SamochodyElektryczne.org

Od 2021r. modele Audi i Porsche na wspólnej platformie systemowej PPE

Nowe samochody elektryczne Audi i Porsche wprowadzane od od 2021r. będą bazowały na wspólnej Elektrycznej Platformie Premium (PPE)

Porsche Mission E Cross Turismo - zobacz całą galerię

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami (wcześniejszy wpis), Audi i Porsche należące do Grupy Volkswagena, opracowują od blisko roku wspólną platformę systemową dla nowych samochodów elektrycznych. Nowe rozwiązanie, które ma umożliwić opracowywanie i produkcję trzech rodzin modelowych aut nazywa się Premium Platform Electric (PPE) – Elektryczna Platforma Premium.

Modele bazujące na PPE będą oferowane od 2021r. Oznacza to, że na razie obie marki wdrażają EV własnymi środkami i dopiero kolejne modele będą korzystały z rozwiązań docelowych.

Audi w swoim komunikacie prasowym dodaje, że będzie stosować także platformę MEB Volkswagena, którą Volkswagen zamierza stosować głównie do budowy EV przystępnych cenowo.

Komunikat prasowy firmy Audi [1]

Porsche i Audi wspólnie rozwijają architekturę elektrycznych samochodów

  1. Przewodni projekt przyszłości: architektura PPE
  2. Trzy rodziny modelowe wariantów z wyżej i niżej zawieszoną karoserią
  3. Dzięki współpracy, nowe rozwiązanie szybko znajdzie się na rynku i będzie bardziej konkurencyjne

Ingolstadt, 15 lutego 2018 r. Wspólna ofensywa Porsche i Audi w zakresie mobilności elektrycznej rozpoczęła się dziesięć miesięcy temu. Teraz, obaj producenci pojazdów segmentu premium pogłębiają współpracę nad rozwojem tej dziedziny i nadają jej konkretny wymiar. Jej rezultatem ma być pionierska architektura Premium Platform Electric (PPE) – Elektryczna Platforma Premium. Dzięki temu projektowi, zarówno Porsche jak i Audi chcą wspólne kształtować mobilność jutra, a w przyszłości razem wprowadzać samochody elektryczne na rynek.

Dzięki efektywnemu, wspólnemu wykorzystywaniu potencjału rozwojowego, obie supernowoczesne marki tworzą przestrzeń w której pracują nad elektryfikacją, cyfryzacją, autonomiczną jazdą oraz udoskonalaniem wysoce wydajnych napędów konwencjonalnych. „Gdybyśmy sami musieli uporać się ze stojącymi przed nami zadaniami, to koszty byłyby wyższe o około 30 procent” – mówi Oliver Blume, prezes zarządu Porsche AG. Rupert Stadler, prezes zarządu AUDI AG, dodaje: „PPE, to dla nas kluczowy projekt przyszłości. Właściwości, zerowa emisja i opłacalność, to idealne połączenie, które mogło się zrodzić dzięki wyjątkowej w branży motoryzacyjnej współpracy. 1+1 daje w tym przypadku 3.”

Dla wspólnego przedsięwzięcia, które ma stworzyć trzy rodziny modelowe, uruchomiono biura konstrukcyjne w Ingolstadt i Weissach. Dwa z trzech planowanych projektów pojazdów, z których każdy obejmuje modele obu producentów, są prowadzone przez Audi, a jeden przez Porsche. Do prac włączyło się blisko 550 konstruktorów Audi i 300 inżynierów Porsche, a tendencja jest rosnąca. Konstruktorzy wymieniają się - dwa dni w tygodniu spędzają w partnerskim biurze konstrukcyjnym.

Dzięki nowej architekturze, Audi i Porsche będą mogły optymalnie wykorzystywać zalety pojazdu o napędzie czysto elektrycznym – na przykład w zakresie wyposażenia, rozstawu osi czy przestrzeni. Równocześnie architektury są tak elastyczne, że w ramach jednej rodziny modelowej będą mogły powstawać pojazdy zarówno z niskim, jak i z wysokim zawieszeniem, czyli SUV-y i limuzyny. Pierwsze modele zbudowane na platformie PPE planowane są na koniec 2021 roku. Wcześniej, w 2018 i 2019 roku, na rynku pojawią się seryjnie produkowane modele e-tron i Mission E – czyli pierwsze w pełni elektryczne pojazdy obu marek premium.

Gama produktów Audi staje się coraz bogatsza. Przyszłość marki wyznaczać będą takie rozwiązania jak: MEB (Modułowy System Elektryczny - rozwijany wciąż przez koncern VW), PPE, dwie konwencjonalne, zmodernizowane architektury oraz nowe idee powstające w dziale pojazdów sportowych. Transformacja przedsiębiorstwa, która już się rozpoczęła, sprawia, że moce i środki finansowe wykorzystywane są dokładnie tak, jak powinny.

„Z ekonomicznego i technicznego punktu widzenia jesteśmy wśród konkurencji w ścisłej czołówce” – Rupert Stadler jest tego pewien. „Współpraca przebiega nadzwyczaj dobrze, a wyraźnie oddzielone, charakterystyczne dla danej marki właściwości produktu, to nasz najwyższy priorytet. Audi, jeszcze lepiej niż kiedykolwiek dotąd wykorzystuje swe szanse na polu kreowania stylistyki, architektury wnętrza i interfejsu użytkownika, tak, by tworzyć niepowtarzalne pojazdy.”

Źródła

  • [1] Audi audi.press-bank.pl

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.