SamochodyElektryczne.org

Nowy Solaris Urbino 12 electric

Solaris zaprezentował nowy 12-metrowy autobus elektryczny Urbino 12 electric, który w niedalekiej przyszłości trafi do pierwszych klientów

Solaris Urbino 12 electric - zobacz całą galerię

Solaris, zgodnie z zapowiedzią (wcześniejszy wpis), zaprezentował na targach Busworld 2015 nową generację autobusu elektrycznego o długości 12-metrów Solaris Urbino 12 electric. Pojazd prezentuje się świetnie, a dzięki ulepszeniom jak na przykład szersze drzwi ma być też wygodny w użytkowaniu.

Do napędu służy teraz oś napędowa ZF AVE 130 III generacji z dwoma silnikami o mocy 125 kW każdy. Solaris oferuje także szeroki zakres wariantów pakietów akumulatorów - od 60 do 240 kWh. Część z nich dostępna jest z ogniwami o wysokich energiach właściwych, inne o możliwości szybkiego doładowywania. Solaris jest też bardzo elastyczny w dziedzinie systemów ładowania - przewodowego, dachowego przez specjalny pantograf, czy bezstykowego.

Producent nie ujawnia w komunikacie prasowym dostawcy akumulatorów litowo-jonowych. Niewykluczone, że nadal stosowane są ogniwa A123 Systems, co z pewnością byłoby dla producenta niewygodne, z uwagi że jest to spółka należąca do chińskiej firmy Wanxiang.

Solaris Urbino 12 electric Solaris Urbino 12 electric
Solaris Urbino 12 electric Solaris Urbino 12 electric

Fragment komunikatu prasowego firmy Solaris Bus & Coach [1]

Kolejne premiery firmy Solaris. Nowe Urbino 12 electric oraz Urbino 12 LE na targach Busworld Kortrijk

Nowy Solaris Urbino 12 electric

Bezemisyjne Urbino 12 electric w nowym designie stanowi najbardziej nowatorską pozycję w ofercie polskiego producenta. Pojazd jest wynikiem połączenia zalet najnowszych autobusów Solarisa, takich jak lekka i trwała konstrukcja, technika budowy skin-on-skin czy ergonomicznie rozplanowana przestrzeń pasażerska, z niezwykle cichym i ekologicznym napędem.

Szkielet nowego Urbino 12 electric wykonany jest ze stali nierdzewnej. Jego niska waga wraz z wysoką trwałością stanowią doskonałą bazę dla niezawodnego i zużywającego niewiele energii autobusu elektrycznego. W celu dopasowania konstrukcji do wymagań, jakie stoją przed tak zaawansowanym technicznie pojazdem, z tyłu autobusu zainstalowano dodatkowo profil stalowy, chroniący baterie przed skutkami ewentualnej kolizji czy uderzenia.

Prezentowana na targach jednostka została wyposażona w baterie Solaris high energy o pojemności 240 kWh, które spełniają najnowsze, niezwykle rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Podzielone są one na 6 pakietów, z których każdy wynosi 40 kWh. Baterie o pojemności 160 kWh umieszczono z tyłu pojazdu, a pozostałych 80 kWh zainstalowano na dachu, nad pierwszą osią. Taki rozkład baterii gwarantuje odpowiednie rozłożenie nacisków na obie osie i dodatkowo umożliwia zwiększenie przestrzeni pasażerskiej.

W 12-metrowym elektrycznym Solarisie została zamontowana innowacyjna oś elektryczna, w którą wbudowane są dwa niezależne silniki elektryczne o maksymalnej mocy 2 x 125 kW. Rozwiązanie to pozwala na lepsze wykorzystanie wnętrza pojazdu, a także obniża jego masę. Najwyższej klasy osprzęt elektryczny oraz oś elektryczna zapewniają cichą, płynną i pozbawioną drgań jazdę, przez co autobus doskonale sprawdza się w warunkach miejskich, również przy dużej liczbie stojących pasażerów.

Nowe Urbino 12 electric wyposażono w innowacyjny system ładowania pantografowego oraz standardowe złącze plug-in. Pierwsze z rozwiązań o mocy do 450 kW gwarantuje szybkie doładowanie baterii na trasie, natomiast popularna „wtyczka” służy do uzupełnienia baterii w zajezdni w czasie nocnej przerwy. Solaris oferuje więcej konfiguracji w tym zakresie. W autobusach elektrycznych polskiego producenta można zainstalować także indukcyjny system ładowania. Ponadto te wersje autobusów elektrycznych, które są ładowane poprzez system plug-in, można dodatkowo doposażyć w ładowarkę montowaną na dachu, która zwiększa operacyjność pojazdu.

Nowoczesna stylistyka, do której Solaris zdążył już przyzwyczaić swoich klientów, znalazła zastosowanie również w segmencie autobusów elektrycznych. Dynamicznie zarysowana linia nadwozia Urbino 12 electric nadaje pojazdowi wyrazistości, wręcz sportowego charakteru. Odmieniony design ma jednak przede wszystkim wpływać na parametry funkcjonalne. Istotnym celem wprowadzonych zmian było zwiększenie komfortu podróżowania. Takie elementy jak szerokie drzwi, które ułatwiają wsiadanie i wysiadanie (wysokość wejścia wynosi 320 mm przy wszystkich drzwiach), przestronne okna, LED-owe oświetlenie wnętrza, a do tego 33 miejsca siedzące, z czego aż 16 z niskiej podłogi, sprawiają, że nowy Solaris staje się synonimem jakości i komfortu.

Ten nowoczesny pojazd, dzięki swojej unikalnej stylistyce, ponadprzeciętnym osiągom, niskim kosztom użytkowania oraz nieograniczonym możliwościom operacyjnym, jest idealną odpowiedzią na rosnące potrzeby dynamicznie rozwijających się aglomeracji. Użytkowanie nowego Urbino 12 electric daje mieszkańcom czysty, głęboki „oddech”, a operatorom gwarantuje średnio trzy razy niższe koszty eksploatacyjne.

Źródła

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • Musti

Firma rozwija swoją technologię elektrycznych autobusów w dużej mierze dzięki wygranym przetargom. Co prawda dzięki po trosze ustawionym przetargom, ale chyba wielu marzy o Polsce w której interes polskich przedsiębiorców będzie ważniejszy od napełniania kieszeni obcym narodowościom. Tam gdzie to jest racjonalnie uzasadnione powinniśmy wpierać nasz przemysł, zamiast szukać oszczędności poprzez krótkowzroczność, i nie dostrzeganiu korzyści płynących ze wspierania polskiego interesu.