SamochodyElektryczne.org

AutaElektryczne.pl

Geely wykorzysta rozwiązania Volvo w LYNK & CO

Geely Holding nie odpoczywa tego lata i na różnych frontach przestawia kontrolowane przez siebie firmy na produkcję EV/PHEV

Volvo Compact Modular Architecture (CMA) - zobacz całą galerię

Chińska grupa motoryzacyjna Geely Holding dokonuje tego lata szeregu roszad biznesowych pomiędzy trzema kontrolowanymi przez siebie firmami Volvo Cars, Geely Auto oraz LYNK & CO. W efekcie zmian i utworzenia nowych spółek, osiągnięta ma zostać synergia pomiędzy poszczególnymi markami. W istocie zamiast niezależnych producentów, posiadane marki staną się ze sobą ściśle powiązane i będą wykorzystywały wspólne płyty systemowe (w szczególności dla EV/PHEV).

Synergia pomiędzy Volvo, Geely i LYNK & CO.

Do tej pory wszystkie trzy firmy były kontrolowane przez Geely Holding. W Chinach właśnie utworzona została nowa spółka joint venture GV Automobile Technology (Ningbo) Co. Ltd. (50% należąca do Geely Holding, a w 50% do Volvo Cars), która (nadal kontrolowana przez Geely Holding) będzie swoistym wehikułem do transferu rozwiązań i technologii pomiędzy markami Volvo, Geely i LYNK & CO. Każdy z producentów zachowa prawa do opracowanych rozwiązań, ale dostęp do nich na zasadzie licencji będą miały pozostałe marki w grupie.

Volvo i Geely będą posiadać udziały w LYNK & CO

We wrześniu sfinalizowana ma zostać z kolei zmiana, która sprawi, że LYNK & CO będzie należała po części do Volvo (30%), po części do Geely Auto (50%), a tylko w 20% do Geely Holding.

Trzeba przyznać, że sytuacja stała się nieco zawiła, szczególnie że i tak wszystkie spółki są kontrolowane przez tych samych udziałowców, ale możliwe że ma to swoje praktyczne uzasadnienie.

Warto odnotować, że LYNK & CO oprócz wykorzystania płyt systemowych Volvo w swoich nadchodzących EV/PHEV, być może będzie także korzystać z sieci dealerskiej Volvo w Europie i USA.

Volvo stawia na EV/PHEV oraz elektryfikuje Polestar

Volvo zapowiedziało, że od 2019. nowe modele wprowadzane na rynek będą mialy napęd przynajmniej hybrydowy. W latach 2019-2021 do sprzedaży trafić ma 5 EV (wcześniejszy wpis).

Dodatkowo spółka córka Polestar ma zostać wydzielona jako osobny producent sportowych dedykowanych EV/PHEV oraz dostawca podrasowanych wersji EV/PHEV Volvo (Polestar Engineered) (wcześniejszy wpis).

Geely Holding rozwija też produkcję taksówek PHEV i aut dostawczych

W Wielkiej Brytanii chińska grupa przejęła swego czasu producenta znanych taksówek London Taxi Company (obecnie przemianowanego na LEVC - London Electric Vehicle Company). LEVC wprowadza na rynek model PHEV, który nawet około 110 km ma być w stanie przejechać w trybie elektrycznym.

Osobną gałęzią jest przejęcie firmy Emerald Automotive, która opracowuje auta dostawcze PHEV.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.