SamochodyElektryczne.org

Enel, wraz z EDF, Renault i Nissanem zainstaluje 14 ultra szybkich ładowarek

14 ultra szybkich ładowarek (150-350 kW) powstanie we Włoszech, Hiszpanii i Francji, potencjalnie uniwersalnych z wyjściami CHAdeMO i CCS Combo 2

Enel wraz z EDF, Enedis, Verbund, Nissanem, Renault i Ibil zainstaluje w ramach projektu E-VIA FLEX-E 14 ultra szybkich ładowarek (o mocach od 150 do 350 kW). Osiem urządzeń ma stanąć we Włoszech, cztery w Hiszpanii oraz dwa we Francji.

Przedsięwzięcie jest już kolejnym kierowanym przez Enel. Wcześniej włoska firma załapała się na dofinansowanie unijnego projektu EVA+ na 200 szybkich ładowarek - 180 we Włoszech i 20 w Austrii (wcześniejszy wpis). Na razie zainstalowano pierwszych 40.

W przypadku E-VIA FLEX-E, za kwotę 6,9 mln EUR (około 29 mln zł) powstać ma 14 stacji o znacznie większej mocy. Średni koszt jednej stacji wyceniono na 0,49 mln EUR (około 2,1 mln zł), z czego połowę zapłacą podatnicy Unii Europejskiej.

Inicjatywa jest o tyle ciekawa, że zaangażowane w projekt są firmy Renault i Nissan. Nissan będzie z pewnością dążył do instalacji ładowarek z wyjściami CHAdeMO, z kolei Renault nie używało dotąd ładowania prądem stałym (z zewnętrznych ładowarek). Możliwe zatem, że Renault nosi się z zamiarem dodania takiej funkcjonalności poprzez złącze CCS Combo 2 - wówczas nowe ultra szybkie ładowarki musiałby posiadać dwa typy wtyczek, tak jak to miało miejsce w przypadku ładowarek o mocach 20-100 kW. Byłoby sporym zaskoczeniem, gdyby Renault zdecydowało się na dodanie wejścia CHAdeMO, ale znając przeszłość wiemy, że francuska firma bywa niezdecydowana.

Wracając do Enel - celem firmy do roku 2020 jest instalacja we Włoszech ogólnokrajowej sieci 7.000 punktów ładowania. Do 2022r. liczba terminali ma wzrosnąć do 14.000.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.