SamochodyElektryczne.org

R-EVC :: Kabel EVSE Typ 2 - 3f, 22 kW, z regulacją prądu (10 A, 13 A, 16 A, 23 A, 32 A)

Jaguar prezentuje prototypową płytę systemową dla aut elektrycznych

Jaguar zaprezentował koncepcję napędu trakcyjnego oraz systemu zasilania samochodu elektrycznego, opracowaną wraz z 11-partnerami konsorcjum

Jaguar Concept_e - zobacz całą galerię
Jaguar Concept_e Jaguar Concept_e

Jaguar Land Rover nieczęsto znajduje się w kręgu naszych zainteresowań z uwagi na brak zainteresowania autami elektrycznymi. W ostatnim czasie firmę udało się jednak przekonać do przyjrzenia się EV za pomocą dofinansowania prac and prototypami hybrydowymi i elektrycznymi ze strony brytyjskich podatników. Jednym z trzech pojazdów, prezentowanych na wystawie CENEX Low Carbon Vehicle, jest pojazd całkowicie elektryczny, a w zasadzie prototypowa płyta systemowa dla ewentualnego produkcyjnego pojazdu elektrycznego.

Całość opracowano we współpracy z Zytek Automotive, GKN Driveline, Motor Design Limited, AVL, Drive System Design, Williams Advanced Engineering, Delta Motorsport, Tata Steel, Bristol University, Cranfield University i Newcastle University. Część firm poznajemy jako notorycznych łowców dofinansowań.

Konsorcjum pod przewodnictwem Jaguara (należącego od 2008r. do Tata Motors) proponuje rozwiązanie w postaci dwóch silników synchronicznych (prawdopodobnie PMSM), z których pierwszy o mocy 85 kW (rozpędzający się do 15 tys. obr./min) napędza przednią oś za pośrednictwem stałej przekładni, a drugi o mocy 145 kW napędza tylną oś poprzez 2-biegową skrzynię biegów (bazująca na wersji dla BMW i8). O ile rozwiązania z dwoma niezależnymi silnikami nie są nowością, o tyle 2-biegowa skrzynia biegów w EV to wciąż ciekawostka. Obie przekładnie dostarczyła firma GKN Driveline.

Wzorem Tesli, Jaguar umieścił 70 kWh pakiet akumulatorów pomiędzy osiami.

Kwestią otwartą pozostaje czy Jaguar zamierza w najbliższym czasie rozpocząć prace już nie nad realizacją sponsorowanych programów badawczych, lecz wprowadzeniem pierwszego modelu elektrycznego na rynek.

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

@dziks
Mając dwa silniki, tylny z dwoma przełożeniami, można zaprogramować kontroler tak, aby używał jednej z kilku konfiguracji zależnie od prędkości i przyspieszenia/opóźnienia (hamowanie odzyskowe) w danej chwili. Osiągi i sprawność są wtedy wyraźnie lepsze niż dysponując jedną maszyną o podobnej mocy.
  • dziks

czy przekladnia z tylu, to sposob na jazde po autostradzie? Czyli powyzej pewnej predkosci auto obniza halas zmniejszajac oborty silnika poprzez przekladnie i jedzie tylko napedzane na tylna os.