SamochodyElektryczne.org

AutaElektryczne.pl

Nissan IMx Concept zadebiutował na wystawie Tokyo Motor Show 2017

Nissan IMx Concept wybiega w przyszłość o kilka lat łącząc zasięg 600 km, potężny napęd trakcyjny 4x4 o mocy 320 kW oraz funkcje autonomicznej jazdy

Nissan IMx Concept - zobacz całą galerię

Nissan, zgodnie z zapowiedzią (wcześniejszy wpis), zaprezentował na targach Tokyo Motor Show 2017 model koncepcyjny IMx Concept. Auto klasyfikowane jako crossover posiada dwa silniki trakcyjne (po jednym na oś) oraz całkiem sporo mocy, bo aż 320 kW i 720 Nm momentu obrotowego.

Pojemność pakietu akumulatorów nie została ujawniona, ale Nissan twierdzi, że energii wystarczy na nawet 600 km jazdy. Nawet jeżeli w najgorszym przypadku jest to jakiś niedorzecznie optymistyczny cykl testowy, realnie nie powinno być problemów z przejechaniem powiedzmy 400 km.

I to w zasadzie tyle konkretów, bowiem Nissan IMx Concept to model koncepcyjny, zwiastujący jedynie nadchodzącą, nową platformę systemową. Auto nafaszerowano elektroniką i funkcjami autonomicznej jazdy, algorytmami sztucznej inteligencji i innymi wynalazkami, które z biegiem czasu mają trafiać na rynek.

Nissan IMx Concept Nissan IMx Concept
Nissan IMx Concept Nissan IMx Concept
Nissan IMx Concept Nissan IMx Concept
Nissan IMx Concept Nissan IMx Concept
Nissan IMx Concept Nissan IMx Concept
Nissan IMx Concept Nissan IMx Concept
Nissan IMx Concept Nissan IMx Concept
Nissan IMx Concept Nissan IMx Concept
Nissan IMx Concept Nissan IMx Concept
Nissan IMx Concept Nissan IMx Concept
Nissan IMx Concept Nissan IMx Concept
Nissan IMx Concept Nissan IMx Concept
Nissan IMx Concept Nissan IMx Concept

Komunikat prasowy firmy Nissan [10]

Nissan prezentuje bezemisyjny samochód koncepcyjny IMx na Salonie Samochodowym w Tokio

W pełni elektryczny, w pełni autonomiczny samochód koncepcyjny zapowiada przyszłość rozwoju inteligentnej mobilności Nissana

Nissan IMx, w pełni elektryczny koncepcyjny crossover z funkcją jazdy autonomicznej i zasięgiem ponad 600 kilometrów, został zaprezentowany na Salonie Samochodowym w Tokio.

Innowacyjny samochód koncepcyjny jest zapowiedzią przyszłości inteligentnej mobilności Nissana, czyli podejścia firmy do zmian w zakresie zasilania i prowadzenia pojazdów oraz ich integracji ze społeczeństwem. IMx został zaprojektowany jako wzmocnienie połączenia między samochodem i kierowcą — jako niezawodny partner, który zapewnia bezpieczniejszą, wygodniejszą i bardziej satysfakcjonującą jazdę.

Oferując bezprecedensową radość z jazdy i możliwość wyboru jej trybu, Nissan IMx może zmienić codzienne życie kierowców.

„Bezemisyjny koncepcyjny crossover IMx jest zapowiedzią przyszłych kierunków rozwoju inteligentnej mobilności Nissana” — powiedział Daniele Schillaci, wiceprezes zarządu ds. globalnego marketingu i sprzedaży w dziale samochodów bezemisyjnych i akumulatorów. „Poprzez inteligentną mobilność Nissan stara się zmieniać sposób komunikacji między ludźmi i samochodami, a także interakcje między samochodami i społeczeństwem w bliższej i dalszej przyszłości”.

Więcej radości z jazdy: inteligentna jazda według Nissana

Podstawą technologiczną IMx jest przyszła wersja systemu jazdy autonomicznej ProPILOT. Po wybraniu trybu jazdy ProPILOT system chowa kierownicę w desce rozdzielczej i rozkłada wszystkie fotele, aby kierowca i pasażerowie mieli więcej przestrzeni i mogli bardziej zrelaksować się w czasie podróży. W trybie manualnym kierownica wysuwa się, fotele wracają do normalnego położenia, a za prowadzenie pojazdu znów odpowiada kierowca.

Wygoda i przyjemność jazdy samochodem elektrycznym: inteligentna energia według Nissana

Koncepcyjny i bezemisyjny Nissan IMx jest oparty na nowej platformie samochodów elektrycznych Nissana, zaprojektowanej pod kątem maksymalizacji efektywności. Charakteryzuje się ona zupełnie płaską podłogą, co przekłada się na obszerność kabiny i poprawę dynamiki jazdy. Dzięki niskiemu środkowi ciężkości zawieszenie oferuje znakomite właściwości jezdne, zwłaszcza jak na segment crossoverów.

Źródłem przyjemności z jazdy jest także mocny, a jednocześnie cichy zespół napędowy. IMx jest wyposażony w dwa silniki elektryczne dużej mocy, które napędzają wszystkie koła pojazdu. Łącznie generują one 320 kW mocy i aż 700 Nm momentu obrotowego. Źródłem energii jest akumulator o dużej pojemności, którego konstrukcję dopracowano pod kątem zwiększenia gęstości energetycznej. Nowy akumulator pozwala na przejechanie ponad 600 kilometrów na jednym ładowaniu, co oznacza możliwość swobodnego podróżowania na długich trasach.

Część infrastruktury społecznej: inteligentna integracja według Nissana

Nissan IMx może wnieść bezprecedensowy wkład w budowę infrastruktury społecznej. Na przykład po zawiezieniu właściciela na lotnisko IMx może sam zaparkować się w miejscu umożliwiającym podłączenie się do sieci elektroenergetycznej i działać jako wirtualna elektrownia, oddając nadwyżkę prądu do sieci. Funkcja ta jest rozszerzeniem koncepcji wykorzystywania samochodu jako źródła energii dla domów mieszkalnych i innych budynków. Po powrocie właściciela IMx będzie czekał na niego przed terminalem i odwiezie go do domu. Cały proces odbywa się sprawnie, między innymi dzięki zwiększonej pojemności akumulatora i technologiom podłączania samochodów do internetu, takim jak Seamless Autonomous Mobility.

Nowe koncepcje stylistyczne samochodów elektrycznych na miarę ery jazdy autonomicznej

Dotychczas samochody były projektowane z wyraźnym wyodrębnieniem nadwozia i wnętrza. Nadwozie ma dawać poczucie ochrony przed zagrożeniami z zewnątrz, natomiast wnętrze tworzy klimat pomagający kierowcy w skupieniu się na prowadzeniu pojazdu.

To podejście najprawdopodobniej zmieni się wraz z pojawieniem się w pełni autonomicznych pojazdów. Projektanci Nissana starali się tak urządzić wnętrze IMx, aby stworzyć wrażenie otwartości przy zachowaniu poczucia prywatności. Tak oto powstała przestrzeń stanowiąca pomost między wnętrzem i elementami zewnętrznymi pojazdu.

Projektanci chcieli także podkreślić kluczowe cechy samochodów elektrycznych — ciszę i wysoką kulturę pracy podzespołów oraz wrażenie lekkości i dynamiki wynikające z potężnego zapasu mocy. Ich inspiracją były japońskie koncepcje ma, czyli poczucia przestrzeni i czasu, oraz wa, czyli harmonii. Połączenie tych pojęć wyraża koegzystencję pozornie sprzecznych koncepcji „bezruchu” i „ruchu”.

Stylistyka nadwozia: podkreślenie unikatowych cech samochodów elektrycznych

Minimalistyczne i sportowe wzornictwo elektrycznego IMx nawiązuje do charakterystycznych rozwiązań stylistycznych typowych dla Nissana, takich jak przedni pas z motywem litery V czy wyraźnie zarysowana, wznosząca się linia boczna, biegnąca od maski silnika po tył samochodu. Szerokie płaszczyzny wyraźnie wyprofilowanych przednich błotników rozpoczynają się przy kracie wlotu powietrza i płynnie przechodzą w boki nadwozia, dając wrażenie warstwowej konstrukcji.

Cynobrowe akcenty silnie kontrastują z perłową bielą nadwozia. Takie zestawienie jest inspirowane uramasari, czyli pięknem i ekstrawagancją wewnętrznej strony tradycyjnego japońskiego kimono.

Stylistyka wnętrza: przestronne, minimalistyczne, sprzyjające relaksowi

Wnętrze IMx pozostaje wierne podstawowej koncepcji przestrzeni, którą można odnaleźć w tradycyjnym japońskim domu, czyli poczucia otwartości.

Panoramiczny panel wskaźników z ekranem OLED wyświetla w tle widok otoczenia pojazdu. Osobny wyświetlacz imitujący drewno z widocznym rysunkiem słojów jest umieszczony pod panelem wskaźników i otacza kabinę, sięgając również na boki drzwi. Dzięki niemu osoby podróżujące samochodem mają poczucie kontaktu z otoczeniem, podobnie jak przez tradycyjne japońskie ściany z papieru shoji.

Geometryczny wzór katanagare na fotelach został delikatnie wycięty laserem. Zagłówki z wzorem inspirowanym japońską drewnianą układanką kumiki są wykonane z miękkiego silikonu nałożonego na ramę wydrukowaną na drukarce 3D.

Układ sztucznej inteligencji umożliwia sterowanie panelem wskaźników za pomocą gestów i ruchu oczu. Intuicyjny interfejs pozwolił wyeliminować wiele fizycznych przełączników i elementów sterowania, dzięki czemu kabina IMx jest nie tylko prosta stylistycznie, ale także wysoce efektywna i niezwykle komfortowa.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.