SamochodyElektryczne.org

FastNed uruchamia pierwsze ładowarki o mocy 175 kW i 350 kW

W sieci FastNed pojawiły się już pierwsze ładowarki o mocy 175 kW oraz jak podaje producent pierwsza stacja o mocy 350 kW

Sieć stacji szybkiego ładowania FastNed - zobacz całą galerię
Stacja szybkiego ładowania FastNed Stacja szybkiego ładowania FastNed

Holenderska firma FastNed poinformowała 1 marca o uruchomieniu pierwszej publicznie dostępnej stacji ładowania o mocy 350 kW. Stacja zlokalizowana jest przy autostradzie A8 niedaleko Amsterdamu.

Z komunikatu prasowego wynika, że zainstalowane ładowarki (dwie) są w stanie dostarczać 350 kW mocy do pojazdów, ale mapa na stronie sieci oraz zdjęcia ewidentnie wskazują dwie ładowarki ABB Terra HP o mocy 175 kW (wcześniejszy wpis).

Pojedyncze ładowarki o mocy 175 kW zostały zainstalowane także na dwóch innych stacjach.

Stacja szybkiego ładowania FastNed Stacja szybkiego ładowania FastNed
Stacja szybkiego ładowania ABB Terra HP Stacja szybkiego ładowania ABB Terra HP

Zakładając, że FastNed nie wprowadza w błąd - a komunikat przedrukowała nawet organizacja CharIN - możliwe, że mimo oznaczenia 175 kW na terminalach wyjściowych, ładowarki rzeczywiście mają możliwość dostarczenia 350 kW dla jednego pojazdu.

Na razie nie ma jeszcze aut, które mogłyby przyjąć taką moc - w zasadzie nie ma nawet aut zdolnych do wykorzystania 175 kW. W teorii 350 kW miałoby wystarczyć, aby w 15-minut odpowiednio duży pakiet akumulatorów doładować na nawet 400-500 km jazdy.

Dysponowanie tak dużymi mocami sprawia, że stacja ładowania mogłaby przejąć model biznesowy stacji paliw. Być może w przyszłości rzeczywiście rozpowszechnią się auta zdolne do doładowania na przykład 50-75 kWh energii w kwadrans Trzeba pamiętać że rachunek będzie wtedy wynosił minimum 100-150 zł, czyli na trasach EV będą podobnie kosztowe jak auta spalinowe.

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

@force
Trzeba sprzedać energię elektryczną kilkukrotnie drożej, żeby pokryć koszty inwestycji. Zobaczymy niedługo wyniki roczne FastNed.
  • force

Dlaczego ładowanie jest tak kosztowne? Tak wiele straty jest generowane podczas szybkiego ładowania?