedzają w ramach testów kolejne miasta

Autobusy elektryczne polskich producentów odwiedzają w ramach testów kolejne miasta w kraju i za granicą

AMZ City Smile CS10E - zobacz całą galerię

Autobusy elektryczne polskich producentów odwiedzają w ramach testów kolejne miasta w kraju i za granicą. Aktualnie firma AMZ Kutno udostępnia model City Smile CS10E firmie Warbus w Gdańsku. Wcześniej pojazd był demonstrowany w Jaworznie. Według źródła [2] zainteresowanie elektrobusem AMZ jest na tyle duże, że przewoźnicy muszą na testy czekać w kolejce. Cena City Smile CS10E ma wynosić 1,3 mln zł.

Solaris Urbino 8,9 LE electric Solaris Urbino 8,9 LE electric

Testy Urbino 8,9 LE electric kontynuuje również firma Solaris, która najpierw przeprowadziła turnee po kraju, a obecnie testuje pojazd w Hamburgu. Niewielki elektrobus posłużył do przewożenia pasażerów z terminalu do samolotów na Lotnisku Hamburg.

Na razie jednak brak jest doniesień, aby któryś z pojazdów znalazł pierwszego nabywcę. Jedynym znanym polskim autobusem elektrycznym, który został sprzedany pozostaje zatem Solaris Urbino 12 electric (wcześniejszy wpis), który w przyszłym roku ma zostać dostarczony do klienta z Niemiec.



Komunikat prasowy firmy Solaris Bus & Coach S.A. [1]

Lotnisko Hamburg testuje elektrycznego Solarisa

Urbino 8,9 LE electric, odbywający "testowe turnee" po całych Niemczech, zawitał do Hamburga. Na lotnisku hanzeatyckiego miasta elektryczny Solaris potwierdził swoje zalety w obsłudze naziemnej, przewożąc pasażerów z terminalu do samolotu. Doświadczenie zyskane podczas testów pojazdu przez Special Transport and Ramp Services GmbH & Co. KG (STARS), spółkę córkę Lotniska Hamburg (Hamburg Airport), polski producent wykorzysta by jeszcze lepiej dopasować swój produkt do potrzeb przewoźników działających na lotniskach.

Ochrona środowiska to jeden z niezaprzeczalnych filarów Lotniska Hamburg, wokół którego koncentruje się działalność firmy. Od lat w jego flocie znajdują się autobusy napędzane gazem, zarówno CNG), jak LPG, w tym 6 Solarisów Urbino 12 CNG używanych na płycie lotniska oraz na liniach z parkingów do terminali. Testując Solarisa Urbino electric STARS sprawdza możliwość jego zastosowania w specyficznych warunkach hamburskiego portu lotniczego.

- Świadome podejście do energii jest dla nas niezwykle ważne. Przede wszystkim stawiamy na alternatywne źródła napędu: wodór, energię elektryczną i gaz. Zdaniem ekspertów taki zestaw gwarantuje niezawodną mobilność najbardziej sprzyjającą środowisku naturalnemu - mówi Michael Eggenschwiler, Prezes Zarządu Hamburg Airport.

Jens Ludwigkeit, Dyrektor Zarządzający w Solaris Deutschland GmbH przedstawiając autobus powiedział: Testując Solarisa Urbino electric, Lotnisko Hamburg i STARS, poddaje testom najnowocześniejszą technologię elektrycznego transportu pasażerskiego. Cieszymy się, że doświadczenie płynące z tej próby posłuży do dalszego rozwoju naszych przyjaznych środowisku pojazdów.

Solaris Urbino electric swoją premierę świętował w 2011 roku. Testowany w Hamburgu autobus o długości 8,9 metra wyposażony jest w silnik elektryczny o mocy 120 kW. Nowatorska klimatyzacja z wbudowaną pompą ciepła CO2 zapewnia przyjemne ciepło w pojeździe przy minimalnym poborze energii. Solaris Urbino electric dostępny jest również w wersji 12-metrowej. W przygotowaniu znajduje się wersja przegubowa.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.