SamochodyElektryczne.org

Honda EV Plus

Produkowana w latach od 1997 do 1999 Honda EV Plus była pierwszym samochodem elektrycznym, w którym standardowo zastosowano akumulatory NiMH

Honda EV Plus - zobacz całą galerię

Honda EV Plus powstała, podobnie jak GM EV1, na skutek wprowadzenia nowych, rygorystycznych przepisów w Kalifornii, obligujących producentów do produkcji i sprzedaży pewnej liczby aut o zerowej emisji spalin. EV Plus wyróżniał się tym, że był pierwszym samochodem elektrycznym, w którym nie zastosowano standardowych akumulatorów kwasowo-ołowiowych, tylko niklowo-metalowo-wodorkowe. EV Plus produkowano w latach od 1997 do 1999, łącznie zbudowano około 300 sztuk.

Dzięki EV Plus, koncern Honda mógł kontynuować sprzedaż samochodów na terenie Kalifornii, ponieważ zgodnie z ówczesną ustawą o czystości powietrza, samochód ten został zaliczony przez California Air Resource Board (CARB) jako Zero Emmision Vehicle (ZEV), czyli pojazd nie emitujący spalin. Wspomniana ustawa wymuszała na producentach samochodów wprowadzanie na rynek pojazdów ZEV.

Honda EV Plus Honda EV Plus - wyświetlacz

Honda EV Plus mogła poruszać się w jednym z dwóch trybów: ekonomicznym i zwykłym. W trybie zwykłym, samochód miał dużo lepsze przyspieszenie, kosztem mniejszego zasięgu. Natomiast w trybie ekonomicznym, ograniczona została moc silnika, dzięki czemu zwiększał się zasięg. Do zasilania wyposażenia dodatkowego i akcesoriów (elektryczne szyby, centralny zamek, CD, i itp.) wykorzystano osobny akumulator 12 V.

Koszt auta szacowano na 53 000 USD, jednak koncern nigdy nie pozwolił go sprzedawać. Możliwe było jedynie wydzierżawienie pojazdu, w specjalnym programie, na okres minimum 3 lat.

Los EV Plus był taki sam jak EV1. Po upływie czasu dzierżawy Honda odebrała pojazdy wszystkim właścicielom i zniszczyła, a część podwozi została wykorzystana przy budowie prototypowego samochodu hybrydowego z wodorowymi ogniwami paliwowymi - Honda FCX.

Dane techniczne

 1. Przyspieszenie: 0-50 km/h w 4,9 s
 2. Prędkość maksymalna: 130 km/h
 3. Zasięg na jednym ładowaniu: 160 km (80% rozładowania), do 190 km w idealnych warunkach
 4. Liczba miejsc: 4
 5. Masa pojazdu: 1630 kg

 6. Silnik elektryczny: bezszczotkowy silnik prądu stałego
 7. Maks. moc: 66 KM (49 kW)
 8. Hamowanie odzyskowe: tak
 9. Napęd: na przednią oś

 10. Akumulatory: NiMH
 11. Liczba modułów: 24
 12. Napięcie jednego modułu: 12 V
 13. Napięcie pakietu: 288 V
 14. Czas ładowania 0-100%: 6-8 h, wbudowana ładowarka

Zdjęcia

 1. Galeria zdjęć na stronie producenta honda.com
 2. Galeria zdjęć w Wikipedii en.wikipedia.org

Filmy

 1. Prezentacja Hondy EV Plus youtube.com

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.