SamochodyElektryczne.org

Coraz szybszy rozwój elektrycznego lotnictwa

Sonex Aircraft to amerykańska firma, która od około 4 lat pracuje nad elektrycznym napędem dla samolotów E-Flight Initiative, za który zresztą kilka miesięcy temu otrzymała nagrodę Lindbergh Electric Aircraft Prize

Sonex Waiex N270DC - zobacz całą galerię

Sonex Aircraft to amerykańska firma, która od około 4 lat pracuje nad elektrycznym napędem dla samolotów E-Flight Initiative, za który zresztą kilka miesięcy temu otrzymała nagrodę Lindbergh Electric Aircraft Prize (wcześniejszy wpis). 3 grudnia elektryczna wersja samolotu Sonex Waiex N270DC pierwszy raz wzbiła się w powietrze. Krótki lot można obejrzeć na załączonym poniżej nagraniu.


Sonex Waiex N270DC jest wyposażony w bezszczotkowy silnik prądu stałego o mocy 54 kW oraz pakiet akumulatorów litowo-polimerowych 14,5 kWh. Obecnie inżynierowie Sonex Aircraft pracują nad czwartą wersją silnika i dwunastą wersją kontrolera. Więcej informacji i filmików można znaleźć tutaj [1].

Tymczasem we Francji samolot MC15E Cri-Cri osiągnął najwyższą jak dotąd prędkość dla samolotu elektrycznego 262 km/h. Napędzany przez dwa silniki Electravia o łącznej mocy ponad 50 kW mógłby lecieć jeszcze szybciej, nawet 350 km/h (wykorzystano tylko 75% mocy) jednak akrobacyjny samolot Cri-Cri nie jest przystosowany do latania z większymi prędkościami. Maszynę wyposażono w pakiet akumulatorów litowo-polimerowych firmy Kokam [2].


Wcześniej elektryfikacji samolotu Cri-Cri podjęła się firma EADS Innovation Works (wcześniejszy wpis).

Z kolei firma Sikorsky Aircraft opracowała elektryczny helikopter Firefly, zbudowany na bazie modelu S-300C. Prototyp posiada silnik o mocy 190 KM (140 kW) oraz pakiet akumulatorów litowo-jonowych, który na razie pozwala utrzymać się w powietrzu jedynie 15 minut. Biorąc pod uwagę postęp w dziedzinie gromadzenia energii, w ciągu kilku lat czas lotu powinien wzrosnąć do 30-60 minut.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.