SamochodyElektryczne.org

Gartner: słabe zainteresowanie autami elektrycznymi w Niemczech

Firma Gartner opublikowała wyniki badań, z których wynika, że zainteresowanie autami elektrycznymi w Niemczech jest stosunkowo niewielkie

BMW i3 Concept - zobacz całą galerię

Firma Gartner opublikowała wyniki badań, z których wynika, że zainteresowanie autami elektrycznymi w Niemczech jest stosunkowo niewielkie. Większość konsumentów woli auta z tradycyjnym napędem spalinowym lub ewentualnie hybrydowym. Tylko 16% Niemców, biorących udział w ankiecie, wyraziło chęć rozważenia zakupu samochodu elektrycznego w przyszłości. Wśród osób zainteresowanych EV, blisko 20% nie chce płacić więcej niż za porównywalne auto spalinowe oraz tylko 8% zamierza wydać 8 tys. euro lub więcej. Ponadto blisko połowa potencjalnych pierwszych nabywców oczekuje od auta elektrycznego oszczędności w użytkowaniu na poziomie 30-40% w stosunku do spalinowego odpowiednika.

W komunikacie prasowym, Gartner przypomina także o swojej prognozie sprzedaży samochodów elektrycznych i hybrydowych z możliwością doładowywania z 2009r., według której łączny udział EV i PHEV na rozwiniętych rynkach będzie wynosił 5-8% w 2020r. oraz 15-20% w 2030r.

Komentarze (5)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • Mariusz

@yarross
Nie zapominaj, że samochody spalinowe też nie stoją w miejscu. Obecnie nowe samochody buduje się w układzie mikro hybrydowym w którym przy spadku prędkości poniżej 5 km/h silnik spalinowy zostaje całkowicie wyłączony, a włączenie silnika odbywa się poprzez pedał gazu.

Poza tym gdyby akumulatory by tak szybko się nie eksploatowały to Nissan w Leafie dałby gwarancję na utratę pojemności akumulatorów. Co mu szkodzi skoro są takie trwałe?
Akumulatory obecnie SĄ tanie w eksploatacji :) Gorzej z kupnem.
A sens ekonomiczny w miejskich zastosowaniach to mają od dawna. To najgorszy tryb pracy spaliniaka i najlepszy elektryka.
  • Mariusz

Samochody elektryczne muszą mieć sens ekonomiczny, a tego nie da się osiągnąć bez tanich w eksploatacji akumulatorów. Wszystko jak zawsze rozbija się o pieniądze.
Nietypowy, ale i bardzo szeroki - rozrastające się Umweltzony zachęcą do korzystania z EV/PHEV w centrach miast. Niekoniecznie jako commuterów, myślę, że w Niemczech rozwinie się rynek samochodów dostawczych/dyspozycyjnych w miastach.
  • Marcin

Niemcy to nietypowy rynek - tu się jeździ na duże odległości - nie jest rzadkością że ktoś robi codziennie po 200km do pracy i spowrotem. Póki co taki leaf nie ma racji bytu - sszczególnie że na autostradach sie ciśnie ile można jeśli się mieszka tak daleko. Dystans 100km robi się wtedy w czasie dużo mniejszym niż 1h.