SamochodyElektryczne.org

Continental prezentuje New Wheel Concept

W załączeniu prezentacja aluminiowego koła i hamulców Continental New Wheel Concept, pomyślanych specjalnie dla aut elektrycznych

Continental New Wheel Concept - zobacz całą galerię
Continental New Wheel Concept Continental New Wheel Concept

Continental zaprezentował niedawno nową koncepcyjną konstrukcję aluminiowego koła i hamulców, zaprojektowanych specjalnie dla samochodów elektrycznych. Nowe rozwiązanie ma ponoć przynieść wiele korzyści, począwszy od obniżenia masy, łatwiejszy dostęp do wymiany klocków hamulcowych, lepsze odprowadzanie ciepła oraz brak zużywania się aluminiowych tarcz hamulcowych, które w dodatku nie będą z biegiem czasu rdzewieć.

Na razie nie wiadomo, czy Continental wraz z którymś z producentów aut, zdecyduje się na rozpoczęcie sprzedaży tego typu kół, ale niewykluczone, że specyfika aut elektrycznych (z większościowym odsetkiem hamowań regeneracyjnych) zaowocuje nowościami.

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • dziks

Rozwiazanie z tarcza hamulcowa na obwodzie kola, poza oczywistymi zaletami, ma jedna zasadnicza wade. A mianowicie im tarcza jest blizej drogi tym jest bardziej narazona na zanurzenie w wodzie - rozgrzany metal, nagle schlodzenie, hartowanie i pekanie... W motocyklach stosowal to np. Buell.
Tarcze z aluminium to nie jest najlepszy pomysł, gdyż ścierające się aluminium może dostać się do organizmu, płuc pieszych, biegaczy, rowerzystów, a aluminium jest toksyczne i powoduje uszkodzenie mózgu. Cała koncepcja również jest dziwna, gdyż zmniejszenie wagi koła mogłoby polegać raczej na włożeniu do niego silnika, który napędzałby obręcz. Łatwiej wyhamować koło o mniejszej masie, tak samo łatwiej je rozpędzić, a jedyną możliwością zmniejszenia wagi koła, to właśnie zwiększenie średnicy łożyska, które mogłoby być na obręczy, a nie na osi, jak jest obecnie. Przy okazji do środka koła wchodzi silnik elektryczny. Problemy mogłoby być przy amortyzacji i wytrzymałości silnika na wstrząsy, ale kto wie, może napęd można by zbudować nie na wielkim łożysku lecz elektromagnesach, które również pełniłyby rolę amortyzatorów.