SamochodyElektryczne.org

Lohner-Porsche

Zaprojektowany przez Ferdynanda Porsche samochód elektryczny Lohner-Porsche z 1900r. był pierwszym na świecie autem z napędem na cztery koła

Lohner-Porsche - zobacz całą galerię
Lohner-Porsche Lohner-Porsche

Chociaż nie każdy fan motoryzacji ma tego świadomość, pierwszymi samochodami które konstruował Ferdynand Porsche (będąc zatrudnionym w firmie Jakob Lohner & Co.) były auta elektryczne Lohner-Porsche. Jako pierwszy powstał prototyp wyposażony w dwa silniki prądu stałego umieszczone w przednich kołach. Według źródeł tego typu napęd budził niemałą sensację na targach Paris World Exhibition w 1900r.

Następnie zbudowana została wersja z czterema silnikami - pierwszy na świecie samochód z napędem na cztery koła. Lohner-Porsche AWD rozwijał wysokie jak na ówczesne czasy prędkości około 60 km/h, jednak jego zasadniczymi wadami były wysoka cena i masa (pakiet akumulatorów kwasowo-ołowiowych ważył około 1800 kg). Jedyny egzemplarz Lohner-Porsche został zamówiony przez Anglika E. W. Hart.

W kolejnych latach Ferdynand Porsche rozwijał koncepcję napędu hybrydowego (hybrydy szeregowej), w której do napędu kół wykorzystywano dwa silniki prądu stałego umieszczone w zależności od wersji w piastach przednich lub tylnych kół (tylko niektóre pojazdy miały napęd na cztery koła). Najpierw powstał Lohner-Porsche Semper Vivus, a później udoskonalona wersja Lohner-Porsche Mixte. Łącznie do 1906r. wyprodukowano ponad 300 aut hybrydowych.

Dane techniczne

  1. Prędkość maksymalna: około 60 km/h

  2. Silnik elektryczny: cztery silniki prądu stałego umieszczone w kołach

  3. Akumulatory: kwasowo-ołowiowe
  4. Masa pakietu: około 1800 kg

Filmy

  1. Replika hybrydy Semper Vivus wykonana przez firmę Porsche youtube.com
  2. Materiał na temat hybrydy Semper Vivus youtube.com

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.