SamochodyElektryczne.org

Cummins zaprezentował swój pierwszy elektryczny ciągnik siodłowy AEOS

Cummins zaprezentował elektryczny ciągnik siodłowy AEOS o zasięgu 160 km - w przyszłości zasięg ma sięgać nawet 480 km

Cummins AEOS - zobacz całą galerię
Cummins AEOS Cummins AEOS

Cummins po blisko 100 latach istnienia zdecydował się na prezentację pierwszego elektrycznego ciągnika siodłowego AEOS (Concept Class 7 Urban Hauler EV).

Pojazd - na razie w wersji koncepcyjnej/demonstracyjnej - stanowić ma zapowiedź wersji produkcyjnej, a w zasadzie oferty kompletnych napędów trakcyjnych dla elektrycznych ciężarówek (wcześniejszy wpis).

Cummins AEOS został wyposażony w pakiet akumulatorów, gromadzący 140 kWh energii. Dla pojazdu tego typu, energii do jazdy wystarczy tylko na około 160 km, co oznacza zakładane zużycie energii na poziomie 87,5 kWh/100 km. Producent obiecuje, że z dodatkowymi akumulatorami będzie istniała możliwość zwiększenia zasięgu do około 480 km, co sugeruje pakiety co najmniej 420 kWh. Wśród opcji przewidywane są też spalinowe agregaty prądotwórcze.

Aby zmniejszyć zużycie energii w AEOS kabina jest znacznie bardziej aerodynamiczna, pozbawiona zbędnego dużego wlotu powietrza dla chłodnicy silnika oraz z płaskim podwoziem. Nawet lusterka zastąpiono kamerami i wyświetlaczami w kabinie. Rozważana jest możliwość umieszczenia paneli fotowoltaicznych na dachu naczepy.

Cummins AEOS Cummins AEOS
Cummins AEOS Cummins AEOS
Cummins AEOS Cummins AEOS
Cummins AEOS Cummins AEOS
Cummins AEOS Cummins AEOS
Cummins AEOS Cummins AEOS

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • alfK

W sumie ma to sens ale tylko na lokalnych trasach, gdzie nie da się dowieźć towaru koleją. Żadna elektryczna ciężarówka nie pobije wydajnością pociągu!