SamochodyElektryczne.org

Huler

Huler to polska hulajnoga elektryczna marki Creatoria. Sprzętem można bez wysiłku poruszać się na siedząco jak i na stojąco, a w razie potrzeby również odpychając nogami.

Huler - zobacz całą galerię
Huler Huler

Huler to polska hulajnoga elektryczna marki Creatoria. Sprzętem można bez wysiłku poruszać się na siedząco jak i na stojąco, a w razie potrzeby również odpychając nogami. Według zapewnień producenta duże jak na hulajnogę 20 calowe koła, obszerna podłoga, komfortowe siodło i szeroka kierownica turystyczna pozwalają użytkownikowi na bezpieczną i przyjemną jazdę.

W zależności od mocy silnika (dostępne są trzy wersje - 250 W, 550 W i 850 W) Huler rozwija prędkość maksymalną 25, 35 lub 45 km/h. Zasięg Hulera to zazwyczaj kilkadziesiąt kilometrów, ale w konfiguracji z największym pakietem akumulatorów litowo-jonowych (20 Ah) i najsłabszym silnikiem podczas ekonomicznej jazdy, może przejechać ponad 100 km. Wyniki wybranych testów zasięgu można znaleźć na stronie producenta [2].

Pierwszy projekt i prototyp Hulera powstał w 2007r. Po trzech latach udoskonalania projektu oraz technologii produkcji zbudowane zostały pierwsze egzemplarze testowe, a latem 2011r. producent wykonał pierwszą serię handlową. Do projektu zaproszonych zostało wiele polskich i zagranicznych firm, a wytwórcą oryginalnej ramy Hulera, jest Zakład Elektroniki Przemysłowej „Profel”.

Ponieważ w segmencie małych pojazdów elektrycznych istnieje bardzo silna konkurencja ze strony firm azjatyckich, polski producent stawia na wysoką jakość wykonania oraz indywidualne podejście do użytkownika. Klient może zamówić hulajnogę w jednej z wielu konfiguracji (dostosowanej do konkretnych warunków użytkowania, wieku i budżetu) oraz wybrać kolor lub jedną z proponowanych wersji graficznych, a także zaproponować własną koncepcję funkcjonalną i wizerunkową.

Huler Huler
Huler Huler
Huler Huler
Huler Huler

Wiosną 2012r. dwa specjalnie wyposażone egzemplarze będzie testować miedzy innymi mazowiecka policja, a w pierwszej połowie 2012r. producent planuje zaprezentować wersję trójkołową oraz dodatkowy zestaw montażowy z pedałami.

Dane techniczne [2]

  1. Prędkość maksymalna: od 25 do 45 km/h (zależy od wyboru mocy silnika)
  2. Zasięg na jednym ładowaniu: od 36 do 105 km (zależy od wyboru typu i pojemności akumulatorów, mocy silnika oraz innych czynników związanych z dynamiką jazdy, ukształtowaniem terenu, itp.)
  3. Masa hulajnogi: od 38 do 54 kg (zależy głównie od wyboru typu i pojemności akumulatorów)

  4. Silnik elektryczny: bezszczotkowy silnik prądu stałego
  5. Moc maksymalna: w zależności od wersji 250, 550 lub 850 W (1500 W na zamówienie)
  6. Napęd: bezpośredni na tylne koło

  7. Akumulatory: kwasowo-ołowiowe 10 i 14 Ah lub litowo-jonowe 10 i 20 Ah
  8. Czas ładowania 0-100%: od 3 do 7 h w zależności od typu akumulatorów oraz mocy ładowarki
  9. Energia zgromadzona w akumulatorach: w zależności od wersji od około 480 Wh do około 960 Wh
  10. Napięcie nominalne pakietu: 48 V

Filmy

  1. Huler z silnikiem 850 W podczas jazdy 1/2 youtube.com
  2. Huler z silnikiem 850 W podczas jazdy 2/2 youtube.com

Źródła

  • [1] Informacje udzielone bezpośrednio przez Creatoria grudzień 2011r.
  • [2] www.huler.eu 07.12.2011r.

Komentarze (7)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

Huler prezentuje się świetnie i oby jak najlepiej się przyjął.

Sam jeżdżę SXT Scooters tj. SXT1000 Turbo; da się wnieść do biura, ładować akumulator przy biurku i nawet pojeździć w terenie.
@ Creatoria
Doskonale rozumiem o czym piszesz. Ponieważ sam jestem konstruktorem pojazdu opartego o tzw. ramę przestrzenną, wiem, że dosyć rzadko producenci decydują się na takie rozwiązanie ponieważ niezwykle trudno jest to wyliczyć. Pozostaje zatem prototypowanie i oczywiście w pierwszej fazie przewymiarowywanie wszystkiego. Duży ciężar jest nieunikniony, tym bardziej, że ciągle nie dokońca wiadomo czy już warto inwestować w akumulatory litowo-jonowe czy też na najbliższe kolejne np. trzy lata - żelowe.
Życzę sukcesu komercyjnego. Jeżeli masz już dobrze dopracowane pakiety litowo-jonowe to mogę eksperymentalnie wykorzystać je w moim pojeździe. Im więcej będziemy mieli wspólnych uniwersalnych komponentów, tym łatwiej będzie nam pokonywać kwestie obniżania ich ceny podobnie jak to się dzieje w przypadku dostępności kitów silnikowych.
Fajnie, że jesteśmy razem po tej samej stronie barykady uważającej, że obowiązujące prawo jest anachroniczne.
  • Creatoria

Witajcie, Chciałbym napisać kilka słów jako autor projektu i użytkownik.

Jednym z celów projektu było osiągnięcie dobrych parametrów wytrzymałościowych konstrukcji. Każdy kolejny prototyp był coraz lżejszy ale podczas jazdy naprężenia powstają w innych miejscach niż w zamkniętych konstrukcjach ram rowerowych czy skuterowych. Rama poza funkcją wizerunkową, musiała być super mocna i bezpieczna. W związku z tymi uwarunkowaniami, finalna waga ma jednak swoje uzasadnienie i choć może wydawać się duża, zapewnia użytkownikowi najwyższy poziom bezpieczeństwa. Zastosowaliśmy przy tym najlepsze dla żywotności produktu rozwiązania materiałowe i konstrukcyjne.

Każda z 4 typów baterii zamontowana jest na stałe w wymiennej kasetce aluminiowej którą możemy w ciągu kilku minut wyjąć i zamienić na nową lub inną. Z najlżejszymi bateriami jonowo-litowymi 10Ah, sprzęt waży około 38kg, z najcięższymi 14Ah żelowymi, ponad 54kg. Wniesienie hulera na pół piętro i dalej do windy nie jest dużym problem ale z całą pewnością wymaga pewnego wysiłku..:). W przyszłym roku, pojawi się w ofercie bagażnik na hak zaprojektowany z myślą o tej konstrukcji.

Na hulerze możecie poruszać się na stojąco lub siedząco bez podpierania nogami z prędkością zaledwie 3-4 km/h. Nisko położony środek ciężkości, szeroka kierownica oraz duża przestrzeń w której można swobodnie poruszać się i balansować ciałem na pewno wpływa na jakość prowadzenia i ogólnie bezpieczeństwo.

Zestaw montażowy z pedałami...to odpowiedź na pytania o możliwość jazdy po drogach. Póki co, nic lepszego nie wymyśliliśmy. Nie chcemy też z hulara robić kolejny motorower - nie to jest celem tego projektu. Po zainstalowaniu zestawu z pewnością będziecie mogli normalnie pedałować i poruszać się jak na zwykłym rowerze ale czy będzie to pojazd który spełnia nową „chorą” definicję „roweru elektrycznego” (?). Zestaw będzie w pełni funkcjonalny od strony technicznej i użytkowej, choć cykl obrotu nieco szybszy a położenie nóg szerzej niż w typowym rowerze. Na wizualizacjach wygląda nienaturalnie i jest delikatny, ale w rzeczywistości będą to ogólnie dostępne typowe części od BMX-a.

Aktualnie w polskich przepisach o ruchu drogowym nie ma miejsca na sprzęt o potocznej nazwie "hulajnoga elektryczna". Ufam że wkrótce ustawodawca wprowadzi stosowne zmiany, tak aby w końcu rozwiązać tą kwestię. Hulajnoga elektryczna to bardzo praktyczne urządzenie i z całą pewnością można ustalić zasady bezpiecznego użytkowania. ( w zakresie miejsca, mocy silnika lub prędkości max, etc.). Creatoria
  • Ergodrive

Zdaje się, że producent przewidział taką możliwość (w zgodzie z prawem) przez zamontowanie mechanizmu pedałowania. Wygląda to delikatnie więc zapewne jest tylko spełnieniem wymogu formalnego. Tak więc przy silniku 250W, pedelcu itd - można.
  • butz

Ta... ale zgodnie z prawem, będzie pewnie trzeba zarejestrować taką hulajnogę jako motorower, bo inaczej silnik może służyć tylko jako wspomaganie. No chyba, że ktoś zrobi hulajnogę, gdzie silnik działa tylko wtedy, gdy użytkownik odpycha się nogami... ;)
  • Marcin

DO miast moim zdaniem średni pomysł - nie da się tego wnieść do biura - a gdzie naładować jak punktów ładowania czy gniazdek publicznie nie uświadczysz. Ja mam wyciąganą w rowerze baterię Li-Polimer - waga 2kg za 10ah i ładuję w pracy - więc dojazdy dosłownie mnie nic nie kosztują :)
  • Ergodrive

Gratulacje, ciekawe jak się będzie sprzedawała. W dobie rosnących cen paliw oraz zakorkowanych miast każde nowe rozwiązanie kwestii komunikacyjnych winno być przez potencjalnego nabywcę, użytkownika wnikliwie analizowane. Zastanawiająca jest stosunkowo duża waga, zdecydowanie nawiązująca do wagi rowerów elektrycznych z akumulatorami ołowiowymi. Mam nadzieję, że z pakietem litowo jonowym będzie ona zdecydowanie niższa. Wtedy będzie można zabrać ją ze sobą do bagażnika samochodowego i wprowadzić do windy.