SamochodyElektryczne.org

R-EVC :: Kabel EVSE Typ 2 - 3f, 22 kW, z regulacją prądu (10 A, 13 A, 16 A, 23 A, 32 A)

Niewystarczająca infrastruktura ładowania utrudnia popularyzację EV w Chinach

Masowa popularyzacja samochodów elektrycznych w Chinach wciąż skutecznie blokowana jest przez brak użytecznych możliwości ładowania

BYD e6-Eco - zobacz całą galerię

Od lat wiadomo, że w Chinach trudno wprowadzić na rynek samochody elektryczne. Rynek ten co prawda - niejako przy okazji bycia największym rynkiem motoryzacyjnym - stał się też największym rynkiem dla EV/PHEV, ale fundamentalne przeszkody w popularyzacji trzeba dopiero usunąć.

Przede wszystkim większość potencjalnych klientów skupiona jest w dużych aglomeracjach bez własnych miejsc postojowych, na których można byłoby ładować auta (w Polsce i szczerzej w Europie można zakładać, że połowa społeczeństwa mieszka w domach wolnostojących, bliźniakach i szeregowcach, dających szansę na dedykowane miejsce do ładowania). Co gorsze, powstająca coraz gęstsza sieć punktów ładowania okazuje się wciąż nieadekwatna do potrzeb - niektóre auta i stacje są niekompatybilne, zainstalowane w mało przydanych miejscach lub problematyczne jest korzystanie z usług różnych dostawców (różne sposoby autoryzacji aplikacjami mobilnymi/kartami zbliżeniowymi oraz płatności).

Taka sytuacja zniechęca do zakupu EV. Niekiedy PHEV są używane jakby były autami spalinowymi. Prywatni nabywcy nie mają zatem łatwej decyzji przy zakupie EV. W przypadku firm, dzięki posiadaniu własnych obiektów z parkingami, zakup EV może być mniej problematyczny. Więcej na ten temat w artykule Nikkei [1].

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.