SamochodyElektryczne.org

Nissan i Enel zapowiadają spory projekt demonstracyjny V2G w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii ruszy wkrótce projekt pilotażowy z zakresu V2G z udziałem 100 samochodów elektrycznych Leaf i e-NV200

Infrastruktura ładowania Enel - zobacz całą galerię

Przy okazji ogłoszenia wprowadzenia na rynek stacjonarnych magazynów energii xStorage (wcześniejszy wpis), Nissan zapowiedział też duży projekt pilotażowy V2G. Podobnie jak we Francji, gdzie wspólnie z Enel zbudowanych zostanie 100 stanowisk dwukierunkowej wymiany energii V2G (wcześniejszy wpis), 100 dwukierunkowych ładowarek CHAdeMO zostanie użytych także w Wielkiej Brytanii.

W przypadku UK nie będzie to jednak instalacja 100 systemów V2G w jednym obiekcie, lecz rozproszona sieć u właścicieli Leafów i e-NV200, którzy mają otrzymywać około 600 GBP (ponad 3300 zł) rocznie za podłączanie aut i udostępnianie energii w akumulatorach do National Grid w szczytach zapotrzebowania.

Osobnym projektem, zapoczątkowanym w styczniu 2016r. było 40 systemów V2G w Danii.

Komunikat prasowy firmy Nissan [3]

Nissan i Enel inaugurują przełomowy projekt vehicle-to-grid w Wielkiej Brytanii

  1. Pierwszy w historii próbny system vehicle-to-grid w Wielkiej Brytanii
  2. Samochody elektryczne Nissana stają się mobilnymi koncentratorami energii, które mogą zasilać system elektroenergetyczny
  3. Próbny system obejmuje 100 modułów V2G
  4. Właściciele samochodów elektrycznych Nissana mają możliwość odsprzedaży do sieci energii magazynowanej w akumulatorach ich pojazdów

10 maja 2016 r., Londyn. Nissan oraz wielonarodowa spółka energetyczna Enel potwierdziły dziś plany uruchomienia dużego próbnego systemu vehicle‑to‑grid (V2G) w Wielkiej Brytanii. System ten będzie działał dzięki zainstalowaniu 100 modułów V2G w lokalizacjach uzgodnionych z indywidualnymi i flotowymi użytkownikami Nissanów LEAF i elektrycznych vanów e‑NV200 i podłączeniu ich do sieci energetycznej. Podłączenie elektrycznych Nissanów do systemu vehicle-to-grid oznacza dla ich właścicieli możliwość odsprzedaży zmagazynowanej energii z akumulatorów pojazdów z powrotem do sieci. Projekt ten jest kolejnym krokiem we współpracy z firmą Enel po podpisaniu umowy partnerskiej V2G w Paryżu w grudniu 2015 roku podczas 21. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP21) oraz późniejszym uruchomieniu, w styczniu 2016 roku, 40 modułów systemu V2G w Danii.

Dzisiejszy komunikat zwiastuje początek nowej, fascynującej ery zarządzania energią w Wielkiej Brytanii. W jej ramach nie tylko właściciele elektrycznych Nissanów będą mogli odgrywać aktywną rolę w utrzymaniu stabilności sieci, zapewniając sobie jednocześnie alternatywne źródło dochodów, ale będzie to prawdziwa rewolucja w sposobie, w jaki energia jest dostarczana do sieci. Po zwiększeniu skali technologia V2G zmieni także sytuację właścicieli samochodów elektrycznych w Wielkiej Brytanii, którzy staną się pełnoprawnymi i aktywnymi uczestnikami rynku energii w tym kraju.

Paul Willcox, prezes Nissan Europe, powiedział: „Uruchomienie próbnego systemu vehicle-to-grid jest znaczącym krokiem naprzód w dziedzinie zarządzania energią ze źródeł odnawialnych, pomagającym kształtować przyszłość przemysłu, miast i społeczeństw. Inteligentne zarządzanie energią jest jednym z największych wyzwań przyszłości, przed jakimi stoimy, dlatego projekt ten jest tak istotny dla oceny możliwości wykorzystania różnych, bardziej elastycznych źródeł energii. Uważamy samochody elektryczne Nissana za mobilne koncentratory energii, będące punktem wyjścia do samowystarczalnej infrastruktury energetycznej, która w przyszłości pomoże rozwiązać problemy ze stabilnością i wydajnością sieci”.

„To pierwszy projekt tego typu w Wielkiej Brytanii. Poprzez umożliwienie klientom odsprzedaży energii z powrotem do sieci, stosujemy zachęty finansowe, mające skłonić ich do wyboru tego rozwiązania”.

Podejmując takie działania, Enel i Nissan realizują swoje zobowiązanie do wspierania całego ekosystemu samochodów elektrycznych, który obejmuje nie tylko same pojazdy, ale także świadczenie nowych usług dla branży elektroenergetycznej. Ponadto, zakładając rosnącą liczbę samochodów elektrycznych na drogach w całej Europie w przyszłości, ważne jest, żeby wdrożyć technologię V2G w celu zapewnienia odpowiedniej wydajności sieci przy związanym z tym większym zapotrzebowaniu na energię.

„Jesteśmy bardzo podekscytowani wprowadzeniem tego projektu w Wielkiej Brytanii", powiedział Ernesto Ciorra, dyrektor ds. innowacji i zrównoważonego rozwoju w firmie Enel. "Instalacja naszej innowacyjnej, dwukierunkowej technologii ładowania zachęci do integracji nieprogramowalnej energii ze źródeł odnawialnych z siecią elektroenergetyczną i będzie sprzyjać rozprzestrzenianiu się mobilności elektrycznej, z korzyścią dla sektorów energetyki i ochrony środowiska, a także mając pozytywny wpływ na zawartość portfeli właścicieli samochodów elektrycznych. Fakt, że Nissan wybrał technologię ładowania ENEL do testowego wdrożenia w Wielkiej Brytanii jest potwierdzeniem wielkiego potencjału naszego systemu V2G, który umożliwi zrewolucjonizowanie nie tylko transportu, ale także sposobów dystrybucji energii elektrycznej”.

Prognozy branżowe pokazują, że do roku 2050 może być dwa razy więcej samochodów na drogach, niż jest dzisiaj – aż 2,4 mld. Realizacja i zarządzanie tym wzrostem w sposób zrównoważony wymaga inteligentnego myślenia.

Nissan, pionier rynku pojazdów elektrycznych, wraz z Enel, światowym liderem technologii inteligentnych sieci oraz zaawansowanych systemów pomiarowych energii, poszukiwały sposobów wykorzystania pojazdów elektrycznych poza tradycyjnie rozumianą mobilnością. Samochody elektryczne Nissana będą używane nie tylko do przemieszczania się z punktu A do B. Będą one przekształcane w czyste, mobilne jednostki energetyczne, których niewykorzystaną energię będzie można przesłać do sieci, do zasilania domów, biur, szkół i szpitali.

Steve Holliday, były prezes National Grid, powiedział: "W National Grid nieustannie patrzymy w przyszłość, aby zawsze mieć pewność, że posiadamy zdolność do zaspokojenia krajowego zapotrzebowania na energię – to nasze główne zadanie. Pojawienie się na rynku masowym pojazdów elektrycznych jest niewątpliwie pozytywnym aspektem, jednakże może być także trudnym wyzwaniem, jeśli się odpowiednio nie planuje. Jeden z naszych przyszłych scenariuszy energetycznych pokazuje, że w 2020 roku może być na rynku do 700 000 pojazdów elektrycznych, wymagających dodatkowych 500 MW energii. Dlatego wspieramy innowacyjne technologie i pionierskie projekty takie jak ten, które mają potencjał rzeczywistego wpływu na sposób zarządzania podażą i popytem na energię".

Gdyby wszystkie 18 000 samochodów elektrycznych marki Nissan w Wielkiej Brytanii zostało włączonych do sieci elektroenergetycznej, generowana przez nie moc odpowiadałaby 180‑megawatowej elektrowni. Gdyby w przyszłości wszystkie samochody na brytyjskich drogach były elektryczne, a system zostałby odpowiednio rozbudowany, technologia vehicle‑to‑grid umożliwiłaby powstanie wirtualnej elektrowni o mocy wytwórczej 370 GW. Taki potencjał odpowiada łącznemu zapotrzebowaniu Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji.

Technologia Vehicle-to-Grid (V2G) pozwala na pełną integrację samochodów elektrycznych z krajową siecią elektroenergetyczną. Pomoże ona także we wchłonięciu energii ze źródeł odnawialnych przez sieć elektroenergetyczną poprzez ich lepsze zintegrowanie i zwiększenie opłacalności eksploatacji. Infrastruktura ładowania V2G opracowana przez Enel umożliwia właścicielom samochodów elektrycznych, a zwłaszcza firmom dysponującym całymi flotami takich pojazdów, wykorzystywanie ich jako mobilnych koncentratorów energii zintegrowanych z krajową siecią elektroenergetyczną. Uczestniczący w systemie właściciel elektrycznego Nissana może podłączyć samochód do sieci elektroenergetycznej i ładować go poza godzinami szczytu energetycznego, korzystając z tańszej taryfy, a następnie zużywać energię zgromadzoną w akumulatorze pojazdu na potrzeby gospodarstwa domowego w okresie obowiązywania wyższej taryfy albo odsprzedawać prąd z zyskiem do sieci.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.