SamochodyElektryczne.org

Nissan zamierza oferować stacjonarne magazyny energii wspólnie z Eaton

Eaton opracuje stacjonarne magazyny energii dla częściowo zużytych akumulatorów litowo-jonowych, pochodzących z aut elektrycznych Nissana

Nissan Leaf 2016 - zobacz całą galerię

Nissan i Eaton łączą siły i wspólnie zamierzają wprowadzić na rynek stacjonarne magazyny energii, złożone z częściowo zużytych akumulatorów litowo-jonowych, pochodzących z samochodów elektrycznych. Ponowne użycie akumulatorów, które nie powinny przedwcześnie kończyć życia w recyklingu, potencjalnie zaowocować może bardziej przystępnymi cenowo magazynami energii.

Komunikat prasowy firmy Nissan [2]

Nissan i Eaton opracowują system wtórnego wykorzystania akumulatorów

  1. Nissan i Eaton wspólnie pracują nad systemem ponownego wykorzystania akumulatorów zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju
  2. Komunikat o nawiązaniu współpracy jest kolejnym potwierdzeniem zaangażowania Nissana w realizację celów omawianych na COP21 – paryskiej konferencji klimatycznej w 2015 r.
  3. Nissan buduje drogę ku przyjaznej dla środowiska, bezemisyjnej przyszłości dla swoich klientów i dla przyszłych pokoleń

PARYŻ, 8 grudnia 2015 r. Nissan poinformował dziś o nawiązaniu przełomowej współpracy partnerskiej z firmą Eaton specjalizującą się w zarządzaniu energią. Celem partnerstwa jest wykorzystanie akumulatorów z samochodów elektrycznych do łagodzenia skutków zmian klimatu jeszcze przez długi czas po zakończeniu eksploatacji samego pojazdu.

Nissan i Eaton połączą swoje doświadczenie w dziedzinie akumulatorów litowo-jonowych i energoelektroniki, aby zaoferować niezawodne i konkurencyjne kosztowo technologie przechowywania energii i zarządzania jest wykorzystaniem.

Współpraca będzie koncentrować się na budowie komercyjnie efektywnych modułów magazynowania energii i sterowania jej zużyciem, w których możliwe będzie proekologiczne, wtórne wykorzystanie akumulatorów litowo-jonowych Nissana wymontowanych ze zużytych pojazdów. Dzięki odpowiednio ponad 70‑letniej tradycji w produkcji pojazdów elektrycznych oraz ponad 50‑doświadczeniu w energoelektronice firmy Nissan i Eaton mogą z powodzeniem podjąć się tego wyzwania.

Robert Lujan, globalny dyrektor ds. samochodów elektrycznych w firmie Nissan, powiedział: „Akumulatory jako urządzenia do magazynowania energii mają znacznie dłuższą żywotność niż sam samochód. Wprowadzenie na rynek komercyjnie efektywnego rozwiązania wymaga nie tylko odpowiedniej technologii akumulatorowej Nissana, ale także doświadczenia w dziedzinie zarządzania energią, układów sterujących i integracji, którymi dysponuje Eaton. Ta współpraca jest pierwszym krokiem do zbudowania realnie działającego systemu dla naszych klientów już w niedalekiej przyszłości”.

Pierwszy zainstalowany moduł będzie składał się z akumulatorów wymontowanych z Nissanów LEAF, bezprzerwowych zasilaczy (UPS) firmy Eaton oraz ogniw fotowoltaicznych. Będzie to samodzielny moduł magazynowania i kontrolowania energii, umożliwiający klientom zarządzanie zużyciem i podażą energii, zarówno w trybie niezależnym, jak i po podłączeniu do sieci elektroenergetycznej.

Moduły magazynowania i sterowania będą stanowiły przestępne cenowo i długofalowe rozwiązanie pozwalające na wykorzystanie czystej energii. Przyczynią się one do upowszechnienia instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii oraz poprawy stabilności i wydajności sieci elektroenergetycznych.

„W naszych zakładach produkcyjnych na całym świecie od lat produkujemy własne akumulatory. Teraz będziemy mogli wydłużyć czas ich eksploatacji, a tym samym ograniczyć zapotrzebowanie na dodatkowe zasoby naturalne niezbędne do produkcji nowych akumulatorów” – podkreślił Lujan.

Cyrille Brisson, wiceprezes ds. marketingu, Eaton Electrical EMEA: „Te systemy rzeczywiście ułatwią wprowadzenie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych na szerszą skalę, dając ludziom większą kontrolę nad możliwością dostarczania energii i jej zużywaniem”.

„Wśród licznych zalet takiego urządzenia można wymienić ciągłość dostaw, poprawę stabilności i efektywności sieci elektroenergetycznych, unikanie poboru energii w okresach obowiązywania szczytowej taryfy oraz zmniejszenie uzależnienia od drogich paliw, takich jak olej opałowy, w okresach awarii sieci lub niedoborów zasilania”.

Komunikat o współpracy został ogłoszony w trakcie Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP21), na potrzeby której Sojusz Renault-Nissan dostarczył flotę 200 w 100% elektrycznych samochodów, w tym bestsellerowych modeli Nissan LEAF.

Firma Nissan po raz kolejny zademonstrowała swoje zaangażowanie we wprowadzanie technologii prowadzących do stworzenia bezemisyjnej przyszłości. Nowy Nissan LEAF 30 kWh oferuje zasięg zwiększony do 250 km na jednym ładowaniu, co w przypadku przeciętnego użytkownika oznacza wydłużenie czasu eksploatacji pojazdu bez konieczności ładowania o jeden dzień w tygodniu.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.