SamochodyElektryczne.org

DKW Elektro Schnellaster

DKW Elektro Schnellaster lub DKW Elektro-Wagen to elektryczny bus produkowany w latach 1955-1962

DKW Elektro Schnellaster - zobacz całą galerię

Łącznie ówczesna firma Auto Union wyprodukowała około 100 egzemplarzy z napędem elektrycznym, przeznaczonych głównie dla dostawców energii, zakładów komunalnych i wytwórców akumulatorów. W 2015r. Audi zaprezentowało odrestaurowany egzemplarz DKW Elektro-Wagen z 1956r. - jeden z dwóch zachowanych, który był wykorzystywany na wyspie Wangerooge na Morzu Północnym.

DKW Elektro Schnellaster rozpędzał się jedynie do 40 km/h, a jego zasięg wynosił około 80 km. Warto porównać to z współczesnymi pojazdami Mitsubishi Minicab-MiEV o podobnych rozmiarach, aby zobrazować skalę postępu technicznego na przestrzeni ostatnich 60-lat.

Komunikat prasowy firmy Audi [1]

Elektryczny samochód DKW powrócił do Ingolstadt

 1. Odrestaurowano jeden z dwóch zachowanych samochodów DKW Elektro Schnellaster
 2. Mały bus był kiedyś używany na Wangerooge – wyspie na Morzu Północnym

Ingolstadt, 19 stycznia 2014 r. Audi Tradition zaprezentowało kolejny, niezwykły nabytek do swojej kolekcji historycznych pojazdów. To „DKW Elektro-Wagen”, elektryczny samochód z roku 1956. W latach 1955 – 1962, Auto Union GmbH produkowało w Ingolstadt samochody DKW Schnellaster. Około stu zbudowanych tam egzemplarzy było pojazdami elektrycznymi, przeznaczonymi głównie dla dostawców energii, zakładów komunalnych i wytwórców akumulatorów. Elektryczny samochód dostawczy, który po pieczołowitym odrestaurowaniu „powrócił do domu“, jest eksponatem szczególnym: Ten mały bus był używany kiedyś na Wangerooge, wyspie na Morzu Północnym, po której nie mogą poruszać się pojazdy z silnikami spalinowymi.

Spalinowa wersja DKW Schnellaster wyposażona była w silnik dwusuwowy, natomiast „Elektro-Wagen” posiadał silnik elektryczny o mocy pięciu kilowatów. Umieszczone w dwóch skrzyniach po bokach pojazdu akumulatory ołowiowe, miały napięcie 80 Volt i pojemność 200 amperogodzin. Umożliwiało to pokonanie trasy o długości 80 km. Ze względu na maksymalną prędkość 40 km/h, pojazd nadawał się idealnie do wykorzystania na krótkich, miejskich odcinkach.

Do dzisiaj zachowały się jedynie dwa z około stu takich elektrycznych samochodów. Egzemplarz zaprezentowany dziś przez Audi Tradition był przez kilka lat pieczołowicie restaurowany. Przeszedł badania techniczne TÜV i teraz ponownie może poruszać się po drogach publicznych. Wcześniej, przez długie lata jeździł po drogach Wangerooge, wyspy na Morzu Północnym, na której nie wolno używać pojazdów z silnikiem spalinowym. Stąd tamtejszy transport opiera się na nie emitujących spalin pojazdach elektrycznych.

DKW Elektro Schnellaster DKW Elektro Schnellaster
DKW Elektro Schnellaster DKW Elektro Schnellaster
DKW Elektro Schnellaster DKW Elektro Schnellaster

Dane techniczne [1]

 1. Prędkość maksymalna: 40 km/h
 2. Zasięg na jednym ładowaniu: około 80 km

 3. Napęd trakcyjny

 4. Typ silnika: prądu stałego; brak danych
 5. Moc maksymalna: 5 kW (około 7 KM)

 6. Akumulatory

 7. Typ: kwasowo-ołowiowe
 8. Energia zgromadzona w akumulatorach: około 16 kWh (nominalnie)
 9. Napięcie nominalne pakietu: 80 V

Źródła

 • [1] Audi audi.press-bank.pl

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.