SamochodyElektryczne.org

Ekoenergetyka – Zachód przykładem udanego startupu w branży EV

W Polsce wciąż niewiele jest firm prężnie działających w branży samochodów elektrycznych. Dziś mamy okazję podzielić się informacjami na temat jednej z nich, Ekoenergetyki – Zachód, która z powodzeniem mogłaby zostać przykładem udanego startupu


W Polsce wciąż niewiele jest firm prężnie działających w branży samochodów elektrycznych. Dziś mamy okazję podzielić się informacjami na temat jednej z nich, Ekoenergetyki – Zachód, która z powodzeniem mogłaby zostać przykładem udanego startupu.

Pierwszy artykuł o firmie Ekoenergetyka – Zachód s.c. z Zielonej Góry „Terminale ładowania na poważnie” powstał około półtora roku temu, we wrześniu 2009r. Opisywał on dokonania założycieli firmy jeszcze z czasów studenckich oraz przybliżał wprowadzaną ofertę produktów. Oprócz projektowania i produkowania drobnych systemów pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, spółka od samego początku stawiała głównie na rozwój infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych.

Od tego czasu w mediach nie pojawiały się praktycznie żadne nowe informacje o firmie. Jak się dzisiaj okazuje, nie oznaczało to wcale braku kontynuowania rozpoczętych działań. Rok 2010 był dla zielonogórskiej spółki pełen wyzwań, pracy oraz sukcesów. Rozwój Ekoenergetyki widoczny jest na różnych płaszczyznach. Przede wszystkim firma zebrała znakomitą kadrę naukową oraz inżynierską, pochodzącą głównie ze środowiska zielonogórskiego. Pozwala to na wykonywanie bardzo zaawansowanych technologicznie urządzeń, od koncepcji poprzez projekt, a na produkcji skończywszy. Wiele opracowanych rozwiązań było na tyle innowacyjnych, że w momencie ich prezentacji wyprzedzały produkty firm konkurencyjnych o ugruntowanej pozycji na rynku.

W minionym roku zaprojektowano, wdrożono i wyprodukowano setki nowych urządzeń. Od samego początku oferta skierowana była na produkcję dla OEM (ang. Original Equipment Manufacturer), czyli dla firm i jednostek, które sprzedają urządzenia pod własną marką. Projektowane i produkowane w ten sposób terminale trafiały na rynek zachodni, głównie niemiecki. Ze względu na bogate wyposażenie i wysoką jakość, klienci firmy niejednokrotnie określali urządzenia Ekoenergetyki mianem „Mercedesów” wśród terminali. Stacje dokujące zielonogórskiej firmy prezentowane były na kilku międzynarodowych targach, gdzie zdobyły uznanie ekspertów oraz nagrody i wyróżnienia. Ponadto zainstalowane terminale Ekoenergetyki posiadają możliwość zdalnego monitorowania i zarządzania. Firma prowadzi także serwis i obsługę sprzedanych urządzeń.

W kwietniu 2010r. spółka zdobyła nagrodę Akademickiego Lidera Biznesu za „wzorową firmę” w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Politechnikę Wrocławską. Jest to dla firmy jak i całej załogi bardzo duże wyróżnienie, ponieważ potwierdza jej potencjał i efekty pracy.

W najbliższym czasie, kontynuując produkcję terminali pod obcym szyldem dla odbiorców zagranicznych, Ekoenergetyka – Zachód zaprezentuje całą ofertę pod własną marką, którą stale rozwija. Pojawią się różne wersje terminali oraz wiele bardzo ciekawych rozwiązań związanych z ekologicznym podróżowaniem. Najważniejszym punktem oferty będzie system zdalnego monitorowania „Galactico System” umożliwiający zarządzanie terminalami w inteligentnych sieciach smartGrid oraz rozliczanie energii pobranej przez użytkowników. System będzie wyposażony także w szereg funkcji dodatkowych przydatnych w nowoczesnej energetyce, które spółka Ekoenergetyka – Zachód ma nadzieję zaprezentować w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.