SamochodyElektryczne.org

AutaElektryczne.pl

Goodyear prezentuje prototyp nowej opony dla EV - EfficientGrip Performance

Goodyear zapowiada nowe, lepsze opony dla samochodów elektrycznych, które dotąd rzadko mogły liczyć na dedykowane rozwiązania

Goodyear EfficientGrip Performance - zobacz całą galerię
Goodyear EfficientGrip Performance Goodyear EfficientGrip Performance
Goodyear EfficientGrip Performance Goodyear EfficientGrip Performance

Goodyear na targach w Genewie zaprezentował prototyp nowej opony dla samochodów elektrycznych EfficientGrip Performance. Jest to opona dedykowana EV/PHEV, w których tradycyjne opony niekoniecznie spisują się dobrze z uwagi na wyraźnie większą masę aut oraz wysoki moment obrotowy. Według danych Goodyear, zwykłe opony mogą zużywać się w EV/PHEV o 30% szybciej niż w porównywalnym aucie spalinowym.

Remedium na specyfikę EV/PHEV ma być nowa rzeźba bieżnika z cieńszymi kanałami, która ma poprawiać trwałość oraz zmniejszyć hałas (także bardzie dokuczliwy w cichym EV aniżeli w aucie spalinowym). Po drugie wzmocniona jest konstrukcja opony, a po trzecie specjalna mieszanka ma zapewnić niskie opory toczenia i wyższy zasięg.

Komercjalizacja Goodyear EfficientGrip Performance w samochodach elektrycznych planowana jest w 2019r.

Komunikat prasowy firmy Goodyear [2]

Goodyear przedstawia nową technologię oponiarską, która poprawi osiągi pojazdów elektrycznych

Prototypowa opona EfficientGrip Performance z technologią Electric Drive to najnowszy krok w rozwoju opon, które spełniają specyficzne wymagania pojazdów elektrycznych

Goodyear EfficientGrip Performance Goodyear EfficientGrip Performance

Genewa, 12 marca 2018 r. – Podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie 2018, Goodyear prezentuje EfficientGrip Performance z technologią Electric Drive – prototypową oponę dla rozwijającego się rynku pojazdów elektrycznych, które pojawią się na europejskich drogach już w 2019 roku.

Testy przeprowadzone przez Goodyear wykazały, że tradycyjne opony zamontowane w pojazdach elektrycznych zużywają się nawet o 30% szybciej ze względu na wysoki moment obrotowy przekazywany natychmiast na koła. Ponadto, na ich niższą trwałość wpływa też dodatkowy ciężar akumulatorów.

„Coraz bardziej restrykcyjne przepisy w zakresie redukcji emisji, chęć zmniejszenia zależności od paliw kopalnych oraz szybki postęp w dziedzinie technologii akumulatorowych tworzą idealne środowisko dla rozwoju pojazdów elektrycznych” komentuje Chris Delaney, prezes Goodyear w regionie Europa, Bliski Wschód i Afryka. „Współpracujemy z producentami samochodów nad wprowadzeniem w przyszłym roku technologii Electric Drive, która ma za zadanie sprostać wyjątkowym wymaganiom tego rozwijającego się segmentu pojazdów.”

Oprócz wyższej trwałości, producenci samochodów elektrycznych oczekują opon o poprawionych parametrach w zakresie oporów toczenia. Z kolei priorytetem konsumentów jest wydłużenie zasięgu pojazdów, ponieważ w większości krajów sieć stacji ładowania jest jeszcze niedostatecznie rozwinięta. Kolejnym aspektem jest poziom hałasu i komfort jazdy, ponieważ przy niskich prędkościach samochody elektryczne wytwarzają nawet o połowę mniej hałasu niż tradycyjne pojazdy.

Technologia Electric Drive

Aby sprostać tym wyzwaniom, prototyp EfficientGrip Performance z technologią Electric Drive oferuje następujące rozwiązania:

  1. Wydłużone przebiegi dzięki innowacyjnej rzeźbie bieżnika: Cieńsze kanały w rzeźbie bieżnika tworzą większą powierzchnię styku z nawierzchnią niż tradycyjne rowki radialne. Dzięki większej ilości gumy stykającej się z drogą, opona lepiej sobie radzi z dużym momentem obrotowym, utrzymując jednocześnie wysokie osiągi na mokrej nawierzchni. Konstrukcja bieżnika zapobiega również przedostawaniu się fal dźwiękowych do rowków, co zmniejsza hałas wewnątrz i na zewnątrz pojazdu.
  2. Konstrukcja o dużej nośności: Kształt komory opony został zoptymalizowany pod kątem przenoszenia dodatkowej masy pojazdu spowodowanej ciężarem baterii, przy zachowaniu optymalnej, zapewniającej wysokie osiągi powierzchni styku z nawierzchnią.
  3. Wydłużony zasięg: Materiałowe właściwości mieszanki bieżnika zostały dostosowane do bardzo niskiego oporu toczenia, który wydłuża zasięg pojazdów, a jednocześnie radzi sobie z wysokim momentem obrotowym. Ponadto ściana boczna zmniejsza opór aerodynamiczny, a profil posiada mniejszą masę obrotową, co redukuje ogólne zużycie energii.

„Jako firma z 120-letnią historią tworzenia innowacyjnych produktów, pomagając zmieniać świat transportu, prezentujemy prototyp EfficientGrip Performance z technologią Electric Drive, który dowodzi, że Goodyear jest w dalszym ciągu liderem przyszłościowego rozwoju motoryzacji” - dodaje Delaney.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.